Nej ...

Virózy a bakteriózy paprik

Pěstování paprik - Obecně jsou papriky značně náchylné na několik virových chorob. Virózy a bakterió ...

Pěstování paprik - Škůdci a jak na ně

Pěstování paprik - Papriky se často vyskytuje několik druhů živočišných škůdců. Škůdci a jak na ně. ...

Juka (Yucca)

Jak pěstovat pokojovou rostlinu Juku. Rady a návody na pěstování. ...

Zdraví na talíři: medvědí česnek a pažitka

Medvědí česnek se už dobrých pět let drží na čele žebříčku populárních jarních bylinek. Je o něj tak ...

Jarní práce a radosti v zahradě

První práce na zahradě patří k těm nejpříjemnějším. Příroda se probouzí, sklízíte plody své podzimní ...

Juka - péče o juku

Celoroční péče o juku. Jak pěstovat Juku, aby se jí dařilo. ...



Zasílání novinek
odhlásit | přihlásit

Zobrazit:  nejnovější nejčtenější
 email 

vytvořeno: 2003-10-31 23:10:28 | zobrazeno: 13918x
obr
Popínavé rostliny pro zahradu Zimolezy (Lonicera spp.), Plamének (Clematis spp.), Réva vinná. Když je léto, jak má být, trávíme většínu času v zahradě, na zápraží chalup či terasách chat.

POPÍNAVÉ ROSTLINY PRO ZAHRADU TIP: Akce, slevy, výprodeje

Když je léto, jak má být, trávíme většínu času v zahradě, na zápraží chalup či terasách chat. Tyto oázy klidu a pohody, se snažíme uzpůsobit tak, aby nám poskytovaly co nejvíce soukromí a chránily nás před sluncem.

K tomuto účelu slouží lehké zahradní přístřešky – pergoly a altány. Pro pergoly jsou jako stvořené popínavé rostliny, které bohatě kvetou, mají atraktiní květy nebo tvar a zbarvení listů.

Hlavní zásady pěstování
Víceleté popínavé rostliny sázíme do jámy asi 40x40 cm. Vykopaná zem se zlepší kompostem a přidá kostní moučka nebo jiné organické hnojivo (nikoli rašelina). Před výsadbou se kořenové baly sazenic opatrně zavlaží a po výsadbě důkladně zalijí. Jakmile rostlina povyroste, ihned výhony ovineme okolo sloupků či opěrné konstrukce. Sazenice vysazujeme na jaře nebo na podzim.

Vhodné pnoucí rostliny:
Réva vinná
- je typickou rostlinou pro pergolu v jižních vinorodých krajích. V našem podnebí se bude dařit jen na teplém stanovišti a tam, kde je pergola umístěna u chráněné jižní strany domu.
Vyžaduje bezpodmínečně teplo, slunce a propustnou slínovitou půdu, jinak nás zklame. Pro pěstování na pergole jsou vhodné jen některé druhy, a to "Ryzlink" a "Burgundské pozdní", neboť rychle rostou a jejich hrozny visí dolů.

Aktinidie čínská (Actinidia chinensis) - je zajímavá kráska z východní Asie, mohutně dorůstá do výšky 4 až 8 m. Bělavé až žluté květy líbezně voní. Tmavozelené srdčité listy na podzim svítí jako zlato.

Růže popínavá (Rosa spp.) - nesmí chybět v žádné zahrádce. Popínavé růže jsou vzpěrné dřeviny, a proto vyžadují konstrukci, ke které se dlouhé výhony vyvazují.

Vistárie čínská (Wisteria sinensis)- je vysoká pravotočivá ovíjivá dřevina a zároveň velká krasavice, která vyniká především atraktivním květenstvím. Bohaté hrozny modrofialových kvítků tvoří koncem jara nádherné závěsy. Kvete 2 až 3 roky po vysazení. Atraktivitě rostliny odpovídá i její náročnost na dostatek živin v půdě a vláhy, nesnáší ale přemokření. Je teplomilná, vyžaduje chráněná a teplá stanoviště.

Akebie pětičetná (Akebia quinata)- je domovem z Japonska a Číny. Brzy dorůstá do výšky 5 m, kvete purpurově v hroznovitě uspořádaných květech. Listy jsou pětičetné, tmavě zelené barvy.

Podražec velkolistý (Aristolochia macrophylla) - vyniká velkými, až 30 cm dlouhými listy srdčitého tvaru. Rostou pěkně střechovitě nad sebou a zcela zakrývají nahnědlé, nenápadné květy. Vytrvalá rostlina dorůstá do výšky 5 až 10 m. Vyžaduje stín až polostín, půdu bohatou živinami a dostatečně vlhkou.

Trubač kořenující (Campis radicans)- je krasavec mezi vytrvalými popínavými rostlinami. Jeho květy jsou atraktivní oranžové až tmavě červené trubky 8 cm dlouhé. Listy lichospeřené, vstřícné se na podzim pěkně zbarvují. Růst je pomalý, do výšky 10 m. Vyžaduje chráněné stanoviště, dostatek slunce a vláhy a půdu zásobenou živinami.

Plamének (Clematis spp.)- patří k nejkrásnějším vytrvalým popínavým rostlinám. Vyšlechtěné velkokvěté hybridy mají květy o průměru 12 cm a více, v nejrůznějších barvách od bílé přes růžovou, červenou, modrou až temně fialovou. Je důležité, aby sazenice byla vysazena asi o 7 cm hlouběji než byla v hrnku před vysazením. Stanoviště vyžaduje chráněné, slunné, až polostín.

Svlačcovec opletka (Fallopia aubertii)- je známý pod českým názvem rdesno. Je to velmi silně rostoucí druh pocházející z Číny a Tibetu. Do malých zahrádek je naprosto nevhodný, neboť jeho roční přírůstky jsou 3 m a více. Během léta je obsypán nápadnými bílými kvítky v klasovitých květenstvích. Na půdu ani světlo nemá zvláštní nároky, pouze nesnáší stín.

Jasmín nahokvětý (Jasminum nuditlorum)- je žlutě kvetoucí keř s dlouhými šlahounovitými větvemi, které lze vést po opěrné konstrukci až do třímetrové výšky. Je vhodný do teplejších oblastí na chráněné a osluněné plochy. Na půdu není zvlášť náročný, vyhovuje mu běžná zahradní zemina. Nevhodná je příliš suchá nebo přemokřená.

Zimolezy (Lonicera spp.)- jsou pravotočivé popínavé dřeviny dosahující výšky 3 m i více. Květy jsou dlouze trubkovité, atraktivní a podle druhu bílé, žluté až červené a částečně i vícebarevné. Na stanoviště mají jednotlivé druhy rozdílné nároky.

Přísavníky - zastupují dva cenné druhy, a to přísavník pětilistý (Parthenocissus quinquefolia) a přísavník trojcípý (P. tricuspidata), které jsou vybaveny úponky s adhezivními terčíky, jimiž se dokáží přichytit i na hladkém povrchu. Přísavník pětilistý se vyznačuje pětičetnými tmavozelenými listy a přísavník trojcípý má nadherné trojlaločnaté listy. Listy obou rostlin se na podzim zbarvují od žluté do ohnivě a šarlatově červené barvy. Rostou v každé půdě na slunci i v polostínu a dají se použít až do nadmořské výšky kolem 800 m.

POPÍNAVÉ ROSTLINY PRO ZAHRADU:
Zimolezy (Lonicera spp.) Přísavníky Réva vinná Aktinidie čínská (Actinidia chinensis) Růže popínavá (Rosa spp.) Vistárie čínská (Wisteria sinensis) Akebie pětičetná (Akebia quinata) Podražec velkolistý (Aristolochia macrophylla) Trubač kořenující (Campis radicans) Plamének (Clematis spp.) Svlačcovec opletka (Fallopia aubertii) Jasmín nahokvětý (Jasminum nuditlorum)
Zimolezy (Lonicera spp.), Plamének (Clematis spp.), Réva vinná pěstování

Další najdete pomocí vyhledávání na Hobbyzahrada.cz - Poradna Zobrazit dotazy | Přidat dotaz

Mohlo by vás zajímat: Prodej potřeb a vybavení pro dům, hobby a zahradu



Související články

Pěstování jahod, výběr jahody

Návody pro úspěšné pěstování jahod. Výběr, sadba a výsadba jahody. Rubrika pěstování.

Muškáty převislé a jejich pěstování

Muškáty převislé a jejich pěstování. Rady a návody, jak pěstovat muškáty.

Hortenzie Hydrangea anomala ssp. petiolatis

Popínavá hortenzie řapíkatá Hydrangea anomala ssp. petiolatis jedná o rostlinu s krásnými květy. Cca za tři až pět let vyroste samopnoucí popínavá hortenzie.

Klívie pěstování

Klívie, Řemenatka, Clivia miniata pěstování. Rady a návody pro úspěsné pěstování klivie a to požadavky na světlo, teplotu, vlhkost a zalévání.

Lopatkovec, Spathiphyllum pěstování

Lopatkovec, Spathiphyllum a jeho pěstování. Rady a návody pro úspěsné pěstování a to požadavky na světlo, teplotu, vlhkost a zalévání.

Dracéna, Dračinec, Dracaena pěstování, rady a návody

Pokojová dracéna, Dračinec, Dracaena kapání bývá způsobeno nízkou vzdušnou vlhkostí bytu. Rady a návody, jak na dracénu.