
Líčidlo americké - Phytolaca americana
Soused má rostlinu ve velikosti rybízu.Asi je to trvalka.Má spoustu květů, z kterých v létě a na podzim dozrávají tmavé hrozínky v barvě ostružin.Jsou sladké, ale také trochu trpké.Teprve když jsou opravdu zralé, jsou příjemě sladké, bez pachutě.Zajímalo by nás,co to je a zda jsou plody zdravé. Jíme je již dva roky, tak snad ano.Děkuji za odpověď.Vlaďka Hanušová Vladimíra Hanušová [Vladimira.Hanusova(zavinac)seznam.cz]
Jaroslav Klíma, email: jarda(zavinac)filuna.cz reaguje:
Jde o líčidlo americké - Phytolaca americana. Používá se k barvení potravin a ve farmacii. Je velmi plevelivá, šíří se semenem, pozor na ni.
Líčidlo americké - Phytolacca americana
(zdroj: http://bodlouch.blogspot.cz/2013/07/licidlo-americke-phytolacca-americana.html)
Líčidlo americké je jednou z četných bylin, které používali Indiáni v Americe a u nichž bylo později dokázáno, že skutečně mají příznivý účinek na jími ošetřované neduhy. Indiáni žvýkali plody a semena proti artritidě a jako drastické projímadlo. Přesně znali léčebné dávkování, protože předávkování způsobuje otravu. Z tohoto důvodu se všechny části této rostliny smějí užívat pouze pod odborným lékařským dohledem.
V současné době se zpracovávají především sušené kořeny, a to jako lék proti revmatu a revmatické artritidě a také na pročištění lymfatické soustavy při léčení žlázové horečky nazývané též Pfeifferova nemoc. Zevně se užívají preparáty proti svrabu, prašivině, ekzému, lupénce a plísňovým onemocněním. Těhotným ženám se líčidlo americké nedoporučuje.
Plody jsou vhodné jako přírodní barvivo, speciálně na barvení vlny a látek načerveno až nafialovo.
Phytolacca americana roste přirozeně v Severní a Střední Americe, ale už staletí se pěstuje i v Evropě. Je to vytrvalá rostlina, roste ve výživné půdě bohaté na humus a vyrůstá do výšky až 4 m. Většinou bývá vysoká přibližně 1,5 - 2m. V létě vznikají podlouhlé klasy s bílými kvítky, které se v průběhu léta mění na čenopurpurové plody s tmavě vínově červenou šťávou. Ty žerou ptáci, a starají se tak o rozšiřování semen, která pak často vyklíčí na stanovištích bohatých na dusík, například u zídek.
Další najdete pomocí vyhledávání na webu www.hobbyzahrada.cz
Poradna zahrada na www.hobbyzahrada.cz
Zobrazit dotazy | Přidat dotaz
Tip: Akce, Slevy, Výprodeje
Mohlo by vás zajímat: Prodej potřeb a vybavení pro dům, hobby a zahradu
Náš tip: sdílej s přáteli na Facebooku nebo pošli přátelům na Facebooku (přes tlačítko na webu)
Související obrázky
Související články
Rdesno hadí kořen popínavá rostlina
Rdesno hadí kořen popínavá rostlina je vytrvalá rostlina se stočeným oddenkem. Pozor na rdesno o tloušťce 60 cm dokáže zbourat zeď.
Rdesno a smrk ztepilý
Smrk ztepilý (Picea abies) je statný stálezelený jehličnatý strom. Rdesno hadí kořen (Bistorta major), je asi 1 metr vysoká bylina rostoucí na vlhké půdě ve volné přírodě.
Plevel v trávníku
Mezi nejčastější plevele v trávníku patří hlavně Ježatka kuří noha. Metod odstranění plevele je hned několik.
Třešně a jejich pěstování
Rady a návody, jak úspěšně pěstovat třešně. Stanoviště třešní, roubování a postupný řez třešně.
Zahrada v červnu: choroby a škůdci
Rady a návody pro červen na zahradě. Jak na choroby a skůdce v červnu. Boj na zahradě proti slimákům.
Přísavník na zahradním domku
Přísavník a jeho pěstování na zahradním domku. Přísavník trojcípý boj proti škůdcům přísavníku.