
Okna domů, balkony a terasy se opět zaplnily kvetoucími truhlíky. Každý milovník květin o své pelargonie, surfinie a další zástupce z dlouhé řady balkónových rostlin s náležitou láskou pečuje. Pěstitelé si vyměňují své osvědčené rady, jak dosáhnout tak velkolepých výsledků, jaké vídáme v zahradnických časopisech. Několika radami se pokusíme přispět i my.
Léto je obdobím očekávaných dovolených a teploty na teploměru šplhají často až ke čtyřicítkám. Je dobré se včas zamyslet nad tím, jak balkonové rostliny a květiny v nádobách přečkají právě v tomto období, kdy jim nebudeme moci věnovat každodenní péči.
Rostliny mají v truhlících velice omezený prostor pro kořeny a půda v nich velice rychle vysychá. V horkém létě proto květiny potřebuji zálivku denně, protože po přeschnutí kořenového balu nejsou vždy schopny se znovu zregenerovat.
Pro milovníky květin, kteří tráví v létě více času mimo domov a nejsou schopni rostliny zalévat, proto doporučujeme zvolit systém samozavlažovacího truhlíku.
Skládá se za tří částí: podmisky, truhlíku, a knotů, které vedou vodu z podmisky do truhlíku. Rostliny si tak natahují samy tolik vody, kolik potřebují z podmisky a nedochází tak často k nežádoucímu přeschnutí.
Ani samozavlažovací truhlík však není schopen pojmout tolik vody, aby rostliny bez problémů přečkaly naši letní dovolenou. Pokud se nemůžeme spolehnout na sousedy nebo známé, kteří alespoň dvakrát týdně truhlíky zavlaží, nezbývá nám než použít méně tradiční rostliny, které nejsou tak náročné na zálivku a bez problémů vydrží i dlouhou dobu bez vody. Ideální rostliny se sníženou potřebou na zálivku patří do skupiny suchomilných (xerofytních) trvalek a najdeme mezi nimi nejčastěji bylinky. Jsou to barevné formy šalvějí (Salvia icterina), ožanka kalamandra (Theucrium chamaedrys), mateřídoušku (Thymus), levanduli (Lavandula dentata, L. angustifolia) aj. Všechny tyto rostliny jsou aromatické, horké letní slunce z nich uvolňuje vonné silice, které příjemně provoní okolí. Bylinkový truhlík za vašim oknem bude nejen hezky vypadat, nebude náročný na zálivku, ale bude i zásobárnou čerstvých bylinek do vaší kuchyně. Převzato ze zpravodaje Sdružení zahradnických center CZ ( www.szc.cz )
Další najdete pomocí vyhledávání na Hobbyzahrada.cz - Poradna Zobrazit dotazy | Přidat dotaz
Mohlo by vás zajímat: Prodej potřeb a vybavení pro dům, hobby a zahradu
Související články
Pěstování jahod, výběr jahody
Návody pro úspěšné pěstování jahod. Výběr, sadba a výsadba jahody. Rubrika pěstování.
Muškáty převislé a jejich pěstování
Muškáty převislé a jejich pěstování. Rady a návody, jak pěstovat muškáty.
Hortenzie Hydrangea anomala ssp. petiolatis
Popínavá hortenzie řapíkatá Hydrangea anomala ssp. petiolatis jedná o rostlinu s krásnými květy. Cca za tři až pět let vyroste samopnoucí popínavá hortenzie.
Klívie pěstování
Klívie, Řemenatka, Clivia miniata pěstování. Rady a návody pro úspěsné pěstování klivie a to požadavky na světlo, teplotu, vlhkost a zalévání.
Lopatkovec, Spathiphyllum pěstování
Lopatkovec, Spathiphyllum a jeho pěstování. Rady a návody pro úspěsné pěstování a to požadavky na světlo, teplotu, vlhkost a zalévání.
Dracéna, Dračinec, Dracaena pěstování, rady a návody
Pokojová dracéna, Dračinec, Dracaena kapání bývá způsobeno nízkou vzdušnou vlhkostí bytu. Rady a návody, jak na dracénu.