Nej ...

Juka (Yucca)

Jak pěstovat pokojovou rostlinu Juku. Rady a návody na pěstování. ...

Zdraví na talíři: medvědí česnek a pažitka

Medvědí česnek se už dobrých pět let drží na čele žebříčku populárních jarních bylinek. Je o něj tak ...

Jarní práce a radosti v zahradě

První práce na zahradě patří k těm nejpříjemnějším. Příroda se probouzí, sklízíte plody své podzimní ...

Juka - péče o juku

Celoroční péče o juku. Jak pěstovat Juku, aby se jí dařilo. ...

Fíkus

Fíkusy a jejich pěstování je někdy problém, ale fíkus se dá zvládnout. Zde najdete rady pro pěstován ...

Kapková závlaha C

Kapková závlaha dodává vláhu z odkapávacích bodů přímo k rostlinám. ...Zasílání novinek
odhlásit | přihlásit

Zobrazit:  nejnovější nejčtenější
 email 

vytvořeno: 2003-11-06 11:08:47 | zobrazeno: 9089x
obr
Pro vaši zahradu ovocné dřeviny Meruňka - Bergeron: Pochází z Francie. Stromy rostou slabě až středně silně a vytvářejí kulovité koruny.

Ovocné dřeviny pro vaši zahradu

Právě nyní v našich zahradnických centrech najdete nabídku nejen okrasných, ale i ovocných prostokořenných rostlin, pro jejichž výsadbu je závěr vegetační sezóny ideální dobou pro výsadbu. Pokud jste si z našich přehledu ještě nevybrali, nabízíme vám další várku ovocných dřevin pro vaši zahradu.


Meruňka - Bergeron
Pochází z Francie. Stromy rostou slabě až středně silně a vytvářejí kulovité koruny. Letorosty jsou spíše kratší, středně silné. Plody jsou střední velikosti, kulovitě oválné. Slupka je velmi jemně plstnatá, spíše pevná. Základní barva je oranžově žlutá se světle červeným líčkem z osluněné strany. Dužnina je oranžová, pevná, málo vláknitá, šťavnatá. Chuť je sladce navinula, aromatická. Pecku lze velmi dobře odloučit od dužniny. Dozrávání plodů je stejnoměrné a řadíme ji mezi pozdnější odrůdy. Patří mezi druhy, které lze pěstovat i v chladnějších oblastech. Není náchylná na klejotok ani mrtvici meruněk.

Broskvoň - Cresthaven
Odrůda původem z USA, kde se začala pěstovat již v roce 1963. Stromy rostou bujně a vytvářejí mohutné a široké koruny. Letorosty jsou dlouhé, zelené, z osluněné strany červenofialové. Plody jsou střední až velké, atraktivního vzhledu. Slupka je jen jemně plstnatá. Základní barva je žlutá, kterou z větší části překrývá červené líčko. Dužnina je žlutá, kolem pecky zpravidla načervenalá, velmi šťavnatá. Pecku lze velmi dobře oddělit od dužniny. Jedná se o pozdní žlutomasou odrůdu vynikající chuti s atraktivním vzhledem plodů, které jsou vhodné jak pro přímý konzum, tak i pro kuchyňské zpracování na kompoty. Pro svoji odolnost mrazu ji lze doporučit i do chladnějších oblastí ČR.

Nektarinka - Nectared
Odrůda byla vyšlechtěna v New Jersey v USA na konci padesátých let. Stromy rostou středně bujně a vytvářejí spíše menší vzpřímené koruny, které hůře obrůstají plodonosným obrostem. Letorosty jsou krátké, lesklé a z větší části červené. Plody jsou střední až větší velikosti, kulatého až mírně oválného tvaru. Slupka je pevná, jemná a lysá. Základní barva plodu je žlutá, kterou ovšem téměř po celé ploše překrývá sytá červeň. Dužnina je žlutá, mírně vláknitá a velmi šťavnatá. Chuť je sladká, aromatická, celkově velmi dobrá. Pecku lze jen stěží odloučit od dužniny. Odolnost květů a dřeva proti mrazu je dobrá. Je mírně choulostivá na monilii a padlí broskvoňové. Patří výhradně mezi stolní typ ovoce.

Kiwi – Aktinidie čisnská
Původem z tropických oblastí Číny a Dálného Východu. První odrůdy byly vyšlechtěny na Novém Zélandu. Vyžaduje teplejší polohy a hlubší, polopropustné půdy. V našich podmínkách ji lze celoročně pěstovat venku pouze v nejteplejších vinařských oblastech a přesto i tady při mrazech větších jak - 13 °C omrzá ve dřevě. Větších pěstitelských úspěchů dosáhneme při pěstování v přenosných nádobách nebo ve skleníku. Jedná se o liánu, která plodí na jednoletém dřevě vyrůstajícím z dvouletého. Proto je nutné pravidelně odstraňovat odplozené dřevo. Plodnost nastává již 2-3 rokem po výsadbě. Plod je bobule větší velikosti, která je pokryta plstnatou slupkou. Dužnina je světle zelená. Využití plodů je zejména pro přímý konzum. Zraje na přelomu října a listopadu. V našich oblastech lze jako náhradu pěstovat jiné druhy aktinidií mnohem odolnější mrazu, a to A. kolomikta, A. arguta. Tyto však mají podstatně menší plody asi velikosti angreštu.

Angrešt – Zlatý fík
Odrůda původem z ČR. Roste středně bujně a vytváří středně hustou korunku. Rostliny pěstujeme nejčastěji ve formě stromku, roubované na meruzalku zlatou. Plod je oválný až vejčitý, velký, na osluněné straně s hnědočerveným líčkem. Dužnina je měkčí, žlutavá, sladkokyselá až sladší, aromatické chuti. Na půdu a polohu nemá zvláštní nároky. Po výsadbě vyžaduje korunku zapěstovanou na 5-6 kosterních větví. V dalších letech kombinujeme prosvětlovací a zmlazovací řez. Pro kompotování sklízíme v první polovině června, do konzumní zralosti se dostává v 1-2 týdnu července. Většina odrůd angreštu je v posledních letech napadána padlím americkým, které se projevuje šedobílými skvrnami na plodech a listech. Zlatý fík patří mezi odrůdy k tomuto onemocnění odolnějším. Přesto doporučujeme rostliny preventivně ošetřit vhodným přípravkem, například Beaton, Karat-hane, Bioan, Bioton nebo Rubian.(Fišer zahradnictví) Ovocné dřeviny X - ovocné dřeviny pro vaši zahradu

Doporučujeme
On-line prodej vybavení pro zahradu, hobby a bydlení. Více ...  Související články

Kompostéry pro obce i pro zahradu

Kompostéry akce, kompostéry pro obce i pro každou zahradu. Český výrobek a doprava zdarma.

Skleník ke zdi

Skleník ke zdi z polykarbonátu nebo UV skla. Velkou výhodou těchto typů skleníků ke zdi je především dobrá akumulační schopnost stěny domu.

Akce měsíce, automatické otvírače zdarma

Akce automatické otvírače zdarma při objednání skleníku během září a října včetně dopravy skleníků zdarma.

Fóliovníky a jejich výhody

S fóliovníky je pěstování jednoduché. Navíc ušetříte. Fóliovníky jsou levné a vytvoříte nejlepší podmínky pro kvalitní a rychlejší růst. Výhody fóliovníků patří mobilita.

Ventilátor Ecofan 810 Black Edition ventilátory

Ventilátor Ecofan 810 black edition. Ventilátory na krbová kamna Ecofan 810 generuje svou vlastní elektřinu využíváním tepla z kamen. Ventilátor Ecofan pomáhá cirkulaci teplého vzduchu po pokoji.

Akce na náhradní díly

Náhradní díly a příslušenství pro skleníky. Akce na náhradní díl pro automatický otvírač skleníkových oken.