Nej ...

Virózy a bakteriózy paprik

Pěstování paprik - Obecně jsou papriky značně náchylné na několik virových chorob. Virózy a bakterió ...

Pěstování paprik - Škůdci a jak na ně

Pěstování paprik - Papriky se často vyskytuje několik druhů živočišných škůdců. Škůdci a jak na ně. ...

Juka (Yucca)

Jak pěstovat pokojovou rostlinu Juku. Rady a návody na pěstování. ...

Zdraví na talíři: medvědí česnek a pažitka

Medvědí česnek se už dobrých pět let drží na čele žebříčku populárních jarních bylinek. Je o něj tak ...

Jarní práce a radosti v zahradě

První práce na zahradě patří k těm nejpříjemnějším. Příroda se probouzí, sklízíte plody své podzimní ...

Juka - péče o juku

Celoroční péče o juku. Jak pěstovat Juku, aby se jí dařilo. ...Zasílání novinek
odhlásit | přihlásit

Zobrazit:  nejnovější nejčtenější
 email 

vytvořeno: 2003-10-28 20:48:47 | zobrazeno: 11405x
obr
Pro vaši zahradu zajímavé ovocné stromy. V každé zahradě se najdete místo, kde bychom rádi pěstovali ovoce - ať už klasické jabloně nebo hrušně, nebo nějaký moderní druh drobného ovoce.

Ovocné dřeviny IV - V každé zahradě je místo pro ovocné stromy

V každé zahradě se najdete místo, kde bychom rádi pěstovali ovoce - ať už klasické jabloně nebo hrušně, nebo nějaký moderní druh drobného ovoce. Představujeme vám další druhy a odrůdy.

RUBÍN - jabloň
Zimní odrůda jabloně vyšlechtěná panem Loudou ve Střížovicích. Stromy rostou středně bujně až bujně a vytvářejí poměrně velké a široké koruny. Plod je větší až velký, nejčastěji kulovitý, jasně až zářivě červený, pruhovaně žíhaný. Dužnina je středně tuhá, šťavnatá, v konzumní zralosti jemně nasládlá. Barvu má žlutavě bílou. 0 oblíbenosti této odrůdy svědčí i umístění v soutěži Jablko roku, kde najdeme každoročně Rubín nebo jeho barevnou mutaci Bohemia na předních místech.

Rubín je odrůdou odolnou proti mrazu a proto jej lze s úspěchem pěstovat i ve vyšších polohách. Zvláštností je násada plodů na koncích letorostů, proto nesměji být v mládí výhony příliš zakracovány. Po zapěstování koruny se provádí jen průklest a teprve v pozdějších letech udržovací řez. Sklizňová zralost nastává začátkem října. Ve vhodných skladovacích podmínkách vydrží plody až do března.

REDHAVEN - broskvoň
Jedna z nejpěstovanější odrůdy broskvoní u nás pochází ze Spojených států. Stromy rostou bujně a vytvářejí široké, rozkladité koruny. Plody jsou středně velké a více než polovina jejich povrchu je překryta tmavě červenou barvou. Řadíme jí mezi "žlutomasé" odrůdy. Dužnina je v plné zralosti dobře odlučitelná od pecky, má velmi dobrou, výraznou chuť a silně voní. Je to méně náročná odrůda, kterou lze s úspěchem pěstovat i v chladnějších oblastech.

Stromy jsou ve dřevě velmi odolné proti mrazu, květy bývají mrazem poškozeny jen výjimečně. Kadeřavostí broskvoní téměř netrpí. Do plodnosti nastupuje velmi brzy, nově vysazené stromky často plodí již druhým rokem po výsadbě. Plodnost je vydatná a pravidelná, při větší násadě je vhodné provést probírku plodů. Zraje středně raně, v první polovině srpna.

KANADSKÁ borůvka
Borůvka zahradní pochází ze severní Ameriky a u nás se pěstuje ve formě keře. Roste poměrně bujně, již třetím rokem po výsadbě dosahuje výšky téměř 80 cm. Plod je bobule velikosti 1 až 1,5 cm tmavě modré barvy se světle zelenou, šťavnatou dužninou výrazné, sladké, aromatické chuti. Velmi důležitý je správný řez, jehož cílem je zajistit dostatečné množství mladých, jednoletých výhonů. První tři roky po výsadbě neřežeme vůbec. Při zanedbání řezu rostliny příliš houstnou a plodnost se snižuje. Dospělý keř má mít 5-6 základních, silných větví. Radikální zmlazení provádíme jednou za deset let.

Základem úspěšného pěstování je kyselá půdní reakce. Před výsadbou vykopeme alespoň 40 - 50 cm hlubokou jámu, do níž namícháme směs rašeliny a kompostu, případně použijeme substrát pro kyselomilné rostliny. V posledních letech bylo vyšlechtěno několik odrůd, které se liší dobou zrání, velikosti na odrůdě, od konce července a trvá do začátku září. Netrpí chorobami ani škůdci.

ZLATÝ FÍK - angrešt
Roste středně bujně a vytváří středně hustou korunku. Rostliny pěstujeme nejčastěji ve formě stromku, roubované na meruzalku zlatou. Plod je oválný až vejčitý, velký, na osluněné straně s hnědočerveným líčkem. Dužnina je měkčí, žlutavá, sladkokyselá až sladší, aromatické chuti. Na půdu a polohu nemá zvláštní nároky. Po výsadbě vyžaduje korunku zapěstovanou na 5 - 6 kosterních větví.

V dalších letech kombinujeme prosvětlovací a zmlazovací řez. Pro kompotování sklízíme v první polovině června, do konzumní zralosti se dostává začátkem července. Většina odrůd angreštu je v posledních letech napadána padlím americkým, které se projevuje šedobílými skvrnami na plodech a listech. Zlatý fík patří mezi odrůdy k tomuto onemocnění odolnějším, přesto doporučujeme rostliny preventivně ošetřit vhodným přípravkem, například Beaton, Bioan, Bioton nebo Rubian.(www.szc.cz)

Další tématicky příbuzné články:
Ovocné dřeviny I
Ovocné dřeviny II
Ovocné dřeviny III

Poradna zahrada na www.hobbyzahrada.cz

Zobrazit dotazy | Přidat dotaz

Doporučujeme: Prodej potřeb a vybavení pro dům, hobby a zahradu
V nabídce zahradní technika, nářadí, grily, krby, jezírka, filtrace, čerpadla, pařeniště, miniskleníky i skleníky včetně příslušenství. Prodej skleníků včetně montáže. Poradenský servis i s doporučením. Dodávky až do domů.

Náš tip: sdílej s přáteli na Facebooku nebo pošli přátelům na Facebooku (přes tlačítko na
Ovocné dřeviny IV - V každé zahradě je místo pro ovocné stromy
pěstování , ovocné dřeviny, výsadba dřevin, dřeviny pro výsadbu, ovocné, ovocné stromy, odrůdy stromů, výsadbaSouvisející články

Rdesno hadí kořen popínavá rostlina

Rdesno hadí kořen popínavá rostlina je vytrvalá rostlina se stočeným oddenkem. Pozor na rdesno o tloušťce 60 cm dokáže zbourat zeď.

Rdesno a smrk ztepilý

Smrk ztepilý (Picea abies) je statný stálezelený jehličnatý strom. Rdesno hadí kořen (Bistorta major), je asi 1 metr vysoká bylina rostoucí na vlhké půdě ve volné přírodě.

Plevel v trávníku

Mezi nejčastější plevele v trávníku patří hlavně Ježatka kuří noha. Metod odstranění plevele je hned několik.

Třešně a jejich pěstování

Rady a návody, jak úspěšně pěstovat třešně. Stanoviště třešní, roubování a postupný řez třešně.

Zahrada v červnu: choroby a škůdci

Rady a návody pro červen na zahradě. Jak na choroby a skůdce v červnu. Boj na zahradě proti slimákům.

Přísavník na zahradním domku

Přísavník a jeho pěstování na zahradním domku. Přísavník trojcípý boj proti škůdcům přísavníku.