
Přísavník tříprstý - Rady pro pěstování přísavníku
karelmerkl(zavinac)seznam.cz
Dobrý den,
prosím o radu, čím je způsobena hnědá skvrnitost na listech přísavníku tříprstého. Tento jev pozoruji třetím rokem na rostlině stáří 11 let. Existuje nějaký prostředek pro ochranu?
Děkuji předem.
Karel Merkl
Jaroslav Klíma, email: jarda(zavinac)filuna.cz reaguje:
Přísavníky obvykle chorobami netrpí.
Prvé, co je třeba sledovat u rostliny vzrostlé je, zda má dostatek vláhy. Další co je třeba sledovat je, zda neprorostla svými kořeny do míst s přebytkem vláhy a zda jí kořeny nehnijí. Je možné, že rostlina již prorostla do půdy s nevhodnou strukturou nebo do míst, ze kterých není schopna "uživit" svou zeleň. Pak je třeba kontrolovat běžné škůdce např. mšice. Problémy může způsobovat i slunce a to zvláště v období oslabení ozonové vrstvy. To lze pozorovat na mnoha dřevinách.
Měl byste uvést, zda se jedná o masívní poškození nebo poškození malé.
Více nedokážu na dotaz tak jak byl formulován odpovědět.
S pozdravem
Jaroslav Klíma
karelmerkl(zavinac)seznam.cz
Děkuji za odpověď a chci se jen zeptat, zda odpovídáte na můj mail nebo na dotaz z webu. Na mail jsem přiložil jedno foto poškozených listů. Přísavníkem mám porostlou celou jižní a jihozápadní stěnu patrového domu. Napadení je značné, zejména ve spodní části obrostu, po celé ploše. Moje domněnka je, že se ten problém asi váže k tomu, že dům je v údolí, z východu a západu obklopen vzrostlým lesem, takže sluneční svit v letním období činí cca 6 hodin (z jihu a jihozápadu).
Pokud jde o vláhu, tak si myslím, že je vcelku normální.
Podobný jev jsem zahlédl také na jednom domě ve městě, kde je stěna situována na východní stranu a sluneční svit odhaduji minimálně v létě na 10 hodin.
Karel Merkl
Jaroslav Klíma, email: jarda(zavinac)filuna.cz reaguje:
Váš dotaz jsem obdržel z webu Hobbyzahrada i s fotkou. Pokud jste přesvědčen, že Váš keř "utáhne" svými kořeny vláhu pro rozsáhlou listovou plochu pak bych soudil na poruchu výživy. Zkuste keř přihnojit nějakým NPK s vyšším obsahem dusíku. Pokud by šlo o nedostatek slunečního svitu s následným nevyzráním výhonů projevil by se problém namrznutím výhonů a pak by listy uschly na celém namrzlém výhonu. Pokud by se ale jev šířil bylo by vhodné, aby se na problém podíval rostlinolékař z nejbližší Státní rostlinolékařské správy.
S pozdravem
Jaroslav Klíma
Další najdete pomocí vyhledávání na webu www.hobbyzahrada.cz - zadejte např.: přísavník, přísavníky, atd.
Poradna zahrada na www.hobbyzahrada.cz
Zobrazit dotazy | Přidat dotaz
Doporučujeme: Prodej potřeb a vybavení pro dům, hobby a zahradu
V nabídce zahradní technika, nářadí, grily, krby, jezírka, filtrace, čerpadla, pařeniště, miniskleníky i skleníky včetně příslušenství. Prodej skleníků včetně montáže. Poradenský servis i s doporučením. Dodávky až do domů.
Náš tip: sdílej s přáteli na Facebooku nebo pošli přátelům na Facebooku (přes tlačítko na webu)
Přísavník tříprstý - Rady pro pěstování přísavníku pěstování
Související obrázky
Přísavník tříprstý - čím je způsobena hnědá skvrnitost na listech přísavníku tříprstého. Naše rady pro pěstování přísavníku.
Související články
Rdesno hadí kořen popínavá rostlina
Rdesno hadí kořen popínavá rostlina je vytrvalá rostlina se stočeným oddenkem. Pozor na rdesno o tloušťce 60 cm dokáže zbourat zeď.
Rdesno a smrk ztepilý
Smrk ztepilý (Picea abies) je statný stálezelený jehličnatý strom. Rdesno hadí kořen (Bistorta major), je asi 1 metr vysoká bylina rostoucí na vlhké půdě ve volné přírodě.
Plevel v trávníku
Mezi nejčastější plevele v trávníku patří hlavně Ježatka kuří noha. Metod odstranění plevele je hned několik.
Třešně a jejich pěstování
Rady a návody, jak úspěšně pěstovat třešně. Stanoviště třešní, roubování a postupný řez třešně.
Zahrada v červnu: choroby a škůdci
Rady a návody pro červen na zahradě. Jak na choroby a skůdce v červnu. Boj na zahradě proti slimákům.
Přísavník na zahradním domku
Přísavník a jeho pěstování na zahradním domku. Přísavník trojcípý boj proti škůdcům přísavníku.