Choroby a škůdci ostružiníku
Dobrý den, předem bych Vás chtěla pochválit za Vaší trpělivost,ochotu pomáhat a odpovídat na všechny dotazy:-) I já jsem si Vaše stránky našla, protože potřebuji vyřešit problémy, které na zahradě mám. 1) již několik let pěstuji ostružinu (beztrnná), která vždy plodila velké černé plody. Tento rok má na prutech "fleky", na spodní straně listů je úplně žlutý povlak (který měly částečně i plody) a plody rychle zahnívaly. Fotografie posílám v příloze. Chtěla bych se zeptat, jak rostlinu ošetřit. Zda jí mám ostříhat všechny pruty (což by znamenalo bez úrody příští rok) a případně čím postříkat. Jitka Čurdová J.Curdovazavinacseznam.cz
Jaroslav Klíma, email: jarda(zavinac)filuna.cz reaguje: Zdroj: http://www.sadar-amater.estranky.cz/clanky/nekolik-rad/malinik-a-ostruzinik.html V posledních letech se u maliníku a především u ostružiníku stále častěji setkáváme se rzivostí (rzí). Vždy je pro ně typická tvorba prášivých ložisek žlutých a na podzim i tmavohnědých výtrusů. Mohou být na listech a a někdy dokonce na plodech. Opatřením je včasné odstranění napadených listů a po sklizni plodů okamžitě odstranit napadené výhony. Chemická ochrana je možná použitím přípravků Baycor 25 WP nebo Dithane DG Neotec. S postřiky je nutné začít krátce po vyrašení rostlin a ošetření alespoň dvakrát v desetidenních intervalech opakovat.
Na postupu je také velmi nebezpečná fytoplazmová zakrslost maliníku. Na loňských prýtech z každého pupenu vyraší větší počet slabých a neplodných výhonů. U paty prýtů pak vyrůstají desítky drobných slabých výhonů. Jedinou ochranou je okamžité a důkladné odstranění napadených rostlin.
Listy maliníku i ostružiníku jsou často poškozovány různými druhy roztočů (sviluška ovocná, hlávčivec višňový, vlnovník maliníkový a vlnovník ostružiníkový), kteří způsobují různé skvrny a deformace listů. Pouze vlnovník ostružiníkový způsobuje částečné nevyzrávání plodů (některé peckovičky zůstávají červené). Jako ochranu je možné použít přípravky proti přezimujícím škůdcům – Oleoekol a Talstar 10 EC nebo za vegetace Omite 570 EW či Talstar 10 EC.
Mšice maliníková žije v koloniích a způsobuje shluky pokroucených listů na koncích letorostů. Ochranou je předjarní ošetření proti přezimujícím škůdcům – Oleoekol, Talstar 10 EC.
Bejlomorka ostružiníková vytváří na výhonech všeobecně známé zduřelé hálky. Jedinou ochranou je odstraňování těchto výhonů. Toto musí být provedeno od června do začátku jara příštího roku, protože později jsou hálky prázdné.
Původcem červivosti malin jsou larvy malinovníka plstnatého a malinovníka šedého. V porostech s jejich pravidelnými výskyty je možné ve fázi poupat provést ošetření přípravkem Decis EW 50.
Další článek na téma choroby:
Pěstování jahodníku - škůdci roztočník jahodníkový
Pěstování jahodníku - škůdci roztočník jahodníkový. Dotaz: Dobrý den, mám v srdíčkách jahodníku pěnovou hmotu a v ní nějaké larvy. Na jahodníku. Odpověď: Může jít o roztočíka jahodníkového.
Choroby jahod, choroby jahodníku
Choroby jahod a pěstování jahodníku. Pěstování jahod není náročné, avšak ne zcela jednoduché. Choroby jahod - Černání plodu jahodníku. Příznakem jsou červené svinuté listy a hnědé plody ...
Další najdete pomocí vyhledávání na Hobbyzahrada.cz - Poradna Zobrazit dotazy | Přidat dotaz
Související obrázky
Související články
Napadené listy muškátů
Na muškátech jsem objevila podivné hnědé kruhy. Muškáty se nacházejí na oknech v chladnější místnosti.
Blahovičník, Eucalyptus a jeho pěstování
Blahovičník, Eucalyptus foto napadených listů eukalyptu.
Choroby a škůdci ostružiníku
Pěstování ostružiníku a jeho choroby, škůdci jako vlnovník ostružiníkový.
Choroby jádrovin, rez hrušňová
Choroby jádrovin, rady a návody na Hobbyzahrada.cz, jak na rez hrušňovou.
Rakovinné bujení
Rakovinné bujení jabloní. K rakovinnému odumírání větví a kůry dochází většinou po neošetřeném řezu.
Usychající listy oleandru
Padlí révové na oleadru. Dobrý den, takhle mi začaly bělat listy oleandru. Rady a návody na Hobbyzahrada.cz