
Živé ploty nestříhané - Rostlin na živý plot
Pokud si můžete dovolit ten luxus a máte k dispozici pár metrů okolo plotu, pak si nenechte ujít příležitost a staňte se sami sobě zahradním architektem a pusťte se do dobrodružství, které potrvá mnoho let a nezevšední. Sestavte si živý plot z nestříhaných keřů tak, aby postupně nakvétaly, aby některé vykvetly i dvakrát a aby Vám přinášely radost po celý rok. Abyste při každém příjezdu na zahradu zažívali pocit nedočkavosti a touhu po překvapení. Jestli jsou Vám tyto pocity cizí, zavřete stránky a zadejte práci zahradníkovi. Pokud se do toho pustíte, vězte, že už v březnu vykvete dřín obecný / Cornus mas /, koncem března jej následuje zlatice, poté Vás v květnu potěší plané růže, brzy nato zahradní ibišek / Hibiscus syriacus /, které vydrží kvést až do října. Brzy zjara bude plot vonět intenzivní a krásnou vůní sazaníku květnatého / Calycanthus floridus / nebo pustorylu / Philadelphus / a dvakrát během léta zpestří výsadbu kdoulovec / Chaenomeles /, který zjara vykvete jásavě červenými květy a na podzim ozdobí keř žlutými plody, které budou lákat ptáky z širokého okolí celou zimu. Pro zpestření barvy listů můžete do hry barev zapojit ohnivé listy muchovníku velkého / Amelanchier lamarckii / nebo áronii či javoru. Výsadbu vyšších keřů ohraničíte nízkým porostem tavolníku, který vytvoří přirozený přechod do okrasných záhonů Vaší zahrady a zde již dominují hortensie, vytvářející kvetoucí modrý nebo růžový pás. Pokud se vyskytnou nevzhledné kouty, zakryjeme je stálezelenou bobkovišní nebo kalinou. Opadavá mochna křovitá naopak rozjasní okolí svými oranžovými, žlutými či bílými květy. Vysadit svídu je trochu luxus, ale její krásné červenohnědé dřevo v zimě na opadavém keři přímo svítí. Svídy se řežou každoročně hlubokým řezem, aby obrazily a rozkošatěly se. Vedle nestříhaného plotu je potřeba alespoň 3 metry místa, abychom dopřáli potřebný rozmach vyšším keřům a pod nimi nízko rostoucím křovinám. Pod vysokými druhy keřů porostou dobře skalníky nebo mahonie, spokojující se s polostínem.
Přehled rostlin na živý plot:
Brslen, Javor, Pustoryl, Zahradní ibišek , Dřín obecný , Zlatice, Kdoulovec, Sazaník květnatý, Muchovník oválný, Áronie, Hortensie, Kalina, Mochna křovitá, Skalník, Mahonie, Svída
Další zajímavý článek na téma živé ploty: Živé ploty - ploty stříhané, ploty nestříhané
a další najdete pomocí vyhledávání na webu www.hobbyzahrada.cz - zadejte např.: živý plot, živé ploty, atd.
Poradna zahrada na www.hobbyzahrada.cz
Zobrazit dotazy | Přidat dotaz
Doporučujeme: Prodej potřeb a vybavení pro dům, hobby a zahradu
V nabídce zahradní technika, nářadí, grily, krby, jezírka, filtrace, čerpadla, pařeniště, miniskleníky i skleníky včetně příslušenství. Prodej skleníků včetně montáže. Poradenský servis i s doporučením. Dodávky až do domů.
Náš tip: sdílej s přáteli na Facebooku nebo pošli přátelům na Facebooku (přes tlačítko na webu)
Živé ploty stříhané - Rostlin na živý plot
pěstování , živé ploty, živý plot stříhaný, rostliny na živý plot
Související obrázky
Živé ploty nestříhané. Přehled rostlin na živý plot - Brslen, Javor, Pustoryl, Zahradní ibišek , Dřín obecný , Zlatice, Kdoulovec, Sazaník květnatý, Muchovník oválný, Áronie, Hortensie, Kalina, Mochna křovitá, Skalník, Mahonie, Svída
Související články
Rdesno hadí kořen popínavá rostlina
Rdesno hadí kořen popínavá rostlina je vytrvalá rostlina se stočeným oddenkem. Pozor na rdesno o tloušťce 60 cm dokáže zbourat zeď.
Rdesno a smrk ztepilý
Smrk ztepilý (Picea abies) je statný stálezelený jehličnatý strom. Rdesno hadí kořen (Bistorta major), je asi 1 metr vysoká bylina rostoucí na vlhké půdě ve volné přírodě.
Plevel v trávníku
Mezi nejčastější plevele v trávníku patří hlavně Ježatka kuří noha. Metod odstranění plevele je hned několik.
Třešně a jejich pěstování
Rady a návody, jak úspěšně pěstovat třešně. Stanoviště třešní, roubování a postupný řez třešně.
Zahrada v červnu: choroby a škůdci
Rady a návody pro červen na zahradě. Jak na choroby a skůdce v červnu. Boj na zahradě proti slimákům.
Přísavník na zahradním domku
Přísavník a jeho pěstování na zahradním domku. Přísavník trojcípý boj proti škůdcům přísavníku.