Nej ...

Virózy a bakteriózy paprik

Pěstování paprik - Obecně jsou papriky značně náchylné na několik virových chorob. Virózy a bakterió ...

Pěstování paprik - Škůdci a jak na ně

Pěstování paprik - Papriky se často vyskytuje několik druhů živočišných škůdců. Škůdci a jak na ně. ...

Juka (Yucca)

Jak pěstovat pokojovou rostlinu Juku. Rady a návody na pěstování. ...

Zdraví na talíři: medvědí česnek a pažitka

Medvědí česnek se už dobrých pět let drží na čele žebříčku populárních jarních bylinek. Je o něj tak ...

Jarní práce a radosti v zahradě

První práce na zahradě patří k těm nejpříjemnějším. Příroda se probouzí, sklízíte plody své podzimní ...

Juka - péče o juku

Celoroční péče o juku. Jak pěstovat Juku, aby se jí dařilo. ...Zasílání novinek
odhlásit | přihlásit

Zobrazit:  nejnovější nejčtenější
 email 

vytvořeno: 2014-09-01 10:40:25 | zobrazeno: 11364x
obr
Na problém Vašich thují do hry vstupuje mnoho faktorů podložím počínaje a chorobami thují konče.

Problém s pěstováním thují

Dobrý den, obracíme se na Vás s velkou prosbou o radu.Cca před 5 lety jsme si na okraji pozemku na úpatí svahu vysázeli túje - 27ks. Dobře zakořenily a celkově prosperovaly. Po dvou letech jedna uhynula, dle našeho názoru nepřežila mrazivou zimu. Loni nám odešly dvě, přestaly růst, začaly ztrácet barvu až celé zrezatěly a uschly docela. Letos se situace opakuje a to u dalších asi 7 kusů. Svah je na skále, na východní straně pozemku, celodenně na přímém slunci, rostliny  příležitostně zaléváme.  Zahradník, od kterého jsme je koupili / pěstitel, túje byly u něj vykopány s balem a následně zasazeny/ se tu byl podívat a že se s tímto ještě dosud nesetkal, tújky hynou na přeskáčku, uhynula dokonce i první, částečně stíněná domem, která není na svahu, ale na začátku záhonu, tedy na nedostatek vláhy si nemohla stěžovat. Nyní z té strany usychá další, ale je druhá / původně třetí/.  Dle zahradníka je vidět, že ostatní chvojky jsou vitální, s minimem šištic, tedy bez zjevných příznaků nedostaku vláhy. Chodbičky od hlodavců jsme také žádné nenašli, navíc si myslím, že ten by to bral postupně, ne na přeskáčku. V prodejně zahrádkářských potřeb nám byl doporučen postřik hořkou solí, který však nic nevyřešil. Není problém usychající tújky vykopat a nasázet nové, máme však velké obavy, že úhyn bude pokračovat a vidina krásného plotu bude stále v nedohlednu. Po vytažení totálně uschlé je kořenový systém v pořádku / viz foto 249/ Na fotu 260 je vidět nově hynoucí, která ještě před měsícem byla plná života stejně jako její vizální "sousedky" /viz foto 263, 264/ Zde je též vidět i záhon jiřin v květu, které jsou pravidelně zalévány. Prosíme o radu, jak zabránit dalšímu usychání tújí, co by mohlo být příčinou. Zasílám pár fotek, snad z nich bude problém dobře vidět. Foto nelze odeslat najednou, posílám tedy postupně, díky za pochopení ;-) Moc děkuji za Váš čas a přeji příjemný den, Martina Kynclová mar.kynclova(zavinac)seznam.cz

Jaroslav Klíma, email: jarda(zavinac)filuna.cz reaguje: Na problém Vašich thují by se měl podívat rostlinolékař z nejbližší Státní rostlinolékařské správy. Rozhodně to nelze řešit mailem. Do hry vstupuje mnoho faktorů podložím počínaje a chorobami konče. Přitom byste měli zvážit už předem zda potřebujete nezbytně, aby byl živý plot byl zrovna z thují. Rozhlédněte se též po okolí jak se thuje chovají v jiných zahradách a přitom se podívejte na místní živé ploty z čeho je majitelé sázejí a jak tyto ploty prosperují. Než se situace vyřeší neměli byste sázet nové thuje na stejná místa a vyčkat na dobrozdání rostlinolékaře.

Články na téma pěstování thuje:

Thuje - pěstování, škůdci, choroby

Thuje - pěstování, škůdci, choroby. Zřejmě jde o poměrně mladé řízkovance, možná se špatně vyvinutým kořáním. Myslím, že by u akce vykopání suchých stromků měl být zahradník když jde o 75 thují, aby určil co se jim děje.

Thuje - zálivka stálezelenách dřevin

Thuje (Thuja) - zálivka stálezelenách dřevin. Zálivka stálezelených dřevin je v podzimních měsících velmi vhodná a pokud jsou vaše zeravy (český název pro Thuja)...

Thuje: rez na thujích

Thuje. Rez na thujích. Rez hrušňová se dnes i na thujích. rez hrušňová – nahohrdza hrušková – Gymnosporangium sabinae (Dicks.) G. Winter. Poměrně rozšířená houbová choroba hrušní, tzv dvojbytná rez – má dva hostitele – hrušně a jalovce chvojky (Juniperus sabina), někdy i jalovec čínský (Juniperus chinensis).

Další najdete pomocí vyhledávání na Hobbyzahrada.cz - Poradna Zobrazit dotazy | Přidat dotaz

Související obrázky

Problém s pěstováním thují

Problém s pěstováním thují

 
Problém s pěstováním thují

Problém s pěstováním thují

 
Problém s pěstováním thují

Problém s pěstováním thují

 


Související články

Rdesno hadí kořen popínavá rostlina

Rdesno hadí kořen popínavá rostlina je vytrvalá rostlina se stočeným oddenkem. Pozor na rdesno o tloušťce 60 cm dokáže zbourat zeď.

Rdesno a smrk ztepilý

Smrk ztepilý (Picea abies) je statný stálezelený jehličnatý strom. Rdesno hadí kořen (Bistorta major), je asi 1 metr vysoká bylina rostoucí na vlhké půdě ve volné přírodě.

Plevel v trávníku

Mezi nejčastější plevele v trávníku patří hlavně Ježatka kuří noha. Metod odstranění plevele je hned několik.

Třešně a jejich pěstování

Rady a návody, jak úspěšně pěstovat třešně. Stanoviště třešní, roubování a postupný řez třešně.

Zahrada v červnu: choroby a škůdci

Rady a návody pro červen na zahradě. Jak na choroby a skůdce v červnu. Boj na zahradě proti slimákům.

Přísavník na zahradním domku

Přísavník a jeho pěstování na zahradním domku. Přísavník trojcípý boj proti škůdcům přísavníku.