Cedry, nejen převislé se roubují na cedr himalájský
Jehličnaté dřeviny v zahradách - Cedr, modřín
Jehličnaté dřeviny v zahradách - Cedr, modřín. V předcházejících článcích jsme se zabývali nejpěstovanějšími a na druhy a kultivary nejpočetnějšími rody jehličnanů. Zmíníme se ještě o čtyřech rodech, které nejsou tak druhově rozmanité, ale v našich zahradách a parcích mají.
CEDRUS LUIK - CEDR Cedry jsou horské stromy dorůstající v domovině 40 - 50 m výšky. Koruny jsou široce kuželovité, nepravidelně větvené. Jehlice cedrů jsou uspořádané ve svazcích. Šišky rostou na větvích vzpřímeně jako u jedlí a mají soudečkovitý tvar. Cedrus atlantica - cedr atlantský - pochází z pohoří Atlas. Z kultivarů se nejčastěji pěstují 'Aurea' - mladé rostliny mají jehlice zabarveny do žluta a až později zelenají. Jedná se o pomalu rostoucí kultivar. 'Fastigiata' - úzce kuželovitý strom s vystoupavými větvemi s šedozeleným zbarvením jehlic. 'Glauca' - vzrůstný kultivar jako základní typ, ale zabarvený do stříbřitě modra. 'Glauca Pendula' - převislá forma šedostříbřitě zabarvená. Cedrus deodora - domovem je v Himalájích. Je choulostivější než předchozí druh. Dorůstá 30 - 50 m výšky. Jeho kultivary jsou však méně vzrůstné. 'Golden Horizonť - žlutozlatě vybarvený s horizontálně postavenými větvemi. Dorůstá 6 - 7 m výšky. 'Karl Fuchs' - jedná se o šedomodře vybarvený kultivar nepravidelně větvený. 'Pendula' - kultivar s převisajícími větvemi zeleně vybarvený.
LARIX X MlLL. - MODŘÍN Jedná se o mohutné stromy 30 - 40 m vysoké. Větve mají v prstencích vodorovně rozprostřené. V půdě jsou stromy zakotveny mohutným kořenovým systémem. Opadavé jehlice jsou uspořádané na brachyblastech (zkrácených větévkách) do svazečků. Šišky jsou malé a nerozpadavé. Larix deddua Mill. - modřín opadavý. Jedná se o náš domácí strom pěstovaný v parcích. Z kultivarů je nejvýznamnější 'Pendula', která dorůstá do výšky 8 i více metrů. 'Repens' - převislá forma menších rozměrů než Pendula. 'Globus'- kulovitě rostoucí, Tastigiata'- sloupovitě rostoucí. Larix kaempferii Sarg. - modřín japonský - v Evropě je to hoj-ně pěstovaný strom méně vzrůstný než náš domácí modřín, od kterého se liší také červenohnědým zabarvením větví a modřejším zbarvením jehlic. Z kultivarů se pěstují 'Blue Rabbiť - vzrůstný kultivar s intenzivně modrozeleným zabarvením jehlic. Tunnis', 'Wehleiť, 'Woltedingen' - zakrslé kultivary vhodné do malých výsadeb a skalek. 'Blue Dwarf - zakrslý, intenzivně šedomodré jehlice, 'Tiff Weeting'- převislý, 'Diana'- kuželovitá koruna s bizarně rostoucími větvemi.
Další najdete pomocí vyhledávání na Hobbyzahrada.cz - Poradna Zobrazit dotazy | Přidat dotaz
Související obrázky
Rady a návody na Hobbyzahrada.cz Cedry, nejen převislé se roubují na cedr himalájský
Související články
Rdesno hadí kořen popínavá rostlina
Rdesno hadí kořen popínavá rostlina je vytrvalá rostlina se stočeným oddenkem. Pozor na rdesno o tloušťce 60 cm dokáže zbourat zeď.
Rdesno a smrk ztepilý
Smrk ztepilý (Picea abies) je statný stálezelený jehličnatý strom. Rdesno hadí kořen (Bistorta major), je asi 1 metr vysoká bylina rostoucí na vlhké půdě ve volné přírodě.
Plevel v trávníku
Mezi nejčastější plevele v trávníku patří hlavně Ježatka kuří noha. Metod odstranění plevele je hned několik.
Třešně a jejich pěstování
Rady a návody, jak úspěšně pěstovat třešně. Stanoviště třešní, roubování a postupný řez třešně.
Zahrada v červnu: choroby a škůdci
Rady a návody pro červen na zahradě. Jak na choroby a skůdce v červnu. Boj na zahradě proti slimákům.
Přísavník na zahradním domku
Přísavník a jeho pěstování na zahradním domku. Přísavník trojcípý boj proti škůdcům přísavníku.