Nej ...

Virózy a bakteriózy paprik

Pěstování paprik - Obecně jsou papriky značně náchylné na několik virových chorob. Virózy a bakterió ...

Pěstování paprik - Škůdci a jak na ně

Pěstování paprik - Papriky se často vyskytuje několik druhů živočišných škůdců. Škůdci a jak na ně. ...

Juka (Yucca)

Jak pěstovat pokojovou rostlinu Juku. Rady a návody na pěstování. ...

Zdraví na talíři: medvědí česnek a pažitka

Medvědí česnek se už dobrých pět let drží na čele žebříčku populárních jarních bylinek. Je o něj tak ...

Jarní práce a radosti v zahradě

První práce na zahradě patří k těm nejpříjemnějším. Příroda se probouzí, sklízíte plody své podzimní ...

Juka - péče o juku

Celoroční péče o juku. Jak pěstovat Juku, aby se jí dařilo. ...Zasílání novinek
odhlásit | přihlásit

Zobrazit:  nejnovější nejčtenější
 email 

vytvořeno: 2019-06-12 08:54:04 | zobrazeno: 9807x
obr
První práce na zahradě patří k těm nejpříjemnějším. Příroda se probouzí, sklízíte plody své podzimní práce a vysazujete spoustu nových rostlin i užitkových plodin.

Jarní práce a radosti v zahradě

První práce na zahradě patří k těm nejpříjemnějším. Příroda se probouzí, sklízíte plody své podzimní práce a vysazujete spoustu nových rostlin i užitkových plodin. Od dubna si vaši pozornost zaslouží nejen trávník, ale také trvalkový a letničkový záhon.

V dubnu díky cibulovinám ožije celá zahrada

S prvními jarními paprsky určitě začnete sklízet plody své podzimní práce. Se záhonů se vytahují květy tulipánů, narcisů, hyacintů i krokusů. Krásně pokvetou až do konce jara a sklidit byste je měli až po úplném zežloutnutí listů. U všech cibulovin průběžně odstraňujte odkvétající květenství, aby se rostliny zbytečně nevysilovaly tvorbou semen. Po odstranění samotných květů rostlin se nebojte květině ponechat na okrasném záhonu co nejvíce zelené hmoty – díky tomu se nezmenší její asimilační plocha.

Důležité: Právě v dubnu začíná vhodné období pro výsadbu dalších cibulovin a hlíznatých květin, které rozkvétají v létě.

 

popisek obr.: Květy tulipánů naznačují, že vám na zahradě přibude práce. Zdroj: Shutterstock Zahradnictví Flos

Pěstěný trávník – vizitka každého zahradníka

Na jaře vyžaduje trávník značnou péči, protože tráva poměrně rychle narůstá a nejpozději koncem dubna ji musíte poprvé posekat. Pokud máte cibuloviny vysazené přímo v trávníku, je třeba s jeho posekáním počkat až na zežloutnutí listů cibulovin. Jinak byste se jich v příštím roce nedočkali. Koncem dubna můžete rovněž začít dosévat holá místa travní směsí, opravovat poškozené okraje trávníku, zbavovat trávník mechu a provzdušňovat, pokud je travník příliš udupaný. Od května je třeba sekat trávník každý týden. „Čím více trávník sekáte, tím intenzivněji trávy odnožují a trávník houstne. Druhou výhodou častějšího sekání je to, že trávy nikdy nenecháte vykvést. Posekanou trávu můžete shrabat a dát do kompostu. Podle potřeby pak trávník pravidelně zavlažujte,“ radí Václav Mařík ml., zahradník ze Zahradnictví Flos Praha.

Trvalky vyžadují trvalou péči

Jarní dny vybízejí k tomu, abyste přesadili trvalky kvetoucí v létě a na podzim. Trvalky potřebují vaši stálou pozornost, aby se záhony s nimi nezaplevelily. Navíc byste je začátkem léta měli také přihnojit.

Letničky vysazujte až po „ledových mužích“

Přímo na záhon můžete začít letničky vysévat už v dubnu, ty nejchoulostivější druhy ovšem na venkovní záhon vysazujte až po 14. květnu. Stejně jako u jiných rostlin i u letniček platí, že byste je měli vysazovat ve skupinách, nikoli jako jednotlivé rostliny. I příroda „pěstuje“ květiny ve shlucích, stejně byste to měli udělat i vy, jinak příliš nevyniknou. Pokud zahrádkaříte krátce, na nově založených záhonech se bez letniček neobejdete. Zkuste letos pěstovat ty nejsnadnější druhy:

     afrikány, ostálky, letní astry, salvie.

 

 

popisek obr.: Astry dovedou ozdobit každou zahradu. Zdroj: Shutterstock Zahradnictví Flos

Sázení jiřinek: V květnu už je půda prohřátá, proto jí bez obav můžete svěřit jřinky. Vyžadují hlubokou a důkladně propracovanou půdu s kompostem nebo rašelinou. Hlízy vysazujte hluboko, přibližně 10 cm pod zem. Ideální je zatlouct si rovněž kůlky, ke kterým je budete později vyvazovat.

I nejvyšší patro zahrady potřebuje péči

Přibližně v druhé polovině dubna začíná výsadba jehličnatých stromů a stálezelených listnáčů. Nově vysazené dřeviny potřebují vaši intenzivní péči – zejména častou zálivku a na slunném stanovišti i trochu přirozeného přistínění. I na jaře vás čeká stříhání – stříhají se keře a stromy kvetoucí koncem jara a v létě na novém dřevě a tvarované živé ploty. Z pnoucích dřevin budou potřebovat zkrátit vistárie, zimolez a velkokvětý plamének.

Okenní a balkonové truhlíky

V květnu nadchází vhodná doba pro osazení okenních truhlíků pro letní období. Naplňte je kompostní zeminou, rašelinou a pískem. Na dno je ideální připravit drenáž o výšce tří centimetrů, které zaplníte hrubším pískem. Na začátku jara vám krásně pokvetou nestařec, salvie nebo afrikány. Slunce i polostín dobře snášejí petúnie, lobelky i různé druhy begónií.

Užitková zahrada

Kdy vysévat a vysazovat?

Duben: vysévejte hrách, fazole, karotku a červenou řepu, vysazujte košťáloviny, salát, pór, cibuli a brambory

Do 15. května: vysévejte košťáloviny, okurky, salát, kopr, pór

Po 15. květnu: vysazujte rajčata, okurky, papriku, patizony, melouny, lilek

Související obrázky

Jarní práce a radosti v zahradě

Astry dovedou ozdobit každou zahradu. Zdroj: Shutterstock Zahradnictví Flos

 
Jarní práce a radosti v zahradě

Květy tulipánů naznačují, že vám na zahradě přibude práce. Zdroj: Shutterstock Zahradnictví Flos

 


Související články

Kompostéry pro obce i pro zahradu

Kompostéry akce, kompostéry pro obce i pro každou zahradu. Český výrobek a doprava zdarma.

Skleník ke zdi

Skleník ke zdi z polykarbonátu nebo UV skla. Velkou výhodou těchto typů skleníků ke zdi je především dobrá akumulační schopnost stěny domu.

Akce měsíce, automatické otvírače zdarma

Akce automatické otvírače zdarma při objednání skleníku během září a října včetně dopravy skleníků zdarma.

Fóliovníky a jejich výhody

S fóliovníky je pěstování jednoduché. Navíc ušetříte. Fóliovníky jsou levné a vytvoříte nejlepší podmínky pro kvalitní a rychlejší růst. Výhody fóliovníků patří mobilita.

Ventilátor Ecofan 810 Black Edition ventilátory

Ventilátor Ecofan 810 black edition. Ventilátory na krbová kamna Ecofan 810 generuje svou vlastní elektřinu využíváním tepla z kamen. Ventilátor Ecofan pomáhá cirkulaci teplého vzduchu po pokoji.

Akce na náhradní díly

Náhradní díly a příslušenství pro skleníky. Akce na náhradní díl pro automatický otvírač skleníkových oken.