Nej ...

Virózy a bakteriózy paprik

Pěstování paprik - Obecně jsou papriky značně náchylné na několik virových chorob. Virózy a bakterió ...

Pěstování paprik - Škůdci a jak na ně

Pěstování paprik - Papriky se často vyskytuje několik druhů živočišných škůdců. Škůdci a jak na ně. ...

Juka (Yucca)

Jak pěstovat pokojovou rostlinu Juku. Rady a návody na pěstování. ...

Zdraví na talíři: medvědí česnek a pažitka

Medvědí česnek se už dobrých pět let drží na čele žebříčku populárních jarních bylinek. Je o něj tak ...

Jarní práce a radosti v zahradě

První práce na zahradě patří k těm nejpříjemnějším. Příroda se probouzí, sklízíte plody své podzimní ...

Juka - péče o juku

Celoroční péče o juku. Jak pěstovat Juku, aby se jí dařilo. ...



Zasílání novinek
odhlásit | přihlásit

Zobrazit:  nejnovější nejčtenější
 email 

vytvořeno: 2011-12-06 10:10:24 | zobrazeno: 34527x
obr
Petúnie velkokvětá, Petunia hybrida - výsev a pěstování petúnií. Petúnie zahradní (Petunia atkinsiana) je okrasná letnička, která se pěstuje nejčastěji v nádobách. Její pěstování je velmi rozšířené.

Petúnie velkokvětá: výsev a pěstování petúnií

Petúnie zahradní (Petunia atkinsiana) je okrasná letnička, která se pěstuje nejčastěji v nádobách. Její pěstování je velmi rozšířené, ale málokdo o této oblíbené letničce zná podrobnosti týkající se jejího pěstování a botanického původu. Původně petúnie rostla jen v Jižní Americe a kvetla růžově. Dnes však je k dispozici značné množství barev v rámci odrůd vhodných na záhony i do zahradních truhlíků, odrůd převislých i odrůd, které tvoří polokeř. Na petúniích obdivujeme pestré květy, které mají krátkou trubku a široce otevřené ústí. Odrůda petúnie velkokvětá Bonanza se vyznačuje velkými květy v různých barvách a které mají průměr až 10 cm. S výškou rostlin kolem 40 cm jsou vhodné pro nádobovou výsadbu i výsadbu na záhony. Listy mají vejčitý nebo široce kopinatý tvar a jsou přisedlé ke stonkům. Listy i stonky má petúnie jemně chlupaté. petúnie podobně jako zahradní plodiny rajče a paprika patří do čeledi lilkovitých (Solanaceae).

Petúnie jsou jednoleté a proto se každý rok množí výsevem. Petúnie má velmi drobná semínka. Vhodnou dobou na výsev semen petúnií je již polovina ledna. Osivo se vysévá na povrch propařeného a prosetého výsevního substrátu a zasypáváme ho až po vzejití. Petúniím se daří v substrátu dobře zásobeném živinami. Vlhkost dodáváme pouze postřikovačem. Výsev ponecháme na slunném stanovišti, zakrytý tak, aby nedocházelo k úniku vlhkosti a udržujeme teplotu kolem 20 °C. Semínka petúnií vyklíčí do 14 dnů. Za dalších 14 dní je vhodný čas na pikýrování. Obzvláště, pokud je porost příliš hustý. Rostlinky opatrně rozsadíme do sponu po třech nejlépe do prostorného truhlíku. Za další 4 týdny středně vzrostlé rostlinky opět pikýrujeme do sadbovačů a teplotu udržujeme nad 15 °C. Díky nižší teplotě pěstování bude růst sazenic pomalejší. Takže budeme mít na místo do výšky vytáhlých sazenic, sazenice košatější.

Výsadbu sazeniček necháváme až na dobu, kdy už nehrozí ani krátké přízemní mrazíky. Na nízké teploty jsou petúnie totiž velice citlivé. Obvykle je tedy vysazujeme až v polovině května. Vhodný substrát k pěstování petúnií je mírně kyselý (pH 6 až 6,5), bohatý na hořčík a vápník. Pro petúnie a surfínie jsou k dostání speciální substráty.

Ze škůdců napadajících petúnie páchají největší škody mšice. Dalšími škůdci, kteří si na petúniích rádi smlsnou, jsou slimáci. Slimáci jsou schopni spořádat i celou rostlinu. Petúnie chutnají také molicím a třásněnkám.
Rostliny pěstované na záhonech jsou vůči suchu odolnější než rostliny zasazené v nádobách. Květiny v truhlících mají intenzivní růst, proto spotřebují velké množství vody a delší období sucha jím značně škodí, pozor však na přelití – mohlo by dojít ke hnilobě kořenů. Z tohoto důvodu také vybíráme stanoviště chráněné před deštěm. U rostlin vystavených dešti dochází k poškození a hnilobám. Petúnie bychom měli také pravidelně hnojit. Aby rostlina vytvořila co nejvíc květů, hnojíme ji dvakrát týdně fosforečnými nebo vícesložkovými hnojivy.

Pěstování petúnií nevyžaduje žádné zvláštní znalosti ani neobvyklou péči. Pokud budeme pěstovat petúnie ze semen, namísto toho, abychom kupovali sazenice, není to nejen složitější, ale také nepoměrně levnější. Péče o petúnie by se dala shrnout takto: dostatečná zálivka, pravidelné hnojení, slunečné a chráněné stanoviště (zejména před deštěm). Tyto jednoduché zásady stačí, aby i Vaše truhlíky či záhony bohatě kvetly nejrozmanitějšími barvami. zdroj: osiva-semena.cz



Související články

Pěstování jahod, výběr jahody

Návody pro úspěšné pěstování jahod. Výběr, sadba a výsadba jahody. Rubrika pěstování.

Muškáty převislé a jejich pěstování

Muškáty převislé a jejich pěstování. Rady a návody, jak pěstovat muškáty.

Hortenzie Hydrangea anomala ssp. petiolatis

Popínavá hortenzie řapíkatá Hydrangea anomala ssp. petiolatis jedná o rostlinu s krásnými květy. Cca za tři až pět let vyroste samopnoucí popínavá hortenzie.

Klívie pěstování

Klívie, Řemenatka, Clivia miniata pěstování. Rady a návody pro úspěsné pěstování klivie a to požadavky na světlo, teplotu, vlhkost a zalévání.

Lopatkovec, Spathiphyllum pěstování

Lopatkovec, Spathiphyllum a jeho pěstování. Rady a návody pro úspěsné pěstování a to požadavky na světlo, teplotu, vlhkost a zalévání.

Dracéna, Dračinec, Dracaena pěstování, rady a návody

Pokojová dracéna, Dračinec, Dracaena kapání bývá způsobeno nízkou vzdušnou vlhkostí bytu. Rady a návody, jak na dracénu.