Nej ...

Virózy a bakteriózy paprik

Pěstování paprik - Obecně jsou papriky značně náchylné na několik virových chorob. Virózy a bakterió ...

Pěstování paprik - Škůdci a jak na ně

Pěstování paprik - Papriky se často vyskytuje několik druhů živočišných škůdců. Škůdci a jak na ně. ...

Juka (Yucca)

Jak pěstovat pokojovou rostlinu Juku. Rady a návody na pěstování. ...

Zdraví na talíři: medvědí česnek a pažitka

Medvědí česnek se už dobrých pět let drží na čele žebříčku populárních jarních bylinek. Je o něj tak ...

Jarní práce a radosti v zahradě

První práce na zahradě patří k těm nejpříjemnějším. Příroda se probouzí, sklízíte plody své podzimní ...

Juka - péče o juku

Celoroční péče o juku. Jak pěstovat Juku, aby se jí dařilo. ...



Zasílání novinek
odhlásit | přihlásit

Zobrazit:  nejnovější nejčtenější
 email 

vytvořeno: 2003-10-28 18:21:07 | zobrazeno: 25319x
obr
Jahodník - odrůdy, výsadba, pěstování, ošetření. Pokud zasadíme jahodník včas , již koncem července nebo poloviny srpna máme jistotu, že v příštím roce bude naše sklizeň opravdu vysoká.

Jahodník - odrůdy, výsadba, pěstování, ošetření

O tom, jak budeme sklízet chutné plody jako prvního ovoce v příštím roce se již rozhoduje v současné době. Přitom si neuvědomujeme jakou dlouhou cestu prošlo šlechtění těchto lahodných plodů než je můžeme ochutnávat, tak jak je známe. Když v roce 1712 objevil francouzský zahradník Friesier na pobřeží Chile louky planě rostoucích jahod, které měly červené plody a domorodci je sbírali, byly sice sladké, ale ne aromatické. Dovezl několik sazenic do Francie, svěřil je královské zahradě v Paříži, kde křížením s naším jahodníkem evropským byly získány rostliny již s většími a dosti aromatickými plody, které se dále křížily i v jiných státech. Vznikla řada těchto kříženců jednouplodých, stáleplodých a pnoucích.

Pokud zasadíme jahodník včas , již koncem července nebo poloviny srpna máme jistotu, že v příštím roce bude naše sklizeň opravdu vysoká. U včas zasazených sazenic se stačí vytvořit mohutný kořenový systém a velká růžice listu, kde jsou již založeny květné pupeny pro budoucí sklizně. Každé opoždění o jeden týden, snižuje výnos v příštím roce o 10%. Důležitá je i kvalita jahodníkové sadby, která by měla být naprosto zdravá, bez chorob a škůdců a měla by být označena jako uznaná sadba s označením odrůdy. V současné době jsou sazenice předpěstovány s dokonalým kořenovým systémem a velmi dobře se přesazují i v klimaticky nevhodném období.

Protože jahodník je velmi přizpůsobivá rostlina, roste v různých polohách od nížin až po výše položených míst a podle toho také postupně dozrává. Jahodníku daří ve všech půdách, které jsou dobře zásobené humusem a živinami a nesmí být příliš suché. Protože kultura jahod se zakládá zpravidla na 3 roky, je její příprava rozhodující pro budoucí sklizně. Není-li v půdě dostatek humusu, nahradíme jej zahradnickými substráty a organominerálními hnojivy. Důležitá je dobře zásobená vrstva půdy do 15 až 20cm. kde je největší množství kořenů, i když některé kořeny jahodníku sahají až do hloubky 70-80cm v šířce až 1m.

Sazenice sázíme vždy tak hluboko, aby kořenový krček byl v úrovni půdy. Vzdálenosti výsadby se řídí podle jednotlivých odrůd, protože některé odrůdy jsou více či méně vzrůstné. Například oblíbená odrůda Senga Sengana, Elsanta, Induka nebo Karmen je vzrůstnější a naopak Bounty, Tenira jsou méně vzrůstné. Důležité je, aby k rostlinám mohl dobře vzduch a byly dobře prosluněné. Minimální vzdálenost by měla být 40x30cm. O vzrůstnosti jednotlivých odrůd by měl informovat prodejce sazenic. Dalším ošetřování je zcela běžné. V prvé fázi vhodná zálivka a chceme-li si ušetřit práci s ošetřováním a likvidací plevele, použijeme na záhon jahodníku mulčovací netkanou textilii, která zabrání růstu plevelů, ale i vysychání půdy. Potom si lze je přát, abychom se dočkali v příštím roce dobrých sklizní.  Zdroj Autor: Fišer - zahradnické centrum www.fiserzahradnictvi.cz

Poradna zahrada na www.hobbyzahrada.cz

Zobrazit dotazy | Přidat dotaz

Doporučujeme: Prodej potřeb a vybavení pro dům, hobby a zahradu
V nabídce zahradní technika, nářadí, grily, krby, jezírka, filtrace, čerpadla, pařeniště, miniskleníky i skleníky včetně příslušenství. Prodej skleníků včetně montáže. Poradenský servis i s doporučením. Dodávky až do domů.

Náš tip: sdílej s přáteli na Facebooku nebo pošli přátelům na Facebooku (přes tlačítko na
Jahodník - Odrůdy, výsadba, pěstování, ošetření
pěstování , jahodník, jahodníky, odrůdy jahodníku, pěstovní jahodníku



Související články

Rdesno hadí kořen popínavá rostlina

Rdesno hadí kořen popínavá rostlina je vytrvalá rostlina se stočeným oddenkem. Pozor na rdesno o tloušťce 60 cm dokáže zbourat zeď.

Rdesno a smrk ztepilý

Smrk ztepilý (Picea abies) je statný stálezelený jehličnatý strom. Rdesno hadí kořen (Bistorta major), je asi 1 metr vysoká bylina rostoucí na vlhké půdě ve volné přírodě.

Plevel v trávníku

Mezi nejčastější plevele v trávníku patří hlavně Ježatka kuří noha. Metod odstranění plevele je hned několik.

Třešně a jejich pěstování

Rady a návody, jak úspěšně pěstovat třešně. Stanoviště třešní, roubování a postupný řez třešně.

Zahrada v červnu: choroby a škůdci

Rady a návody pro červen na zahradě. Jak na choroby a skůdce v červnu. Boj na zahradě proti slimákům.

Přísavník na zahradním domku

Přísavník a jeho pěstování na zahradním domku. Přísavník trojcípý boj proti škůdcům přísavníku.