Nej ...

Virózy a bakteriózy paprik

Pěstování paprik - Obecně jsou papriky značně náchylné na několik virových chorob. Virózy a bakterió ...

Pěstování paprik - Škůdci a jak na ně

Pěstování paprik - Papriky se často vyskytuje několik druhů živočišných škůdců. Škůdci a jak na ně. ...

Juka (Yucca)

Jak pěstovat pokojovou rostlinu Juku. Rady a návody na pěstování. ...

Zdraví na talíři: medvědí česnek a pažitka

Medvědí česnek se už dobrých pět let drží na čele žebříčku populárních jarních bylinek. Je o něj tak ...

Jarní práce a radosti v zahradě

První práce na zahradě patří k těm nejpříjemnějším. Příroda se probouzí, sklízíte plody své podzimní ...

Juka - péče o juku

Celoroční péče o juku. Jak pěstovat Juku, aby se jí dařilo. ...Zasílání novinek
odhlásit | přihlásit

Zobrazit:  nejnovější nejčtenější
 email 

vytvořeno: 2014-04-16 08:55:02 | zobrazeno: 25291x
obr
Poradna Hobbyzahrada.cz - Pěstování papriky je hitem domácího pěstování. Pěstováni přínáší i boj s nemocí paprik. Připravili jsem přehled chorob a škůdců paprik.

Nemoci paprik - houbové, fyziologické, virózy

Připravili jsem pro vás přehled nemocí paprik

Článek, kde jsem řešili problém s pěstování papriky http://hobbyzahrada.cz/clanek-2270-choroby_paprik.htm 

Paprika pěstování, choroby a škůdic paprik
Zde http://www.e-knihovnicka.cz/nej/06_papriky/choroby.htm je výtečný článek o chorobách paprik i s pěkně provedenými obrázky chorob.

Fyziologické poruchy

Z neparazitních (abiotických, fyziologických) poruch je u papriky nejzávažnější nekróza květních konců plodů . Příčinou je relativní nedostatek přijatelného vápníku, tzn. že porucha se za určitých podmínek může objevovat i na půdách vápníkem dostatečně zásobených. Ten ale není pro rostlinu přijatelný, zejména proto, že půda je nedostatečně nebo nepravidelně zavlažována, ale třeba i z důvodu nadbytku draslíku a dusíku v půdě. Základem ochrany je rovnoměrná závlaha (kořenová soustava nesmí přeschnout) a vyrovnaná výživa. Při prvních příznacích nebo dokonce i preventivně lze aplikovat na list 0,5 % chlorid vápenatý nebo některá speciální listová hnojiva (Kalkosan 30, Kalkosol 25, Lamag-vápník, Wuxal SUS Kalcium, Wuxal Aminocal). Použít můžete i aplikaci ledku vápenatého na list, avšak ledek amonný s vápencem je neúčinný. V případě této poruchy jsou nekrotické vodnaté nebo suché skvrny vždy na květním konci plodu, tzn. od poloviny délky plodu směrem k jeho konci. Jsou-li však podobné skvrny poblíž stopky a na osluněné straně, jde o sluneční úpal, který ovšem u papriky na plodech není tak častý; častější je na listech.

Neparazitního původu jsou i různé deformace plodů, jejímiž příčinami jsou buď genetické poruchy nebo potíže s opylením. Ty může vyvolat buď chladné počasí (nedostatek opylovačů, neprášivý pyl) nebo velké teplo v době květu (zasychání blizen). Nadměrná zálivka nebo příliš vlhký vzduch může být příčinou tzv. intumescencí. V důsledku toho dochází ke zvětšování buněk a tím k tvorbě drobných bradaviček, většinou umístěných na spodní straně listů poblíž listových žilek.

Virózy a bakteriózy

Obecně jsou papriky značně náchylné na několik virových chorob. Virus mozaiky okurky (CMV) je příčinou toho, že plody jsou stále menší a deformovanější a listy mají hnědé skvrny. V tomto případě lze největší škody pozorovat až v druhé půli léta. Velmi nebezpečná (karanténní) je virová bronzovitost rajčete, která je příčinou zpomaleného růstu až úhynu rostlin a na plodech způsobuje různobarevné, většinou rozptýlené skvrny. Všechny virózní rostliny je třeba okamžitě likvidovat.

Nebezpečnou karanténní chorobou je rovněž bakteriální skvrnitost papriky a rajčete, která je příčinou skvrnitosti a pozdějšího opadu listů a výrazných nekrotických skvrn na plodech, které později praskají. V nejteplejších oblastech je třeba počítat i s tím, že se zde může vyskytnout zcela nová choroba s názvem stolbur, která je fytoplasmového původu.

Houbové choroby

Především mechanicky poškozené rostliny (například při okopávce) jsou v místech poškození a v místech nešetrného či předčasného odtržení plodů napadány známou šedouhnilobou (dříve plísní šedou) nebo bílou (též sklerotiniovou) hnilobou, proti které je možné použít zcela nově přípravek Ortiva. Ten se aplikuje i proti padlí, které se vzácněji objevuje u paprik pěstovaných v podmínkách suchého prostředí. Hniloba kořenů nebo kořenového krčku je příčinou fytoftorové hniloby nebo fusariového vadnutí. V obou případech je základem ochrany důsledné střídání plodin, včasné a důkladné odstraňování napadených rostlin a posklizňových zbytků, vyrovnaná výživa, případně vhodná desinfekce půdy.

Další najdete pomocí vyhledávání na Hobbyzahrada.cz - Poradna Zobrazit dotazy | Přidat dotaz

Mohlo by vás zajímat: Pěstování

Související obrázky

Nemoci paprik - houbové, fyziologické, virózy

Nemoci paprik - houbové, fyziologické, virózy

 


Související články

Napadené listy muškátů

Na muškátech jsem objevila podivné hnědé kruhy. Muškáty se nacházejí na oknech v chladnější místnosti.

Blahovičník, Eucalyptus a jeho pěstování

Blahovičník, Eucalyptus foto napadených listů eukalyptu.

Choroby a škůdci ostružiníku

Pěstování ostružiníku a jeho choroby, škůdci jako vlnovník ostružiníkový.

Choroby jádrovin, rez hrušňová

Choroby jádrovin, rady a návody na Hobbyzahrada.cz, jak na rez hrušňovou.

Rakovinné bujení

Rakovinné bujení jabloní. K rakovinnému odumírání větví a kůry dochází většinou po neošetřeném řezu.

Usychající listy oleandru

Padlí révové na oleadru. Dobrý den, takhle mi začaly bělat listy oleandru. Rady a návody na Hobbyzahrada.cz