Problém s pěstováním thují
Dobrý den, obracíme se na Vás s velkou prosbou o radu.Cca před 5 lety jsme si na okraji pozemku na úpatí svahu vysázeli túje - 27ks. Dobře zakořenily a celkově prosperovaly. Po dvou letech jedna uhynula, dle našeho názoru nepřežila mrazivou zimu. Loni nám odešly dvě, přestaly růst, začaly ztrácet barvu až celé zrezatěly a uschly docela. Letos se situace opakuje a to u dalších asi 7 kusů. Svah je na skále, na východní straně pozemku, celodenně na přímém slunci, rostliny příležitostně zaléváme. Zahradník, od kterého jsme je koupili / pěstitel, túje byly u něj vykopány s balem a následně zasazeny/ se tu byl podívat a že se s tímto ještě dosud nesetkal, tújky hynou na přeskáčku, uhynula dokonce i první, částečně stíněná domem, která není na svahu, ale na začátku záhonu, tedy na nedostatek vláhy si nemohla stěžovat. Nyní z té strany usychá další, ale je druhá / původně třetí/. Dle zahradníka je vidět, že ostatní chvojky jsou vitální, s minimem šištic, tedy bez zjevných příznaků nedostaku vláhy. Chodbičky od hlodavců jsme také žádné nenašli, navíc si myslím, že ten by to bral postupně, ne na přeskáčku. V prodejně zahrádkářských potřeb nám byl doporučen postřik hořkou solí, který však nic nevyřešil. Není problém usychající tújky vykopat a nasázet nové, máme však velké obavy, že úhyn bude pokračovat a vidina krásného plotu bude stále v nedohlednu. Po vytažení totálně uschlé je kořenový systém v pořádku / viz foto 249/ Na fotu 260 je vidět nově hynoucí, která ještě před měsícem byla plná života stejně jako její vizální "sousedky" /viz foto 263, 264/ Zde je též vidět i záhon jiřin v květu, které jsou pravidelně zalévány. Prosíme o radu, jak zabránit dalšímu usychání tújí, co by mohlo být příčinou. Zasílám pár fotek, snad z nich bude problém dobře vidět. Foto nelze odeslat najednou, posílám tedy postupně, díky za pochopení ;-) Moc děkuji za Váš čas a přeji příjemný den, Martina Kynclová mar.kynclova(zavinac)seznam.cz
Jaroslav Klíma, email: jarda(zavinac)filuna.cz reaguje: Na problém Vašich thují by se měl podívat rostlinolékař z nejbližší Státní rostlinolékařské správy. Rozhodně to nelze řešit mailem. Do hry vstupuje mnoho faktorů podložím počínaje a chorobami konče. Přitom byste měli zvážit už předem zda potřebujete nezbytně, aby byl živý plot byl zrovna z thují. Rozhlédněte se též po okolí jak se thuje chovají v jiných zahradách a přitom se podívejte na místní živé ploty z čeho je majitelé sázejí a jak tyto ploty prosperují. Než se situace vyřeší neměli byste sázet nové thuje na stejná místa a vyčkat na dobrozdání rostlinolékaře.
Články na téma pěstování thuje:
Thuje - pěstování, škůdci, choroby
Thuje - pěstování, škůdci, choroby. Zřejmě jde o poměrně mladé řízkovance, možná se špatně vyvinutým kořáním. Myslím, že by u akce vykopání suchých stromků měl být zahradník když jde o 75 thují, aby určil co se jim děje.
Thuje - zálivka stálezelenách dřevin
Thuje (Thuja) - zálivka stálezelenách dřevin. Zálivka stálezelených dřevin je v podzimních měsících velmi vhodná a pokud jsou vaše zeravy (český název pro Thuja)...
Thuje: rez na thujích
Thuje. Rez na thujích. Rez hrušňová se dnes i na thujích. rez hrušňová – nahohrdza hrušková – Gymnosporangium sabinae (Dicks.) G. Winter. Poměrně rozšířená houbová choroba hrušní, tzv dvojbytná rez – má dva hostitele – hrušně a jalovce chvojky (Juniperus sabina), někdy i jalovec čínský (Juniperus chinensis).
Další najdete pomocí vyhledávání na Hobbyzahrada.cz - Poradna Zobrazit dotazy | Přidat dotaz
Související obrázky
Související články
Rdesno hadí kořen popínavá rostlina
Rdesno hadí kořen popínavá rostlina je vytrvalá rostlina se stočeným oddenkem. Pozor na rdesno o tloušťce 60 cm dokáže zbourat zeď.
Rdesno a smrk ztepilý
Smrk ztepilý (Picea abies) je statný stálezelený jehličnatý strom. Rdesno hadí kořen (Bistorta major), je asi 1 metr vysoká bylina rostoucí na vlhké půdě ve volné přírodě.
Plevel v trávníku
Mezi nejčastější plevele v trávníku patří hlavně Ježatka kuří noha. Metod odstranění plevele je hned několik.
Třešně a jejich pěstování
Rady a návody, jak úspěšně pěstovat třešně. Stanoviště třešní, roubování a postupný řez třešně.
Zahrada v červnu: choroby a škůdci
Rady a návody pro červen na zahradě. Jak na choroby a skůdce v červnu. Boj na zahradě proti slimákům.
Přísavník na zahradním domku
Přísavník a jeho pěstování na zahradním domku. Přísavník trojcípý boj proti škůdcům přísavníku.