Nej ...

Virózy a bakteriózy paprik

Pěstování paprik - Obecně jsou papriky značně náchylné na několik virových chorob. Virózy a bakterió ...

Pěstování paprik - Škůdci a jak na ně

Pěstování paprik - Papriky se často vyskytuje několik druhů živočišných škůdců. Škůdci a jak na ně. ...

Juka (Yucca)

Jak pěstovat pokojovou rostlinu Juku. Rady a návody na pěstování. ...

Zdraví na talíři: medvědí česnek a pažitka

Medvědí česnek se už dobrých pět let drží na čele žebříčku populárních jarních bylinek. Je o něj tak ...

Jarní práce a radosti v zahradě

První práce na zahradě patří k těm nejpříjemnějším. Příroda se probouzí, sklízíte plody své podzimní ...

Juka - péče o juku

Celoroční péče o juku. Jak pěstovat Juku, aby se jí dařilo. ...Zasílání novinek
odhlásit | přihlásit

Zobrazit:  nejnovější nejčtenější
 email 

vytvořeno: 2003-10-28 19:10:59 | zobrazeno: 14712x
obr
Ovocné dřeviny III - neprodávanější ovocné stromy. Pokračujeme v našem malém seriálu o nejznámějších a nejprodávanějších ovocných dřevinách.

Ovocné dřeviny III - neprodávanější ovocné stromy

Pokračujeme v našem malém seriálu o nejznámějších a nejprodávanějších ovocných dřevinách.

NANCYSKÁ - mirabelka
Velmi stará odrůda, která byla v České republice povolena již v roce 1954. Plodnost velmi raná a hojná. Plody jsou menší, žluté až zlatožluté, červené tečkované. Dužnina je zlatožlutá, pevná, šťavnatá, velmi sladká a aromatická. Pecka je dobře odlučitelná od dužniny. Plody dozrávají koncem srpna. Proti mrazu jsou stromy velmi odolné jak ve dřevě tak i v květu. Je tolerantní k šárce. Přílišnému zahuštění koruny předcházíme pravidelným prosvětlování řezem. Je samosprašná.

KORDIA - třešeň
KORDIA - třešeň Původem česká odrůda, která byla objevena jako nahodilý semenáč u Hradce Králové. V mládí roste bujně, později růst slábne. Koruny vytváří velké, vysoce kulovité. Plody jsou velké, srdčité, v plné zralosti karmínově červené až tmavě rudé, dužnina je tuhá, červená až karmínově červená, navinule sladká, velmi dobrá. Šťáva dobře barví. Zraje obvykle před polovinou července. Odrůda je ve dřevě odolná proti mrazu a netrpí praskáním plodů za deštivého počasí. Jako většina odrůd třešní je cizosprašná, vhodnými opylovači jsou Van nebo Hedelfingenská.

DICOLOR - hrušeň
Původem česká odrůda byla vyšlechtěna ve šlechtitelské stanici Těchobuzice. Vznikla křížením odrůd Holenická a Wiliamsova. Stromy rostou středně silně a letorosty mají tmavě hnědou barvu, vytvářejí užší a vzpřímené koruny. Plody jsou středně velké a mají krátce kuželovitý tvar. Povrch plodu je hladký a slupka je mírně lesklá. Základní barva je žlutá, na polovině až dvou třetinách povrchu plodu ji překrývá výrazně červené líčko. Dužnina je jemně máslovitá s příjemnou sladce aromatickou chutí. Do plodnosti nastupuje brzy a plodí pravidelně. Předností je odolnost proti houbových chorobám. Dicolor lze s dobrými výsledky pěstovat i ve vyšších polohách. Sklizeň začíná počátkem října. Konzumně dozrává okolo Vánoc a při dobrých skladovacích podmínkách vydrží do konce ledna i déle.

SELENA - jabloň
Původem česká odrůda vyšlechtěná ve Výzkumném a šlechtitelském ústavu ovocnářském v Holovousích křížením odrůd Britemac a Prima. Stromy rostou středně silně a vytvářejí rozložité až mírně převislé koruny. Základem úspěšného pěstování je pravidelný a včasný průklest koruny, který zabrání přílišnému zahuštění. Plod je střední až větší, kulovitý. Slupka je zelenavě žlutá, z 50 - 80 procent překrytá tmavě červenou barvou.
Dužnina je bělavě krémová, velmi jemná a šťavnatá. Chuť je sladší, příjemně aromatická, velmi dobrá. Do plodnosti nastupuje brzy po výsadbě a plodí bujně a pravidelně. Sklizňová zralost nastává průměrně ve druhé až třetí dekádě září. Konzumní zralost začíná v průběhu října a trvá do konce ledna i déle. Patří mezi velmi kvalitní podzimní až raně zimní odrůdy, mezi kterými vyniká svou odolností pro strupovitosti.

ROSANA - jabloň
Kříženec Jolana a Lord Lambourne. Roste zpočátku středně silně, později slaběji. Vytváří vzpřímené až rozložité koruny a velmi dobře obrůstá krátkým plodonosným obrostem. Patří mezi odrůdy, které jsou méně náročné na udržovací řez. Plod je střední až velký, kuželovitý až zploštěle kulovitý. Slupka je slabší, hladká zelenožlutá, z poloviny až tří čtvrtin překrytá karmínovým líčkem. Dužnina je žlutobílá, středně pevná, velmi jemná, šťavnatá, mírně navinulé chuti. Do plodnosti nastupuje velmi brzy po výsadbě, plodí hojně a pravidelně. Sklizňová zralost nastává ve druhé polovině září a při vhodných skladovacích podmínkách vydrží přibližně do konce února. Pěstitelsky snadná a nenáročná odrůda, která vyniká kvalitními plody a odolností proti houbovým chorobám, zejména strupovitosti. Vhodná i do vyšších poloh.(zdroj: www.szc.cz)

Poradna zahrada na www.hobbyzahrada.cz

Zobrazit dotazy | Přidat dotaz

Doporučujeme: Prodej potřeb a vybavení pro dům, hobby a zahradu
V nabídce zahradní technika, nářadí, grily, krby, jezírka, filtrace, čerpadla, pařeniště, miniskleníky i skleníky včetně příslušenství. Prodej skleníků včetně montáže. Poradenský servis i s doporučením. Dodávky až do domů.

Náš tip: sdílej s přáteli na Facebooku nebo pošli přátelům na Facebooku (přes tlačítko na
Ovocné dřeviny III - neprodávanější ovocné stromy
pěstování , ovocné dřeviny, výsadba dřevin, dřeviny pro výsadbu, ovocné, ovocné stromy, odrůdy stromů, výsadbaSouvisející články

Rdesno hadí kořen popínavá rostlina

Rdesno hadí kořen popínavá rostlina je vytrvalá rostlina se stočeným oddenkem. Pozor na rdesno o tloušťce 60 cm dokáže zbourat zeď.

Rdesno a smrk ztepilý

Smrk ztepilý (Picea abies) je statný stálezelený jehličnatý strom. Rdesno hadí kořen (Bistorta major), je asi 1 metr vysoká bylina rostoucí na vlhké půdě ve volné přírodě.

Plevel v trávníku

Mezi nejčastější plevele v trávníku patří hlavně Ježatka kuří noha. Metod odstranění plevele je hned několik.

Třešně a jejich pěstování

Rady a návody, jak úspěšně pěstovat třešně. Stanoviště třešní, roubování a postupný řez třešně.

Zahrada v červnu: choroby a škůdci

Rady a návody pro červen na zahradě. Jak na choroby a skůdce v červnu. Boj na zahradě proti slimákům.

Přísavník na zahradním domku

Přísavník a jeho pěstování na zahradním domku. Přísavník trojcípý boj proti škůdcům přísavníku.