Nej ...

Juka (Yucca)

Jak pěstovat pokojovou rostlinu Juku. Rady a návody na pěstování. ...

Zdraví na talíři: medvědí česnek a pažitka

Medvědí česnek se už dobrých pět let drží na čele žebříčku populárních jarních bylinek. Je o něj tak ...

Jarní práce a radosti v zahradě

První práce na zahradě patří k těm nejpříjemnějším. Příroda se probouzí, sklízíte plody své podzimní ...

Juka - péče o juku

Celoroční péče o juku. Jak pěstovat Juku, aby se jí dařilo. ...

Fíkus

Fíkusy a jejich pěstování je někdy problém, ale fíkus se dá zvládnout. Zde najdete rady pro pěstován ...

Kapková závlaha C

Kapková závlaha dodává vláhu z odkapávacích bodů přímo k rostlinám. ...Zasílání novinek
odhlásit | přihlásit

Zobrazit:  nejnovější nejčtenější
 email 

vytvořeno: 2003-10-31 21:27:43 | zobrazeno: 12976x
obr
Ne každá zahrada představuje rovinatou, geometricky pravidelnou plochu. Velmi často se setkáváme s pozemky svažitými, silně i méně strmými. Nejkrásnější místa pro výstavbu se ostatně nacházejí v terénu modelovaném kopečky.

Suché zídky - projekt, realizace

I kamenná stavba se může stát rájem pro některé druhy trvalek.

Ne každá zahrada představuje rovinatou, geometricky pravidelnou plochu. Velmi často se setkáváme s pozemky svažitými, silně i méně strmými. Nejkrásnější místa pro výstavbu se ostatně nacházejí v terénu modelovaném kopečky a údolími. Ale i v rovinatém terénu musíme třeba zahloubit vjezd do garáže ve sklepě domu, či zjednat přístup na pozemek několika schody.

Řešením nerovností v terénu jsou suché zídky. Mohou být kamenné, u formálnějších osázení nákladnější, keramické. Princip stavby je jednoduchý, kameny se kladou zcela stejně jako u běžné podezdívky. Jen pojivo je jiné - žádný beton nebo malta, nýbrž zahradní zemina. Základy se vykopou do hloubky asi 60 cm v závislosti na předpokládaném zatížení a charakteru podloží a pak už lze začít zdít.

Zemina pro suché zídky by neměla být příliš přeschlá, spíše vlhčí. Nejlépe je totiž osazovat zídku přímo při stavbě. Aby osázení bylo úspěšné je třeba si uvědomit, vůči které světové straně bude zídka otevřená. Na jižní straně sázíme jiné rostliny než na straně západní, východní čí severní. Pro dobrý růst rostlin je podstatné, aby byly kameny mírně skloněny proti svahu. Zvýší to pevnost a pomůže vláze ke kořínkům rostlin.

Rostlin pro použití v suchých zídkách je velmi mnoho. Lze použít veškeré trvalky, které tvoří polštáře, a takové, které prorůstají spáry. Do zdi lze použít drobné keře, kapradinky a další, do korun zídek a do ploch za nimi je možné sázet dokonce i trvalky k řezu. S výhodou lze za zídkou vysázet cibuloviny, protože zídka pro ně vytvoří dobrou drenáž. Podle expozice zídky zvolíme vhodně rostliny.

Jih:
Růžový Acantholimon glumaceum (ježura), Anaryclus depressus (kruhovník) v poupatech červený, rozkvetlý bílý, světle růžové a červené mařinky (Asperula), červené a bílé Armeria maritima (trávnička), smetanový Astragalus angustifolius (kozinec), většinu nízkých zvonků (Campanula) v bílé, modré a růžové barvě, hvozdíky (Dianthus) v různých barvách a dobách květu, žlutokvěté osivky (Draba), včelníky (Dracocephalum) s habitem blankytně modrých keříků, žlutý a modrý len Linum alpinum a L. dolomiticum, nižší keřové formy dračíků (Penstemon) ze skupiny dasanthera v barvách od bílé do tmavorudé, drobné violky jako Viola pedatifida, bílá s modře žíhanými květy, ale i čistě bílá nebo tmavočervená. V chráněných pozicích bychom mohli použít třeba Zauschnerii kvetoucí v barvě sokolské košile.

Východ a západ:
Zde je pro jarní kvetení možno se soustředit na lomikámeny (Saxifraga) ze sekce Porophyllum. Ty celé vaše jaro ozdobí všemi barvami od bílé po červenofialovou. V této expozici poroste též většina druhů pro jižní expozici, je ale možné, že ne všechny tak bohatě pokvetou. Pro tuto expozici je nemožné vynechat stálezelené levisie. Jejich výběr lze provést tak, aby kvetla všemi pastelovými barvami. Neměly by chybět nízké aurikule (Primula) s květy bílými, modrými a červenofialovými. U úpatí může sedět Jefiersonia dubia s vodovkově modrofialovými květy, jaterníky (Hepatica) a mnoho dalších druhů. Do zídky lze dokonce nasázet i drobné rododendrony.

Sever:
Tato strana bude doménou dymnivek (Corydalis) a použijete-li více jejich druhů, budou vás provázet od sněhu do sněhu barvou červenou, fialovou smetanově žlutou, žlutou a nenapodobitelnou zelení listů. Sever je místo pro Douglasie, nádhemé, ale obtížné, vínově kvetoucí květiny. V severní expozici poroste mnoho drobných asijských primulí, velmi dobře u úpatí zídky. Neměli bychom zapomenout na drobné kapradiny.

Při osazování zídky doplníme použité rostlinstvo o drobné traviny, jejichž výčet by byl pro tento článek příliš dlouhý. Je však samozřejmé, že v zahradních centrech vám při výběru rostlin pro suchou zídku kvalifikovaně poradí. Stačí když znáte světovou stranu, na kterou bude zídka otevřená, z jakého kamene budete stavět a jakou máte v zahradě půdu. Pak už nebude stát nic v cestě, abyste si rostliny pro svou zídku vybrali. (zdroj: www.szc.cz)

Poradna zahrada na www.hobbyzahrada.cz

Zobrazit dotazy | Přidat dotaz

Doporučujeme: Prodej potřeb a vybavení pro dům, hobby a zahradu
V nabídce zahradní technika, nářadí, grily, krby, jezírka, filtrace, čerpadla, pařeniště, miniskleníky i skleníky včetně příslušenství. Prodej skleníků včetně montáže. Poradenský servis i s doporučením. Dodávky až do domů.

Náš tip: sdílej s přáteli na Facebooku nebo pošli přátelům na Facebooku (přes tlačítko na webu)
Suché zídky - Projekt, realizace
pěstování , zahrada, zeď, zíďky, suché zídky
 Související články

Kompostéry pro obce i pro zahradu

Kompostéry akce, kompostéry pro obce i pro každou zahradu. Český výrobek a doprava zdarma.

Skleník ke zdi

Skleník ke zdi z polykarbonátu nebo UV skla. Velkou výhodou těchto typů skleníků ke zdi je především dobrá akumulační schopnost stěny domu.

Akce měsíce, automatické otvírače zdarma

Akce automatické otvírače zdarma při objednání skleníku během září a října včetně dopravy skleníků zdarma.

Fóliovníky a jejich výhody

S fóliovníky je pěstování jednoduché. Navíc ušetříte. Fóliovníky jsou levné a vytvoříte nejlepší podmínky pro kvalitní a rychlejší růst. Výhody fóliovníků patří mobilita.

Ventilátor Ecofan 810 Black Edition ventilátory

Ventilátor Ecofan 810 black edition. Ventilátory na krbová kamna Ecofan 810 generuje svou vlastní elektřinu využíváním tepla z kamen. Ventilátor Ecofan pomáhá cirkulaci teplého vzduchu po pokoji.

Akce na náhradní díly

Náhradní díly a příslušenství pro skleníky. Akce na náhradní díl pro automatický otvírač skleníkových oken.