Nej ...

Virózy a bakteriózy paprik

Pěstování paprik - Obecně jsou papriky značně náchylné na několik virových chorob. Virózy a bakterió ...

Pěstování paprik - Škůdci a jak na ně

Pěstování paprik - Papriky se často vyskytuje několik druhů živočišných škůdců. Škůdci a jak na ně. ...

Juka (Yucca)

Jak pěstovat pokojovou rostlinu Juku. Rady a návody na pěstování. ...

Zdraví na talíři: medvědí česnek a pažitka

Medvědí česnek se už dobrých pět let drží na čele žebříčku populárních jarních bylinek. Je o něj tak ...

Jarní práce a radosti v zahradě

První práce na zahradě patří k těm nejpříjemnějším. Příroda se probouzí, sklízíte plody své podzimní ...

Juka - péče o juku

Celoroční péče o juku. Jak pěstovat Juku, aby se jí dařilo. ...Zasílání novinek
odhlásit | přihlásit

Zobrazit:  nejnovější nejčtenější
 email 

vytvořeno: 2003-10-28 21:38:51 | zobrazeno: 13457x
obr
Ovocné dřeviny VI - odrůdy ovocných stromů. Daria - jabloň: Původem česká odrůda, která vznikla křížením James Grieve x Red June.

Ovocné dřeviny VI - odrůdy ovocných stromů

Daria - jabloň
Původem česká odrůda, která vznikla křížením James Grieve x Red June. Růst je v prvních letech spíše silnější, později slábne. Vytváří široce pyramidální koruny. Kvete raně a je velmi dobrým opylovačem pro většinu odrůd.

Plody jsou středně velké, vyrovnané, základní barva je zelenožlutá s pěkným červeným líčkem, které pokrývá až dvě třetiny plodu. Slupka je hladká, lesklá. Dužnina je bílá, má křehkou, jemnou konzistenci a příjemnou, sladce navinulou osvěžující chuť, připomínající jahodové aroma. Do plodnosti nastupuje brzy, plodí hodně a pravidelně.

Sklízí se začátkem srpna, konzumní zralost následuje ihned po sklizni. Skladovat lze do konce srpna až začátku září. Odrůdy jsou odolné proti houbovým chorobám. Vysazovat lze do všech poloh, kde se daří pěstování jabloní, v teplejších polohách se urychlí doba sklizně.

Florina - jabloň
Odrůda byla vyšlechtěna ve Francii za účelem získání odolného druhu proti strupovitosti. V mládí roste velmi bujně, později růst mírně slábne. Vytváří velké a poměrně husté koruny. Stromy kvetou středně pozdě a jsou dobrými opylovači pro většinu odrůd.

Plod je středně velký, široce kuželovitý. Slupka je růžově červená ve formě líčka nebo žíhání. Dužnina je krémově žlutá, šťavnatá, sladce navinulá, aromatická. Do plodnosti nastupuje již druhým rokem po výsadbě. Je odolná proti strupovitosti a také padlím trpí jen velmi málo.

Sklízí se v průběhu října a skladovat lze do března. Tato odrůda je vhodná především do středně teplých poloh. V chladnějších oblastech se plody vyznačují horší chutí a kratší skladovatelnosti.

Jonagold - jabloň
Odrůda byla vyšlechtěna v USA křížením odrůd Golden Delicious a Jonathan. Stromy vytvářejí středně velké, široce rozložité koruny. Větve silně rozvětvují a dobře obrůstají plodonosným obrostem. Stromy vyžadují vhodného opylovače.

Plody jsou spíše větší, kulovité, oranžově červené barvy asi na polovině plodu. Dužnina je jemná, chruplavá, velmi šťavnatá, žlutobílé barvy. Chuť je sladce navinulá, aromatická, velmi dobrá. Zralost nastává začátkem října, konzumně plody dozrávají od prosince do března a při dobrých skladovacích podmínkách vydrží do konce dubna i déle.

Karmína - jabloň
I za tuto odrůdu vděčíme šlechtitelské stanici ve Střížovicích. Stromy rostou zpočátku silně, po nástupu do plodnosti spíše slabě. Vytváří menší až středně velké široce rozložité koruny.

Plody jsou středně velké, zploštěle kulovité. Slupka je silná, v době sklizně suchá, během skladování se stává mastnější. Celý povrch plodu je pokryt karmínově červeným líčkem. Dužnina je bílá, středně pevná, šťavnatá, jemně navinulá. Plodnost je velmi raná a pravidelná.

Je rezistentní proti strupovitosti a padlí. Vyniká velkou odolností proti mrazu jak ve dřevě, tak i v květu, proto je vhodná i do vyšších poloh.

Sklízí se začátkem října, skladovat lze do března i déle. K dosažení větší velikosti plodů je vhodné provést včasnou probírku.

Vanda - jabloň
Vyšlechtěna ve šlechtitelské stanici Střížovicích křížením odrůd Jolana a Lord Lambourne. Roste středně bujně, později spíše slabě. Velmi dobře obrůstá plodonosným dřevem. Je částečně samosprašná a je velmi dobrým opylovačem pro většinu odrůd.

Plod je střední až velký, zploštěle kulovitý, zelenožluté barvy, kterou překrývá ze dvou třetin červené žíhání. Dužnina je bílá, výborné, sladce navinulé chuti. Je odolná proti strupovitosti a padlím trpí jen velmi málo.

Sklízí se v průběhu září, konzumně dozrává od října do konce roku. Je odolná proti mrazu a lze ji úspěšně pěstovat ve všech oblastech vhodných pro pěstování jabloní.

Detvan - rybíz
Vznikl křížením odrůd J.V.Tets a Heinemanův pozdní. Do listiny povolených odrůd byl zapsán v roce 1985. Keře mají mohutný vzrůst a dosahují výšky až dva metry. Kosterní větve jsou silné, dlouhé, s dlouhým postraním obrostem. Hrozen je dlouhý, řidší, s velkým počtem bobulí. Průměrná délka hroznu je 8-14 cm. Bobule jsou velké, vyrovnané, červené. Dužnina je středně tuhé konzistence s velkým obsahem šťávy.

Chuť je velmi dobrá, mírně nakyslá. Je odolný proti mrazu jak ve dřevě, tak i v květu. Nástup do plodnosti je pozvolný, v plné plodnosti můžeme z jednoho keře sklidit až 15 g hroznů. Zraje středně raně na přelomu června a července.(zdroj: www.szc.cz)

Poradna zahrada na www.hobbyzahrada.cz

Zobrazit dotazy | Přidat dotaz

Doporučujeme: Prodej potřeb a vybavení pro dům, hobby a zahradu
V nabídce zahradní technika, nářadí, grily, krby, jezírka, filtrace, čerpadla, pařeniště, miniskleníky i skleníky včetně příslušenství. Prodej skleníků včetně montáže. Poradenský servis i s doporučením. Dodávky až do domů.

Náš tip: sdílej s přáteli na Facebooku nebo pošli přátelům na Facebooku (přes tlačítko na
Ovocné dřeviny VI - Odrůdy ovocných stromů
pěstování , ovocné dřeviny, výsadba dřevin, dřeviny pro výsadbu, ovocné, ovocné stromy, odrůdy stromů, výsadbaSouvisející články

Rdesno hadí kořen popínavá rostlina

Rdesno hadí kořen popínavá rostlina je vytrvalá rostlina se stočeným oddenkem. Pozor na rdesno o tloušťce 60 cm dokáže zbourat zeď.

Rdesno a smrk ztepilý

Smrk ztepilý (Picea abies) je statný stálezelený jehličnatý strom. Rdesno hadí kořen (Bistorta major), je asi 1 metr vysoká bylina rostoucí na vlhké půdě ve volné přírodě.

Plevel v trávníku

Mezi nejčastější plevele v trávníku patří hlavně Ježatka kuří noha. Metod odstranění plevele je hned několik.

Třešně a jejich pěstování

Rady a návody, jak úspěšně pěstovat třešně. Stanoviště třešní, roubování a postupný řez třešně.

Zahrada v červnu: choroby a škůdci

Rady a návody pro červen na zahradě. Jak na choroby a skůdce v červnu. Boj na zahradě proti slimákům.

Přísavník na zahradním domku

Přísavník a jeho pěstování na zahradním domku. Přísavník trojcípý boj proti škůdcům přísavníku.