Nej ...

Virózy a bakteriózy paprik

Pěstování paprik - Obecně jsou papriky značně náchylné na několik virových chorob. Virózy a bakterió ...

Pěstování paprik - Škůdci a jak na ně

Pěstování paprik - Papriky se často vyskytuje několik druhů živočišných škůdců. Škůdci a jak na ně. ...

Juka (Yucca)

Jak pěstovat pokojovou rostlinu Juku. Rady a návody na pěstování. ...

Zdraví na talíři: medvědí česnek a pažitka

Medvědí česnek se už dobrých pět let drží na čele žebříčku populárních jarních bylinek. Je o něj tak ...

Jarní práce a radosti v zahradě

První práce na zahradě patří k těm nejpříjemnějším. Příroda se probouzí, sklízíte plody své podzimní ...

Juka - péče o juku

Celoroční péče o juku. Jak pěstovat Juku, aby se jí dařilo. ...Zasílání novinek
odhlásit | přihlásit

Zobrazit:  nejnovější nejčtenější
 email 

vytvořeno: 2003-10-21 11:27:23 | zobrazeno: 14358x
obr
Rostliny v bytě. Pro rostliny v našem bytě začíná s koncem léta méně příznivé období. Je nezbytné připravit rostliny na zimu.

Rostliny v bytě - S podzimem rostliny neusínají

Pro rostliny v našem bytě začíná s koncem léta méně příznivé období. Je nezbytné připravit rostliny na zimu. Především dbáme na včasné uklizení těch rostlin, které jsme letnili na balkoně nebo na zahradě. Nízké ranní teploty, případně předčasný přímrazek, často rostliny poškodí tak, že uhynou v průběhu zimy nebo jen velmi pozvolna získávají zpět svůj původní vzhled. Datum sklizení rostlin stanovit nelze, záleží na stanovišti a také druhu pěstované květiny. Obecně lze říci, že v polovině října je nejvyšší čas i pro teplé oblasti.

Není ani vhodná doba pro množení většiny rostlin, přesazovat bychom měli pouze v "havarijních" případech. Omezíme také zálivku a zejména příhnojování rostlin. Tato omezení platí pro většinu květin, zejména pro ty, které v zimě prodělávají období klidu. Změna by vždy měla být pozvolná - stres vadí nejen lidem, ale i roslinám.

Je samozřejmě předčasné hovořit o Vánocích, pokusme se však nalézt odpovědi na časté vánoční dotazy našich čtenářů. V tomto období můžeme ledacos podniknout a vyvarovat se zklamání právě na Vánoce. Častým problémem jsou "vánoční kaktusy". Na trh jsou uváděny kvetoucí prakticky celoročně, zahradníci umějí rostlinu donutit kvést prakticky kdykoliv. V bytech tento druh dobře prosperuje, rostliny se dobře rozrůstají, ale obvykle vůbec nekvetou. Pokud rostlinu přestaneme v září a říjnu zalévat, dočkáme se zázraku. Rostlina nasadí velké množství poupat. Když zálivku po objevení poupat obnovíme a rostlinu začneme přihnojovat, na Vánoce vykvete. Chce to nemilosrdný přístup, protože vadnoucí a sesychající rostlina nesmí dostat vláhu až do nasazení poupat.

Druhou problematickou rostlinou je poinsecie - vánoční hvězda. Na jaře jsme rostlinu seřízli a přesadili, nyní je zdravá košatá, ale listeny se na Vánoce nevybarví, rostlina zůstane zelená.

Tento druh velmi citlivě reaguje na délku slunečního svitu. V naších zeměpisných šířkách podzimní zkracování dne způsobí indukci květu a následné vybarvení listenů. Moderní odrůdy dokončují vybarvení listenů v období od konce listopadu do poloviny prosince dle ranosti. Pokud chceme, aby v tomto období rostlina kvetla, není třeba délku dne zkracovat. Rostliny však velmi citlivě reagují na umělé osvětlení. I světlo nízké intenzity pro rostlinu znamená prodloužení dne a tím oddálení indukce květů. Pokud tedy máme rostlinu v obývacím pokoji, kde pravidelně večer nebo ráno svítíme, rostlina nevykvete. Představa, že každodenně před rozsvícením rostlinu pečlivě zatemníme a ráno nezapomeneme odkrýt, je poněkud krkolomná. Pokusíme se proto najít v bytě místo, kde večer nesvítíme tak dlouho a často.

Přirychlit hyacinty nebo narcisy tak, aby kvetly na Vánoce, není tak jednoduché jako o měsíc nebo dva později. Na tyto cibuloviny je totiž na Vánoce příliš brzy. V případě hyacintů je bezpodmínečně nutné použít preparované cibule, které jsou v průběhu léta vystaveny teplotním šokům simulujícím průběh vegetačního klidu. Biologické hodiny ošálíme a hyacinty vykvetou dříve. Z běžně dostupných odrůd se prodávají růžová Anne Marie nebo bílá Carnegie. Dobře zakořenělé (6-8 týdnů) cibule začínáme rychlit začátkem prosince.

Rychlit běžné druhy narcisů na Vánoce je v domácích podmínkách obtížné. Naopak velmi snadné je přirychlení tzv. vodních narcisů. Jsou to speciální druhy narcisů s bohatou hvězdicovitou formou květu určené zejména pro vánoční období. Cibule nejsou v našich podmínkách plně mrazuvzdorné, původní druh roste planě v izraelských horách. Použití rostliny s takovýmto původem je tedy na Vánoce nanejvýš symbolické. Nejčastěji nabízíme bíle kvetoucí odrůdu Paperwhites existuji však i žluté druhy. Odrůda velmi silně a příjemně voní. Cibule se uchovávají při pokojové teplotě" vysazujeme je v polovině listopadu. Osázené nádoby umístíme přímo v bytě, není nutné chladné období pro zakořenění cibulí.

Pokud máme doma hvězdník - amarylis (Hippeastrum), přestaneme rostlinu zalévat, čímž ji donutíme zatáhnout. Nasazení květního stvolu dosáhneme zvýšením teploty. Cibuli poté zasadíme a začneme zalévat. Nadzemní část odumírá v tomto období u řady pěstovaných rostlin. Patří mezi ně např. hlíznaté gloxinie, exotická gloriosa, kurkuma, pestrobarevné caladium a mnoho dalších. Hlízy, cibule nebo oddenky těchto rostlin přechováme do další sezóny. (Zdroj: www.szc.cz )

Poradna zahrada na www.hobbyzahrada.cz

Zobrazit dotazy | Přidat dotaz

Doporučujeme: Prodej potřeb a vybavení pro dům, hobby a zahradu
V nabídce zahradní technika, nářadí, grily, krby, jezírka, filtrace, čerpadla, pařeniště, miniskleníky i skleníky včetně příslušenství. Prodej skleníků včetně montáže. Poradenský servis i s doporučením. Dodávky až do domů.

Náš tip: sdílej s přáteli na Facebooku nebo pošli přátelům na Facebooku (přes tlačítko na webu)
Rostliny v bytě - S podzimem rostliny neusínají
pěstování , rostliny, rostliny v bytě Související články

Pěstování jahod, výběr jahody

Návody pro úspěšné pěstování jahod. Výběr, sadba a výsadba jahody. Rubrika pěstování.

Muškáty převislé a jejich pěstování

Muškáty převislé a jejich pěstování. Rady a návody, jak pěstovat muškáty.

Hortenzie Hydrangea anomala ssp. petiolatis

Popínavá hortenzie řapíkatá Hydrangea anomala ssp. petiolatis jedná o rostlinu s krásnými květy. Cca za tři až pět let vyroste samopnoucí popínavá hortenzie.

Klívie pěstování

Klívie, Řemenatka, Clivia miniata pěstování. Rady a návody pro úspěsné pěstování klivie a to požadavky na světlo, teplotu, vlhkost a zalévání.

Lopatkovec, Spathiphyllum pěstování

Lopatkovec, Spathiphyllum a jeho pěstování. Rady a návody pro úspěsné pěstování a to požadavky na světlo, teplotu, vlhkost a zalévání.

Dracéna, Dračinec, Dracaena pěstování, rady a návody

Pokojová dracéna, Dračinec, Dracaena kapání bývá způsobeno nízkou vzdušnou vlhkostí bytu. Rady a návody, jak na dracénu.