Nej ...

Virózy a bakteriózy paprik

Pěstování paprik - Obecně jsou papriky značně náchylné na několik virových chorob. Virózy a bakterió ...

Pěstování paprik - Škůdci a jak na ně

Pěstování paprik - Papriky se často vyskytuje několik druhů živočišných škůdců. Škůdci a jak na ně. ...

Juka (Yucca)

Jak pěstovat pokojovou rostlinu Juku. Rady a návody na pěstování. ...

Zdraví na talíři: medvědí česnek a pažitka

Medvědí česnek se už dobrých pět let drží na čele žebříčku populárních jarních bylinek. Je o něj tak ...

Jarní práce a radosti v zahradě

První práce na zahradě patří k těm nejpříjemnějším. Příroda se probouzí, sklízíte plody své podzimní ...

Juka - péče o juku

Celoroční péče o juku. Jak pěstovat Juku, aby se jí dařilo. ...Zasílání novinek
odhlásit | přihlásit

Zobrazit:  nejnovější nejčtenější
 email 

vytvořeno: 2011-05-31 08:47:37 | zobrazeno: 18528x
obr
Červci (Coccoidae) škůdci. Červci jsou stejnokřídlý hmyz, který se velmi intenzivně rozmnožuje. Samičky červců jsou bezkřídlé, samečci jsou okřídlení. Napadají nejrůznější bylinné rostliny a dřeviny, v našich podmínkách poškozují především skleníkové, nebo pokojové rostliny.

Prodej potřeb a vybavení pro dům, hobby a zahradu
V nabídce zahradní technika, nářadí, grily, krby, jezírka, filtrace, čerpadla i skleníky včetně příslušenství. Prodej skleníků včetně montáže. Poradenský servis i s doporučením. Dodávky až do domů.
www.a-z-obchod.cz
 

Dobrý den.
Na stránkách hobbyzahrada.cz jsem našla v poradně informaci, že dotaz s fotografií je možné zaslat na tento e-mail. Na zahradě se mi objevila spousta drobných bílých "zvířátek", které jsem identifikovala jako červce. Pokusila jsem se je vyfotit, ale bohužel fotografie není úplně ostrá.
Před časem mi na zahradě začaly zasychat rostliny, některé vadnou, některým žloutne vrchol. Při důkladnější prohlídce jsem objevila bílé broučky, jsou hlavně na lipnicovitých, na jiných rostlinách výjimečně, ale špatný růst, vadnutí a žloutnutí se objevuje i u jiných rostlin (i takových nezmarů jako je kopřiva, bodlák a máta). Může i to mít na svědomí červec?
Na internetu jsem zkusila hledat informace a způsoby likvidace, většinou jsou ale zaměřeny spíš na skleníkové a pokojové rostliny. V mém případě je napadena otevřená zahrada a planě rostoucí rostliny a bylinky, výskyt není ojedinělý, připomíná spíš invazi. Je nějaká možnost, jak se škůdcem v takové zahradě bojovat? Použití jedovatých insekticidů se bojím, v zahradě máme studnu s pitnou vodou. Děkuji za jakoukoliv radu.
S pozdravem,
Anna Chládková

Článek karvinských zahrádkářů: Miroslav Nechvátal
Červci (Coccoidae)

Příznaky poškození
Červci jsou stejnokřídlý hmyz, který se velmi intenzivně rozmnožuje. Samičky červců jsou bezkřídlé, samečci jsou okřídlení. Napadají nejrůznější bylinné rostliny a dřeviny, v našich podmínkách poškozují především skleníkové, nebo pokojové rostliny.
Dospělci i larvy červců vysávají pletiva z listů, větví a stonků a tím se napadené rostliny deformují, zaostávají v růstu a při přemnožení často hynou. Většina červců vylučuje medovici, na které rostou černě houbového původu. Někteří červci (především vlnatí) žijí i na kořenech rostlin.
Červce rozdělujeme na:
Červci vlnatí - mají na povrchu těla voskové výpotky ve formě poprašků, vláken nebo chomáčků - např. červec paprsčitý a červec citroníkový, kteří škodí na orchidejích, palmách, citrusech a jiných hrnkových rostlinách. Někdy nesprávně označován jako vlnatka, to je ale vlnatka krvavá - mšice.
Kořenoví červci - Rhizoecus - drobní i v dospělosti pohybliví. Jejich celé tělo i okolí je šedě poprášeno voskem. Škodí hlavně na kaktusech, kapradinách a broméliích.
Puklice - jejich těla jsou pokryty vyklenutým a většinou okrouhlým štítkem, který je v dospělosti pevný - např. puklice polokulovitá a puklice kaktusová, které škodí na pokojových a skleníkových rostlinách, nebo puklice lísková a puklice březová, které škodí na venkovních okrasných dřevinách
Štítenky jsou pokryty štítky různé velikosti a tvaru - např. štítenka kaktusová, která škodí na kaktusech, štítenka břečťanová a štítenka skleníková, které škodí především na hrnkových rostlinách
Vývoj a šíření
Vývojový cyklus červců je v závislosti na teplotě 35 až 45 dnů. Nejvíce se rozlézají mladé larvy, dospělé samičky kryté voskovým výpotkem jsou zpravidla přisedlé.
Prevence a ochrana
Ošetření se provádí na začátku prvních výskytů škůdců. Dospělé samičky, tedy viditelné puklice, štítky nebo vlnu mechanicky pomocí hadříku namočeného ve vodě s příměsí smáčedla odstraníme. Lze též použít tampon namočený v lihu. Až pak aplikujeme postřik, nejlépe třikrát v 5-7 denním intervalu.
U rostlin s pevnými listy (citrusy) můžete vyzkoušet metodu, kdy rostlinu otočenou vzhůru nohama ponoříte na dva dny do sudu (kbelíku) s vodou. Květináč zapřete o dvě prkýnka na hraně sudu. Rostlinu pak nestavte hned na slunce.
K postřikům je možné použít přípravky MOSPILAN 20 SP, APPLAUD 25 WP, KARATE se ZEON technologií 5 CS, LEPTOPAR. Jaroslav Klíma, odborný poradce: Zahradnické centrum Jindřichův Hradec

Další články na téma Červci (Coccoidae) škůdci rostlin  na www.hobbyzahrada.cz - dopočujeme využívat vyhledávání na webu: pěstování, červci, coccoidae, červci škůdci rostlin

Náš tip: www.a-z-obchod.cz akce, slevy, výprodeje

Vybavení pro dům, hobby a zahradu najdete ZDE

Související obrázky

Červci (Coccoidae) škůdci rostlin

Červci (Coccoidae) škůdci rostlin

 


Související články

Napadené listy muškátů

Na muškátech jsem objevila podivné hnědé kruhy. Muškáty se nacházejí na oknech v chladnější místnosti.

Blahovičník, Eucalyptus a jeho pěstování

Blahovičník, Eucalyptus foto napadených listů eukalyptu.

Choroby a škůdci ostružiníku

Pěstování ostružiníku a jeho choroby, škůdci jako vlnovník ostružiníkový.

Choroby jádrovin, rez hrušňová

Choroby jádrovin, rady a návody na Hobbyzahrada.cz, jak na rez hrušňovou.

Rakovinné bujení

Rakovinné bujení jabloní. K rakovinnému odumírání větví a kůry dochází většinou po neošetřeném řezu.

Usychající listy oleandru

Padlí révové na oleadru. Dobrý den, takhle mi začaly bělat listy oleandru. Rady a návody na Hobbyzahrada.cz