Nej ...

Virózy a bakteriózy paprik

Pěstování paprik - Obecně jsou papriky značně náchylné na několik virových chorob. Virózy a bakterió ...

Pěstování paprik - Škůdci a jak na ně

Pěstování paprik - Papriky se často vyskytuje několik druhů živočišných škůdců. Škůdci a jak na ně. ...

Juka (Yucca)

Jak pěstovat pokojovou rostlinu Juku. Rady a návody na pěstování. ...

Zdraví na talíři: medvědí česnek a pažitka

Medvědí česnek se už dobrých pět let drží na čele žebříčku populárních jarních bylinek. Je o něj tak ...

Jarní práce a radosti v zahradě

První práce na zahradě patří k těm nejpříjemnějším. Příroda se probouzí, sklízíte plody své podzimní ...

Juka - péče o juku

Celoroční péče o juku. Jak pěstovat Juku, aby se jí dařilo. ...Zasílání novinek
odhlásit | přihlásit

Zobrazit:  nejnovější nejčtenější
 email 

vytvořeno: 2012-01-12 13:49:03 | zobrazeno: 7783x
obr
Rady pro pěstitele: příprava na jaro. Rady pro pěstování rostlin, zeleniny. Rady na zahradě - co dělat na jaře. Vše najdete na www.hobbyzahrada.cz ...

Rady pro pěstitele: příprava na jaro

Prodej potřeb a vybavení pro dům, hobby a zahradu
V nabídce zahradní technika, nářadí, grily, krby, jezírka, filtrace, čerpadla i skleníky včetně příslušenství. Prodej skleníků včetně montáže. Poradenský servis i s doporučením. Dodávky až do domů.
www.a-z-obchod.cz

 


Přestože skleník v tuto dobu „odpočívá“, přesto je potřeba se mu začít ve volných chvílích věnovat. Pokud skleník v zimním období využíváme jako skladiště zahradního nábytku, nářadí apod. - budeme mít trochu ztíženou práci – a nebo budeme muset přípravu přesunout až na jarní měsíce, kdy bude skleník uvolněn. Pokud však skleník máme „zazimovaný“, je vhodné mu věnovat trochu času. Zazimování by v případě skleníku mělo znamenat to, že jej ještě před příchodem mrazů důkladně zalijeme – a pokud možno necháme otevřený, aby půda důkladně promrzla. Tím si částečně ušetříte během vegetace chemické přípravky proti chorobám a škůdcům. Některé zdroje doporučují do skleníku navézt sníh. Ten při tání zajišťuje vláhu ve skleníku. Malá vrstva sněhu však prakticky nemá žádný velký efekt, velká vrstva zase brání důkladnému promrznutí půdy. Osobně se proto spíše kloním k důkladné zálivce skleníku po sezóně. Pokud ve skleníku máte zimní salát, případně i jiné plodiny, nebudete samozřejmě skleník zbytečně otevírat – při větších mrazech půda promrzne tak jako tak – důležité ale je v každém případě nezapomenout na správnou vlhkost půdy. Nejen kvůli pěstovaným plodinám, ale i proto, že vyschlá zem lépe vyhovuje plísním i přezimujícím škůdcům.

Ať již máme na skleníku běžné průhledné sklo, nebo speciální skleníkové „hrubé“ sklo, v každém případě se nám během minulé sezóny na vnitřní straně skla usadily řasy. Je to většinou nepatrná vrstva, téměř neznatelná. Pokud se jí však před sezónou nezbavíte, příští rok by Vám již snižovala prostupnost světla, a tím i kvalitu úrody. Pomoc je v tomto případě jednoduchá. Není nutná žádná chemie, stačí nám vlažná voda a obyčejná houbička na nádobí – či houba na mytí auta. Aby nám při práci nebyla zima – počkáme si na některý den, kdy budou teploty nad nulou. Je zbytečné, aby nám voda na skle přimrzala. Pokud vyjde sluníčko, ve skleníku budeme mít na práci krásné teplo. Sklo po skle umyjeme – většinou se jen běžným setřením těchto řas zbavíme. Zahrádkáři vybavení domácí „mechanizací“ si mohou samozřejmě i tuto práci ulehčit. Stačí zapojit tlakovou myčku a s její pomocí je práce hotová „co by dup“. Takto připravený skleník již může vyhlížet první jarní paprsky a těšit se na výsev zimního salátu, ředkviček a dalších časných jarních druhů zeleniny.

Zahrádkář však většinou nečeká se založenýma rukama na chvíle, kdy bude možno pěstovat „venku“. Ví, že nejlepší sadba je nikoli zakoupená – ale vypěstovaná doma. Jen tak máte jistotu, že budete sklízet osvědčené tvary a chutě, a nikoli „no name“ překvapení, což je běžné při koupi hotové sadby. Proto již nyní máme vytipovaný parapet na okně, či jiné vhodné místo pro pěstování sadby. Většinou se potýkáme se zásadním problémem. Toto místo je buď dostatečně osvětlené – a nebo teplé. Správně tyto dvě veličiny spojit však bývá problém. Proto Vám nabízíme vhodné řešení. Jedná se o zahřívací podložky, které umístíte na kterýkoli parapet k oknu (nejlépe ještě na polystyrenovou podložku). Docílíte tak optimální teploty pro Vaši sadbu.


Výhodnějším a univerzálnějším řešením je pěstitelská stanice JUMBO. Díky rozměrům 130 x 60 cm a výšce 50 cm zde totiž můžete umístit mnohem více sadby. Navíc ale díky termostatu, který udržuje konstantní teplotu zde můžete i na celou zimu umístit rostliny, které potřebují stálou minimální teplotu a maximum světla. Termostat lze nastavit v rozmezí od 0 do 40°C. „JUMBO“ lze tak umístit např do prosklené verandy, do skleníku,... kamkoli kde je dostatek světla – a přísun el. energie.

Právě nastává nejvhodnější čas pro výsev paprik, salátu a následně pak dalších druhů zeleniny. Vyzkoušejte si také vypěstovat vlastní sadbu okrasných květin. Budete překvapeni kolik krásné sadby si doma vypěstujete. Pro výsev, ale i pro následující výsadbu, je však velice důležité nepodcenit otázku použitého substrátu. Pokud použijete vlastní kompost, je důležité jej chemicky - nebo ještě lépe tepelně – upravit. Neupravený substrát často obsahuje nejen zárodky škůdců, ale především půdní plísně. Klíčící rostlinky jsou velmi choulostivé a přítomnost plísní či larev hmyzu velice snižuje úspěšnost. Ani použití staršího výsevního substrátu nemusí být zcela bezproblémové. Pořízení speciálního „pařáku“ na dezinfekci substrátu je ekonomicky poměrně náročné, proto se nejčastěji dezinfekce řeší „chemickou cestou“.

Semena je výhodnější naset do společného květináče, teprve když mají alespoň 1 pár pravých lístků, tak je rozsázet. Pokud vyséváte semena jednotlivě, je samozřejmě ušetřená práce s přesazováním – je to však mnohem náročnější na správnou zálivku. Pro tento případ lze s úspěchem použít např. zavlažovací vaničky. Jsou vyplněny kapilární zavlažovací rohoží, která dodává rostlinám pouze potřebné množství závlahy. Aby byla sadba ve správné kondici, je nutné ji – nikoli ihned zpočátku – ale ve správnou dobu a vhodnými prostředky přihnojit. Zdravá a kvalitní sadba je základním předpokladem pro dobrou úrodu po celou nadcházející sezónu.

Náš tip: sdílej s přáteli na Facebooku (přes tlačítko f Sdílet)
Rady pro pěstitele: příprava na jaro
pěstování, rady, rady pro pěstitele, rady na jaro, příprava na jaro


Prodej potřeb a vybavení pro dům, hobby a zahradu

V nabídce zahradní technika, nářadí, grily, krby, jezírka, filtrace, čerpadla i skleníky včetně příslušenství. Prodej skleníků včetně montáže. Poradenský servis i s doporučením. Dodávky až do domů.
www.a-z-obchod.cz

Související obrázky

Rady pro pěstitele: příprava na jaro

Rady pro pěstitele: příprava na jaro. Rady pro pěstování rostlin, zeleniny. Rady na zahradě - co dělat na jaře. Vše najdete na www.hobbyzahrada.cz ...

 


Související články

Kompostéry pro obce i pro zahradu

Kompostéry akce, kompostéry pro obce i pro každou zahradu. Český výrobek a doprava zdarma.

Skleník ke zdi

Skleník ke zdi z polykarbonátu nebo UV skla. Velkou výhodou těchto typů skleníků ke zdi je především dobrá akumulační schopnost stěny domu.

Akce měsíce, automatické otvírače zdarma

Akce automatické otvírače zdarma při objednání skleníku během září a října včetně dopravy skleníků zdarma.

Fóliovníky a jejich výhody

S fóliovníky je pěstování jednoduché. Navíc ušetříte. Fóliovníky jsou levné a vytvoříte nejlepší podmínky pro kvalitní a rychlejší růst. Výhody fóliovníků patří mobilita.

Ventilátor Ecofan 810 Black Edition ventilátory

Ventilátor Ecofan 810 black edition. Ventilátory na krbová kamna Ecofan 810 generuje svou vlastní elektřinu využíváním tepla z kamen. Ventilátor Ecofan pomáhá cirkulaci teplého vzduchu po pokoji.

Akce na náhradní díly

Náhradní díly a příslušenství pro skleníky. Akce na náhradní díl pro automatický otvírač skleníkových oken.