Nej ...

Juka (Yucca)

Jak pěstovat pokojovou rostlinu Juku. Rady a návody na pěstování. ...

Zdraví na talíři: medvědí česnek a pažitka

Medvědí česnek se už dobrých pět let drží na čele žebříčku populárních jarních bylinek. Je o něj tak ...

Jarní práce a radosti v zahradě

První práce na zahradě patří k těm nejpříjemnějším. Příroda se probouzí, sklízíte plody své podzimní ...

Juka - péče o juku

Celoroční péče o juku. Jak pěstovat Juku, aby se jí dařilo. ...

Fíkus

Fíkusy a jejich pěstování je někdy problém, ale fíkus se dá zvládnout. Zde najdete rady pro pěstován ...

Kapková závlaha C

Kapková závlaha dodává vláhu z odkapávacích bodů přímo k rostlinám. ...Zasílání novinek
odhlásit | přihlásit

Zobrazit:  nejnovější nejčtenější
 email 

vytvořeno: 2014-05-27 13:15:35 | zobrazeno: 9433x
obr
Paraziti ovocných stromů a keřů. Rady a návody na Hobbyzahrada.cz kolem stromků bych aplikoval Substral granulát.

Ovocné stromky a keře: paraziti

Dobrý den,
dnes jsem si všiml, že mi na čerstvě zasazené třešni žloutnou na koncích větví listy, tak jsem obešel zahrádku (malá, jen kolem domu) a zjistil toho víc ...
Asi měsíc vysazenou třešeň zjevně obsadily mšice, na fotkách je to sice rozmazané (fotka ...59 a list proti obloze), ale šedá místa jsou mšice + mravenci. nevím, jestli na stopkách listů mají být takové červenofialové pupínky nebo to je také nějaký parazit? Sem tam má vyžrané listy, ale housenku jsem nenašel jedinou. To dělají mravenci nebo ta potvora, co jsem našel na meruňce nebo ještě něco jiného?
Na asi 6 týdnů zasazených meruňkách poslední listy červenají, ale to je asi přirozené, ne? Mšice jsem tam nenašel. Pár mravenců sice po nich lezlo, ale jen zmateně sem tam (na rozdíl od třešně, kde měli jasný cíl). Také mají sem tam vyžrané listy. Housenky jsem sice nenašel, ale našel jsem takové divné vejčité potvůrky. To je asi parazit, ne? Ten, co vyžírá listy?
A na rybízu hnědnou konce listů.
Ještě doplním, že zahrádka je malinká, jen kolem domu (okraj města, čtvrť vilek se zahrádkami, 310 m n.m.), jsou v ní vzrostlé smrky a starší túje, javor, šeřík, nově vysazené borůvky, zimolez a pár ozdobných keřů, nově položený trávník, nový mulč, stará hrušeň, která měla na podzim nejméně 2 parazity / choroby (chtěl jsem ji porazit, ale zahradníci ji jen prořezali, že prý uvidíme, jestli se vzpamatuje), ale teď ještě vypadá kromě mechu na větvích slušně. Káceli jsme tam šípky, ale prorůstají ještě dál. Sousedé mají vedle vzrostlý ořech. Jinak mne už nenapadá nic, co by mohlo mít na stromky a ten rybíz vliv.
Poradíte mi, prosím, co s tím? Na nějaké preventivní postřiky je už asi pozdě, ale snad jde ještě těm stromkům a keřům pomoct i teď. Děkuji. Ing. Vlastimil Bílek

Jaroslav Klíma, email: jarda(zavinac)filuna.cz reaguje: Z těch fotek nejsem schopen určit nic. Postříkal bych to Mospilanem 20 SP nebo Karate Zeon 5 SC a počkal. Červenavé zbarvení listů nových letorostů je normální. Kolem stromků bych aplikoval Substral  granulát, protože mravenců je letos velmi mnoho a výskyt mšic v sadech s nimi souvisí pokud jde o distribuci (ale nejen s nimi). Na všech jevech a projevech chorob a výskytu škůdců se projevují významně velmi mírná zima a teplé a suché jaro. V souvislosti s posledními srážkami se dočkáme určitě velké vlny problémů. Plži už začínají, rzi a plísně lze už potkat a jedna vlna padlí je už za námi. Pokud Vaši sousedi pěstují rovněž ovocné stromky měli by své porosty hlídat také a bojovat byste měli společnými silami. Izolovat své zdravé keře a stromy v prostředí zamořeném je iluzorní.

Děkuji. Mám to zkusit nafotit s lepším rozlišením a pečlivěji (automat ostří jak chce a v tom slunci na displeji není vidět, jak to vyjde a vyšlo, ale je to digitál, mohu toho naplácat víc a vybrat) a fotky pak poslat přes úschovnu (budou to větší soubory. Bílek

Jaroslav Klíma, email: jarda(zavinac)filuna.cz reaguje: Já Vám poradím něco jiného. Obraťte se na nejbližšího rostlinolékaře ze Státní rostlinolékařské správy. Ať se na věc podívá a stanoví řešení. Z fotek se druh choroby stanovovat nemá (nesmí) a jedinou správnou cestou je návštěva rostlinolékaře, který odebere případně i vzorky a stanoví správně co se v zahradě děje.

Další najdete pomocí vyhledávání na Hobbyzahrada.cz - Poradna Zobrazit dotazy | Přidat dotaz

Mohlo by vás zajímat: Pěstování rostlin

Související obrázky

Paraziti

Ovocné stromky a keře: paraziti

 


Související články

Blahovičník, Eucalyptus a jeho pěstování

Blahovičník, Eucalyptus foto napadených listů eukalyptu.

Choroby a škůdci ostružiníku

Pěstování ostružiníku a jeho choroby, škůdci jako vlnovník ostružiníkový.

Choroby jádrovin, rez hrušňová

Choroby jádrovin, rady a návody na Hobbyzahrada.cz, jak na rez hrušňovou.

Rakovinné bujení

Rakovinné bujení jabloní. K rakovinnému odumírání větví a kůry dochází většinou po neošetřeném řezu.

Usychající listy oleandru

Padlí révové na oleadru. Dobrý den, takhle mi začaly bělat listy oleandru. Rady a návody na Hobbyzahrada.cz

Dub a jeho škůdce obaleč dubový

Škůdce obaleč dubový a hostitelské dřeviny především dub (Quercus spp.), eventuálně, buk lesní (Fagus sylvatica), vrba (Salix spp.) aj.