Nej ...

Virózy a bakteriózy paprik

Pěstování paprik - Obecně jsou papriky značně náchylné na několik virových chorob. Virózy a bakterió ...

Pěstování paprik - Škůdci a jak na ně

Pěstování paprik - Papriky se často vyskytuje několik druhů živočišných škůdců. Škůdci a jak na ně. ...

Juka (Yucca)

Jak pěstovat pokojovou rostlinu Juku. Rady a návody na pěstování. ...

Zdraví na talíři: medvědí česnek a pažitka

Medvědí česnek se už dobrých pět let drží na čele žebříčku populárních jarních bylinek. Je o něj tak ...

Jarní práce a radosti v zahradě

První práce na zahradě patří k těm nejpříjemnějším. Příroda se probouzí, sklízíte plody své podzimní ...

Juka - péče o juku

Celoroční péče o juku. Jak pěstovat Juku, aby se jí dařilo. ...



Zasílání novinek
odhlásit | přihlásit

Zobrazit:  nejnovější nejčtenější
 email 

vytvořeno: 2003-10-31 16:41:03 | zobrazeno: 14233x
obr
Jehličnaté dřeviny v zahradách - Cedr, modřín. V předcházejících článcích jsme se zabývali nejpěstovanějšími a na druhy a kultivary nejpočetnějšími rody jehličnanů. Zmíníme se ještě o čtyřech rodech, které nejsou tak druhově rozmanité, ale v našich zahradách a parcích mají.

Jehličnaté dřeviny v zahradách - Cedr, modřín

V předcházejících článcích jsme se zabývali nejpěstovanějšími a na druhy a kultivary nejpočetnějšími rody jehličnanů. Zmíníme se ještě o čtyřech rodech, které nejsou tak druhově rozmanité, ale v našich zahradách a parcích mají jistě své místo a uplatnění. ARAUCARIA JUSS. - BLAHOČET

Jsou to zpočátku kuželovité stromy, které s přibývajícím věkem v přírodě od spodu vyholují a vytvářejí ploše kulovité koruny. Jejich domovem je jižní Amerika, kde dorůstají až padesátimetrové výšky. V našich podmínkách je možno pěstovat pouze kultivar Araucaria araucana, a však jen velmi omezeně. Je to sice velice atraktivní rostlina, ale u nás potřebuje při teplotách pod 10°C zimní kryt, jinak hrozí namrznutí rostliny.

CEDRUS LUIK - CEDR Cedry jsou horské stromy dorůstající v domovině 40 - 50 m výšky. Koruny jsou široce kuželovité, nepravidelně větvené. Jehlice cedrů jsou uspořádané ve svazcích. Šišky rostou na větvích vzpřímeně jako u jedlí a mají soudečkovitý tvar. Cedrus atlantica - cedr atlantský - pochází z pohoří Atlas. Z kultivarů se nejčastěji pěstují 'Aurea' - mladé rostliny mají jehlice zabarveny do žluta a až později zelenají. Jedná se o pomalu rostoucí kultivar. 'Fastigiata' - úzce kuželovitý strom s vystoupavými větvemi s šedozeleným zbarvením jehlic. 'Glauca' - vzrůstný kultivar jako základní typ, ale zabarvený do stříbřitě modra. 'Glauca Pendula' - převislá forma šedostříbřitě zabarvená. Cedrus deodora - domovem je v Himalájích. Je choulostivější než předchozí druh. Dorůstá 30 - 50 m výšky. Jeho kultivary jsou však méně vzrůstné. 'Golden Horizonť - žlutozlatě vybarvený s horizontálně postavenými větvemi. Dorůstá 6 - 7 m výšky. 'Karl Fuchs' - jedná se o šedomodře vybarvený kultivar nepravidelně větvený. 'Pendula' - kultivar s převisajícími větvemi zeleně vybarvený.

LARIX X MlLL. - MODŘÍN Jedná se o mohutné stromy 30 - 40 m vysoké. Větve mají v prstencích vodorovně rozprostřené. V půdě jsou stromy zakotveny mohutným kořenovým systémem. Opadavé jehlice jsou uspořádané na brachyblastech (zkrácených větévkách) do svazečků. Šišky jsou malé a nerozpadavé. Larix deddua Mill. - modřín opadavý. Jedná se o náš domácí strom pěstovaný v parcích. Z kultivarů je nejvýznamnější 'Pendula', která dorůstá do výšky 8 i více metrů. 'Repens' - převislá forma menších rozměrů než Pendula. 'Globus'- kulovitě rostoucí, Tastigiata'- sloupovitě rostoucí. Larix kaempferii Sarg. - modřín japonský - v Evropě je to hoj-ně pěstovaný strom méně vzrůstný než náš domácí modřín, od kterého se liší také červenohnědým zabarvením větví a modřejším zbarvením jehlic. Z kultivarů se pěstují 'Blue Rabbiť - vzrůstný kultivar s intenzivně modrozeleným zabarvením jehlic. Tunnis', 'Wehleiť, 'Woltedingen' - zakrslé kultivary vhodné do malých výsadeb a skalek. 'Blue Dwarf - zakrslý, intenzivně šedomodré jehlice, 'Tiff Weeting'- převislý, 'Diana'- kuželovitá koruna s bizarně rostoucími větvemi.

METASEQUOIA MlKI EX HU ET CHENG - METASEKVOJE Metasekvoje pocházejí z Číny a byly objeveny teprve v roce 1941. Jsou to vzrůstné opadavé jehličnany dorůstající výšky 35 m s kuželovitou korunou nepravidelně větvené. Kromě vytrvalých větévek rostou na stromech také větévky jednoleté se světle zelenými lístkovými jehlicemi, které na podzim celé opadávají. Jediný zástupce rodu Metasequioa glyptostroboides - metasekvoje čínská - patří mezi atraktivní dřeviny. Ke zdárnému růstu vyžaduje hlubší, vlhké a propustné půdy. Dobře snáší i městské prostředí. Z kultivarů je znám žlutozeleně zbarvený 'Goldruch', který je méně vzrůstný než původní druh. Jehličnaté dřeviny mají své nezastupitelné místo v zahradách, parcích a domácí druhy i ve volné krajině. Z velkého množství rodů, druhů a kultivarů má každý možnost si vybrat a sestavit vhodnou kombinaci vyhovující jeho představám a požadavkům. Převzato ze zpravodaje Sdružení zahradnických center CZ ( zdroj www.szc.cz )

Poradna zahrada na www.hobbyzahrada.cz

Zobrazit dotazy | Přidat dotaz

Doporučujeme: Prodej potřeb a vybavení pro dům, hobby a zahradu
V nabídce zahradní technika, nářadí, grily, krby, jezírka, filtrace, čerpadla, pařeniště, miniskleníky i skleníky včetně příslušenství. Prodej skleníků včetně montáže. Poradenský servis i s doporučením. Dodávky až do domů.

Náš tip: sdílej s přáteli na Facebooku nebo pošli přátelům na Facebooku (přes tlačítko na webu)
Jehličnaté dřeviny v zahradách - Cedr, modřín
pěstování , zahrada, cedr, modřín, cedry, modříny



Související články

Rdesno hadí kořen popínavá rostlina

Rdesno hadí kořen popínavá rostlina je vytrvalá rostlina se stočeným oddenkem. Pozor na rdesno o tloušťce 60 cm dokáže zbourat zeď.

Rdesno a smrk ztepilý

Smrk ztepilý (Picea abies) je statný stálezelený jehličnatý strom. Rdesno hadí kořen (Bistorta major), je asi 1 metr vysoká bylina rostoucí na vlhké půdě ve volné přírodě.

Plevel v trávníku

Mezi nejčastější plevele v trávníku patří hlavně Ježatka kuří noha. Metod odstranění plevele je hned několik.

Třešně a jejich pěstování

Rady a návody, jak úspěšně pěstovat třešně. Stanoviště třešní, roubování a postupný řez třešně.

Zahrada v červnu: choroby a škůdci

Rady a návody pro červen na zahradě. Jak na choroby a skůdce v červnu. Boj na zahradě proti slimákům.

Přísavník na zahradním domku

Přísavník a jeho pěstování na zahradním domku. Přísavník trojcípý boj proti škůdcům přísavníku.