Nej ...

Juka (Yucca)

Jak pěstovat pokojovou rostlinu Juku. Rady a návody na pěstování. ...

Zdraví na talíři: medvědí česnek a pažitka

Medvědí česnek se už dobrých pět let drží na čele žebříčku populárních jarních bylinek. Je o něj tak ...

Jarní práce a radosti v zahradě

První práce na zahradě patří k těm nejpříjemnějším. Příroda se probouzí, sklízíte plody své podzimní ...

Juka - péče o juku

Celoroční péče o juku. Jak pěstovat Juku, aby se jí dařilo. ...

Fíkus

Fíkusy a jejich pěstování je někdy problém, ale fíkus se dá zvládnout. Zde najdete rady pro pěstován ...

Kapková závlaha C

Kapková závlaha dodává vláhu z odkapávacích bodů přímo k rostlinám. ...Zasílání novinek
odhlásit | přihlásit

Zobrazit:  nejnovější nejčtenější
 email 

vytvořeno: 2013-06-03 20:11:03 | zobrazeno: 25189x
obr
Jaké nebezpečí hrozí muškátům. Pelargonie - poškozené listy.

Pelargonie - poškozené listy

mon1que(zavinac)email.cz

Dobrý den, chtěla bych požádat o radu, co dělat se svými pelargoniemi. Jsem absolutní začátečník, pokud jde o pěstování rostlin na balkonu. Jelikož zábradlí, kam jsem umístila truhlíky, není kryté, sháněla jsem rostliny, které mi nezničí první prudší déšť a přitom snesou pobyt na jižní straně. V zahradnictví mi doporučili pelargonie s krátkým převisem.

Pelargonie jsem zasadila předminulý víkend, pořídila jsem pro ně samozavlažovací květináče s pojistkou na odtok vody, pokud její hladina dosáhne určité hranice. Zhruba první 3 dny jsem se těšila, jak se jim daří, ale pak přišlo ochlazení a vytrvalejší deště. Po týdnu počasí, které připomínalo spíš podzim, nežli jaro, jsem šla rostlinky zkontrolovat. K mému zděšení se u všech 16 rostlin objevily skvrny na listech (viz foto). Osobně to tipuji na plíseň z přemokření vlivem deštivého počasí.

Poradíte mi prosím, jak rostliny zachránit? Pokud olámu napadené listy, tak mi v truhlících až na pár nových lístečků zůstanou pouze květy, ale asi nebude zbytí.. Mám koupit nějaký preparát?

Předem děkuji.

Monika Z.
 

Jaroslav Klíma, email: jarda(zavinac)filuna.cz reaguje:

Jaké nebezpečí hrozí muškátům?

Kadeřavost muškátů
Bakteriální skvrnitost pelargonií
Rez pelargonií
Botrytida pelargonií
Praskání květního stonku
Molice muškátová
Mšice muškátovámsice
Ploštice

http://hobbyzahrada.cz/clanek-2395-muskaty_pestovani.htm

 Kadeřavost muškátů

Kadeřavost muškátů  je virové onemocnění. Spíše se objevuje hlavně v jarních měsících na mladých přezimovaných rostlinách. Zpočátku jsou viditelné jen drobné, okrouhlé nebo nepravidelné , světle žluté , průsvitné skvrny, které později zhnědnou, zasychají a začnou se trhat. Vznikají různé nepravidelnosti a deformace listů. Chorobu mezi muškáty navzájem přenáší savý hmyz.

Tato nemoc se vyskytuje především tam, kde pelargonie stojí velmi blízko sebe ve vlhku. Prevencí je správné rozestavení pelargonií . Jakmile se na muškáty dostane dostatek světla, a podaří li se zlikvidovat savý hmyz, začínají brzy rašit zdravé , nenapadené listy. Pokud jsou pelargonie silně kadeřavostí napadeny, seřízneme je, necháme znovu obrazit. Takto seřezané pelargonie velmi rychle obrostou, ale zásadně je nepoužíváme k rozmnožování

Bakteriální skvrnitost

Zpočátku je podobná kadeřavosti muškátů. Liší se ale tím, že  se objevuje nejdříve na spodních, nejstarších listech, a skvrny jsou zpočátku pozorovatelné pouze na rubu listu.  Listy jsou však poté sklovité, skvrny se zvětšují a nakonec zhnědnou, listy zasychají a odumírají. Nemoc se šíří zamořenou půdou, dotykem, nářadím i hmyzem, soustavným čištěním rostlin je ale možno tuto chorobu výrazně omezit. Nadměrné vlhkost šíření choroby výrazně zvyšuje, sucho naopak omezuje. Velmi důležitou prevencí jsou dostatečné rozestupy mezi jednotlivými rostlinami.
Rez pelargonií

Tato choroba je spíše rozšířená u druhu pelargonie páskaté. Po 14 dnech napadení se na rubu listů objevují bledé, tečkovité skvrny, jež se dosti rychle zvětšují, žloutnou, a později i hnědnou. Na líci listů pelargonií se skvrny objevují mnohem později. Silně napadené listy žloutnou, hnědnou a zasychají. Při velmi silném napadení nastává i úplná ztráta listů. Nejlepší způsob, jak se této nemoci zbavit, je silně napadené rostliny zlikvidovat, u slabších výskytů pak pomáhá postřik širokospektrálními fungicidy na bází síry nebo zinku. Preventivně působí vyšší teploty a nízská vzdušná vlhkost.
Botrytida pelargonií

Jiným názvem muškátová šedá plíseň. Tato choroba se nebzpečně rychle šíří na jaře a na podzim. napadá jednotlivé květy, celé okolíky pelargonií, listy i stonky. Napadené části porostou šedobílým povlakem, později se vytváří drobná , tvrdá černá tělíska. Jakmile se tato dostanou do vlhkého prostředí, dají opět vzniknout vláknům, která vniknou do rostliny a vytvoří nový povlak spor.  Takto napadené pelargonie je třeba ihned vyčistit, muškáty rozestavit, zvýšit teplotu a snížit vlhkost a postříkat měďnatými preparáty.
Praskání květního stonku

Tato nemoc se spíše projevuje u balkonových muškátů. Velký podíl ma na to změna ve vlhkosti sunstrátu. náhlým střídáním dlouho trvajícího sucha a následně pak silné zálivky, obvykle doplněné značnou dávkou hnojiva. Jako prevence poslouží nejlépe pravidelná zálivka  nebo užitím moderních samozavlažovacích truhlíků.
Molice muškátová

Tento hmyz napadá spíše spodní stranu listů muškátů. Napadené listy pak vadnou, zasychají a později i  opadávají a stonky pelargonií zůstávají holé.Jejich výskyt podporuje nedostatek vzduchu, vlhkost a malé rozestupy mezi rostlinami.Jako prevence velmi dobře funguje chemická ochrana -postřiky proti mšicím a přelétavému savému hmyzu.
Mšice muškátovámsice

Často se zaměňuje s molicí. Mšice saje nejen na listech, ale i na stoncích a mladých výhonech muškátů. Listy se poté  kroutí,a květy se deformují. Mšice mohou přenášet i virové choroby, a proto při jejich výskytu ihned použijte  chemických postřiků na mšice  a jiný savý hmyz.
Ploštice

Poškozuje muškáty především svým sáním. To poškozuje pletiva listů a stonků pelargonií. Toto pak vyvolá deformace a zasychání listů i celých výhonů. Muškátům škodí v suchém a teplém prostředí. Jako prevenci je rozumné použít pesticidové přípravky.

Zdroj: vseomuskatech.estranky.cz/clanky/choroby-a-skudci/jake-nebezpeci-hrozi-muskatum-.html
 

Další najdete pomocí vyhledávání na webu www.hobbyzahrada.cz - zadejte např.: pelargonie, atd.

Poradna zahrada na www.hobbyzahrada.cz

Zobrazit dotazy | Přidat dotaz


Tip:
Akce, Slevy, Výprodeje

Doporučujeme: Prodej potřeb a vybavení pro dům, hobby a zahradu

Náš tip: sdílej s přáteli na Facebooku nebo pošli přátelům na Facebooku (přes tlačítko na webu)
Pelargonie - poškozené listy pěstování 

Související obrázky

Pelargonie pěstování

Pelargonie - poškozené listy

 


Související články

Muškáty převislé a jejich pěstování

Muškáty převislé a jejich pěstování. Rady a návody, jak pěstovat muškáty.

Hortenzie Hydrangea anomala ssp. petiolatis

Popínavá hortenzie řapíkatá Hydrangea anomala ssp. petiolatis jedná o rostlinu s krásnými květy. Cca za tři až pět let vyroste samopnoucí popínavá hortenzie.

Klívie pěstování

Klívie, Řemenatka, Clivia miniata pěstování. Rady a návody pro úspěsné pěstování klivie a to požadavky na světlo, teplotu, vlhkost a zalévání.

Lopatkovec, Spathiphyllum pěstování

Lopatkovec, Spathiphyllum a jeho pěstování. Rady a návody pro úspěsné pěstování a to požadavky na světlo, teplotu, vlhkost a zalévání.

Dracéna, Dračinec, Dracaena pěstování, rady a návody

Pokojová dracéna, Dračinec, Dracaena kapání bývá způsobeno nízkou vzdušnou vlhkostí bytu. Rady a návody, jak na dracénu.

Sloní noha pěstování

Sloní noha, Beaucarnea recurvata návod k pěstování. Dejte pozor na přelévání sloní nohy.