Nej ...

Virózy a bakteriózy paprik

Pěstování paprik - Obecně jsou papriky značně náchylné na několik virových chorob. Virózy a bakterió ...

Pěstování paprik - Škůdci a jak na ně

Pěstování paprik - Papriky se často vyskytuje několik druhů živočišných škůdců. Škůdci a jak na ně. ...

Juka (Yucca)

Jak pěstovat pokojovou rostlinu Juku. Rady a návody na pěstování. ...

Zdraví na talíři: medvědí česnek a pažitka

Medvědí česnek se už dobrých pět let drží na čele žebříčku populárních jarních bylinek. Je o něj tak ...

Jarní práce a radosti v zahradě

První práce na zahradě patří k těm nejpříjemnějším. Příroda se probouzí, sklízíte plody své podzimní ...

Juka - péče o juku

Celoroční péče o juku. Jak pěstovat Juku, aby se jí dařilo. ...



Zasílání novinek
odhlásit | přihlásit

Zobrazit:  nejnovější nejčtenější
 email 

vytvořeno: 2003-10-31 21:01:43 | zobrazeno: 11559x
obr
Výsadba a ošetřování trvalkových záhonů TRVALKY. Nejvhodnějšími rostlinami pro zahrady u chat a chalup jsou trvalky, protože navazují na okolní přírodu.

 Výsadba a ošetřování trvalkových záhonů

Nejvhodnějšími rostlinami pro zahrady u chat a chalup jsou trvalky, protože navazují na okolní přírodu. Volíme takové druhy, které nepůsobí v sousedství volné přírody příliš cize nevytváříme pravidelné záhony, protože se do přírodního prostředí nehodí.

Půvab volných trvalkových skupin spočívá mimo jiné i v nepravidelném půdorysu. Nejdříve vytvoříme základní porost z nízkých a plazivých rostlin a pak do něho vysazujeme skupiny středně vysokých trvalek.

Hezkým prvkem v trvalkových skupinách jsou okrasné traviny, jak ty nejnižší, které vytváří základní porost spolu s nízkými trvalkami, tak i vyšší, které vysazujeme v menších skupinách, a nakonec i vysoké solitery.

Trvalkové záhony se dají také vhodně doplňovat nižšími dřevinami, hlavně klečí, zakrslými smrky, jalovci, skalníky, dřišťály, pěnišníky aj.

Trvalky kvetoucí na jaře a v časném létě je vhodnější sázet na podzim, trvalky kvetoucí v plném létě a na podzim, vysazujeme na jaře. Na jaře vysazené rostliny mají v té době více vláhy a projevují se větší růstovou energií. Mohou se sázet od počátku března. Výsadba na podzim začíná od poloviny srpna a může pokračovat až do října. Vhodnější je v časném podzimu, aby rostliny do zimy dobře zakořenily.

Vysoké trvalky obvykle sázíme na vzdálenost 80-120 cm od sebe, středně vysoké 50-60 cm. Pro nižší trvalky volíme vzdálenost 30-40 cm. Trvalky plazivé rychle se rozrůstající sázíme na vzdálenost 20-30 cm. Pokud chceme u plazivých trvalek dosáhnout rychlého zapojení, sázíme oddělky na vzdálenost 10-15 cm.

Na ošetřování během vegetace jsou trvalky nenáročné. Některé druhy trvalek vytváří tak hustý porost, že udusí jednoleté plevele.

Trvalky: Primula rosea Avena Achitea tomentosa Miscanthus sinensis Phlox subulata Acaena Ajuga reptans Doronicum Hosta sieboldiana Tradescantia Aster novi belgii Bergenia

 

Další najdete pomocí vyhledávání na Hobbyzahrada.cz - Poradna Zobrazit dotazy | Přidat dotaz

Mohlo by vás zajímat: Prodej potřeb a vybavení pro dům, hobby a zahradu



Související články

Pěstování jahod, výběr jahody

Návody pro úspěšné pěstování jahod. Výběr, sadba a výsadba jahody. Rubrika pěstování.

Muškáty převislé a jejich pěstování

Muškáty převislé a jejich pěstování. Rady a návody, jak pěstovat muškáty.

Hortenzie Hydrangea anomala ssp. petiolatis

Popínavá hortenzie řapíkatá Hydrangea anomala ssp. petiolatis jedná o rostlinu s krásnými květy. Cca za tři až pět let vyroste samopnoucí popínavá hortenzie.

Klívie pěstování

Klívie, Řemenatka, Clivia miniata pěstování. Rady a návody pro úspěsné pěstování klivie a to požadavky na světlo, teplotu, vlhkost a zalévání.

Lopatkovec, Spathiphyllum pěstování

Lopatkovec, Spathiphyllum a jeho pěstování. Rady a návody pro úspěsné pěstování a to požadavky na světlo, teplotu, vlhkost a zalévání.

Dracéna, Dračinec, Dracaena pěstování, rady a návody

Pokojová dracéna, Dračinec, Dracaena kapání bývá způsobeno nízkou vzdušnou vlhkostí bytu. Rady a návody, jak na dracénu.