
Pelargonie choroby
Dobrý večer, prosím o radu. Mám převislé muškáty - na stoncích se objevují uschlá místa, jako když je něco vycucne, takže mi uschne celá vetvička a musím celou ulomit pryč, už jsem musela vytrhnout i dvě celé rostlinky. Žádného škůdce jsem také neobjevila, nevím tedy jestli je to nemoc? Hledala jsem a našla jsem pouze praskání stonku, ale tohle vypadá jinak. Prosím co s tím dělat, dají se ještě muškáty zachránit? Mám to pouze na dvou oknech na dalších dvou na jiné straně baráku je mám pěkné - větší, bohatší..... Mám samozavlažovací truhlíky, hnojím 1x týdně Kristalonem gold. Přikládám fotografie poškozené větvičky. Za radu předem moc děkuji. Pěkný večer Topinková L.
Jaroslav Klíma, email: jarda(zavinac)filuna.cz reaguje: Domnívám se, že jde o jeden z možných projevů bakteriální listové skvrnitosti. Viz zde: Choroby pelargonie
Rostliny pelargonií často poškozuje bakteriální listová skvrnitost a stonková hniloba (Xanthomonas hortorum pv. pelargonii). Choroba se projevuje drobnými okrouhlými až nepravidelnými tmavě zelenými skvrnami. Skvrny jsou propadlé, postupně se zvětšují a hnědnou. Napadené listy částečně nebo zcela odumírají. Druhým symptomem jsou černé vodnaté skvrny na stoncích. Napadené stonky vadnou a postupně odumírají. Pelargonie napadá také nebezpečná karanténní bakterie Ralstonia solanacearum. Patogen napadá listy, na kterých se objevují žluté skvrny ve tvaru písmene V. Celé listy postupně žloutnou a vadnou. Uvadlé listy zůstávají viset na stonku. Infikovaný stonek má tmavě zbarvené svazky cévní a na rozhraní vzduch/substrát je zčernalý. Nemocné rostliny odumírají. Ochrana proti bakteriózám spočívá v prevenci tj. matečnice zakládat jen ze zdravých, na bakteriózy testovaných rostlin. Infikované rostliny je třeba odstranit a zlikvidovat. Šíření bakterióz zmírní nasazení měďnatých přípravků. Po odstranění infikovaných rostlin kulturu ošetříme 0,2% přípravek Kuprikol 50 nebo Cuprocaffaro. Ošetřujeme dvakrát až třikrát v intervalu sedmi dnů.
Nebezpečnou chorobou řízků a zakořeněných rostlin pelargonií je pythiová kořenová hniloba muškátu (Pythium ultimum, P. splendens). Infekce se projevuje černáním báze stonku a hnilobou kořenů. Na stoncích se mohou objevit černohnědé skvrny. Infikované řízky nebo mladé sazenice odumírají. Napadení omezí odebírání řízků ze zdravých matečnic. Nemocné řízky je třeba průběžně odstraňovat. Zbylé, zdravé rostliny ošetříme zálivkou O, 05% přípravkem Polyversum (4 l/vody/m²) nebo 0,25% přípravkem Proplant (2 – 4 l/vody/m²). Kromě pythiové kořenové hniloby mohou řízky podlehnout napadení houbou Sclerotinia sclerotiorum. Příznakem onemocnění je hnědá bazální hniloba řízků, která vede k odumírání rostlin.
Text Ing. Antonín Köhler, Státní rostlinolékařská správa, Opava
Pelargonie - poškozené listy
Jaké nebezpečí hrozí muškátům. Pelargonie - poškozené listy.
Další najdete pomocí vyhledávání na Hobbyzahrada.cz - Poradna Zobrazit dotazy | Přidat dotaz
Související obrázky
Pelargonie často poškozuje bakteriální listová skvrnitost a stonková hniloba pelargonií.
Pelargonie často poškozuje bakteriální listová skvrnitost a stonková hniloba pelargonií.
Související články
Napadené listy muškátů
Na muškátech jsem objevila podivné hnědé kruhy. Muškáty se nacházejí na oknech v chladnější místnosti.
Blahovičník, Eucalyptus a jeho pěstování
Blahovičník, Eucalyptus foto napadených listů eukalyptu.
Choroby a škůdci ostružiníku
Pěstování ostružiníku a jeho choroby, škůdci jako vlnovník ostružiníkový.
Choroby jádrovin, rez hrušňová
Choroby jádrovin, rady a návody na Hobbyzahrada.cz, jak na rez hrušňovou.
Rakovinné bujení
Rakovinné bujení jabloní. K rakovinnému odumírání větví a kůry dochází většinou po neošetřeném řezu.
Usychající listy oleandru
Padlí révové na oleadru. Dobrý den, takhle mi začaly bělat listy oleandru. Rady a návody na Hobbyzahrada.cz