
Vánoční stromek - Vybíráme vánoční stromek
Ať už preferujete smrček, jedli či borovici, určitě vám přijde vhod pár užitečných rad.
Brzy nastane opět čas Vánoc a s ním je nerozlučně spojeno nakupování dárků, kapra a určitě i vánočního stromku. Chceme vám poskytnout několik rad týkajících se jejich prodeje.
V minulosti se prodávaly stromky převážně na tržištích a náhodnými prodejci rozesetými na sídlištích a frekventovaných ulicích. Vánoční stromky jsou však druhem zboží, které je nejblíže nabídce zahradnických center.
Vánoční stromky jsou dnes pěstovány na plantážích speciálně k tomu určených, převážně v podhorských lokalitách na zemědělské půdě, méně vhodné pro polní plodiny. Nářky nad tím, že se mýcením stromků pro vánoční trh ničí les, jsou proto bezpředmětné. Z dvouletých semenáčů se za šest let začínají sklízet první stromky a sklizeň pokračuje po dobu dalších tří let. Aby pěstitelé dosáhli co nejvyrovnanějších rostlin, je třeba je každoročně hnojit, upravovat řezem, chránit proti bujícímu plevelu a okusu zvěří a v případě potřeby chránit i postřiky a regulovat růst vrcholového výhonu. Označování stromků jednotlivými pěstiteli probíhá již v srpnu, kdy se opalujeme u rybníka a na Vánoce nemáme ještě ani pomyšlení. Barevnými visačkami se označují ty stromky, které se v daném roce z plantáže vyberou a připraví na trh. Nejprodávanější a nejoblíbenější jsou exempláře vysoké 175 - 200 cm, dále pak 125-175 cm, ale i velikosti 200 cm či nad 250 cm najdou své zákazníky. Po uříznutí a zavinutí do sítě jsou stromky baleny do palet a expedovány do prodejen. Pro patřičnou prezentaci se stromky nabízení rozbalené a při zakoupení se fixují do sítí, aby při transportu nedošlo k poškození větví.
Možná vám přijde vhod i pár důležitých informací pro výběr stromku. Asi nejdůležitější je celkový vzhled jehličnanu. Měl by mít pravidelný tvar a jehlice by měly mít svěží, sytě zelenou barvu bez známky nažloutnutí nebo zapaření. Nebojme se však, když na zem spadne pár hnědých jehlic, neboť i u jehličnanů dochází k jejich obměně po čtyřech až pěti letech.
Na přísun vody jsou nejnáročnější smrky, nejméně pak jedle a obzvláště nejvíce pěstovaná jedle kavkazská (Abies nordmanniana). Po zakoupení stromku je třeba provést čerstvý řez kmínku, asi l - 2 cm, umístit jej do vody a ponechat na chladném místě bez přímého slunečního záření. Zcela nevhodné je tedy vystavit zakoupený stromek na jižní balkon, jak to často na sídlištích vídáme. Převzato ze zpravodaje Sdružení zahradnických center CZ www.szc.cz
Doporučujeme
On-line prodej vybavení pro zahradu, hobby a bydlení. Více ...
Související články
Kompostéry pro obce i pro zahradu
Kompostéry akce, kompostéry pro obce i pro každou zahradu. Český výrobek a doprava zdarma.
Skleník ke zdi
Skleník ke zdi z polykarbonátu nebo UV skla. Velkou výhodou těchto typů skleníků ke zdi je především dobrá akumulační schopnost stěny domu.
Akce měsíce, automatické otvírače zdarma
Akce automatické otvírače zdarma při objednání skleníku během září a října včetně dopravy skleníků zdarma.
Fóliovníky a jejich výhody
S fóliovníky je pěstování jednoduché. Navíc ušetříte. Fóliovníky jsou levné a vytvoříte nejlepší podmínky pro kvalitní a rychlejší růst. Výhody fóliovníků patří mobilita.
Ventilátor Ecofan 810 Black Edition ventilátory
Ventilátor Ecofan 810 black edition. Ventilátory na krbová kamna Ecofan 810 generuje svou vlastní elektřinu využíváním tepla z kamen. Ventilátor Ecofan pomáhá cirkulaci teplého vzduchu po pokoji.
Akce na náhradní díly
Náhradní díly a příslušenství pro skleníky. Akce na náhradní díl pro automatický otvírač skleníkových oken.