Nej ...

Juka (Yucca)

Jak pěstovat pokojovou rostlinu Juku. Rady a návody na pěstování. ...

Zdraví na talíři: medvědí česnek a pažitka

Medvědí česnek se už dobrých pět let drží na čele žebříčku populárních jarních bylinek. Je o něj tak ...

Jarní práce a radosti v zahradě

První práce na zahradě patří k těm nejpříjemnějším. Příroda se probouzí, sklízíte plody své podzimní ...

Juka - péče o juku

Celoroční péče o juku. Jak pěstovat Juku, aby se jí dařilo. ...

Fíkus

Fíkusy a jejich pěstování je někdy problém, ale fíkus se dá zvládnout. Zde najdete rady pro pěstován ...

Kapková závlaha C

Kapková závlaha dodává vláhu z odkapávacích bodů přímo k rostlinám. ...Zasílání novinek
odhlásit | přihlásit

Zobrazit:  nejnovější nejčtenější
 email 

vytvořeno: 2004-01-02 14:08:15 | zobrazeno: 12057x
obr
Pelargonie, Begonie nezapomeňte na včasný výsev. Zatímco vysev běžných letniček do truhlíků i do zahrady můžeme ještě o několik měsíců odložit, některé z nich je třeba vysévat právě v období prosince a ledna.

Pelargonie, Begonie - Nezapomeňte na včasný výsev

Zatímco vysev běžných letniček do truhlíků i do zahrady můžeme ještě o několik měsíců odložit, některé z nich je třeba vysévat právě v období prosince a ledna. Jedná se například o voskovky (ledovky, Begonia semperflorens), hlíznaté begonie (Begonia tuberhybrida), pelargonie a jiné. Pěstování všech těchto rostlin ze semen v domácích podmínkách je sice poněkud obtížné, pokud však máte chuť zkusit pěstitelské štěstí, poradíme vám, jak na to.

Pokud jde o oblíbené pelargonie, vyplatí se vysev pouze u vzpřímených muškátů (Pelargonium zonale). Osivo převislých muškátů je totiž poměrně nákladné a rostliny je ekonomičtější řízkovat nebo zakoupit již hotové exempláře.

Osivo rostlin s jednoduchým květem je dnes poměrně cenově dostupné a jejich pěstování ze semene je při dodržení určitých zásad možné i v domácích podmínkách. Vysev je třeba uskutečnit brzy, v domácích podmínkách tedy v prosinci nebo i v lednu. Vyséváme do speciálního výsevového substrátu a udržujeme jej při teplotě 21°C. Rostliny začínají klíčit po 10 - 14 dnech a po dalších čtyřech týdnech jsou zpravidla schopné dalšího přesazování. Dále pěstujeme v květináčích o průměru 10 až 12 cm při teplotě okolo 16°C. Je třeba zajistit dostatek světla během pěstování podle potřeby rostliny zaštipujeme.

Opravdu zkušení zahrádkáři se mohou pokusit i o pěstování vlastních ledovek. Zde nastává první komplikace již při vlastním výsevu, neboť semínka mají velikost prachových částic. Velkým usnadněním je použití obalovaného osiva, zejména kvůli pohodlnější práci. Vyséváme pouze do speciálního výsevového substrátu od prosince do února. Osivo je tak jemné, že jej nezasypáváme, ale pouze přitlačíme. Výsevová plata udržujeme stále vlhká při teplotě 20 - 22°C. Doba klíčeni je asi dva týdny, po dalších šesti týdnech rostliny přepichujeme a udržujeme při teplotě okolo 18°C. Na záhony můžeme vysazovat až po skončení nočních mrazíků. Převzato ze zpravodaje Sdružení zahradnických center CZ www.szc.cz

Doporučujeme
On-line prodej vybavení pro zahradu, hobby a bydlení. Více ... Související články

Kompostéry pro obce i pro zahradu

Kompostéry akce, kompostéry pro obce i pro každou zahradu. Český výrobek a doprava zdarma.

Skleník ke zdi

Skleník ke zdi z polykarbonátu nebo UV skla. Velkou výhodou těchto typů skleníků ke zdi je především dobrá akumulační schopnost stěny domu.

Akce měsíce, automatické otvírače zdarma

Akce automatické otvírače zdarma při objednání skleníku během září a října včetně dopravy skleníků zdarma.

Fóliovníky a jejich výhody

S fóliovníky je pěstování jednoduché. Navíc ušetříte. Fóliovníky jsou levné a vytvoříte nejlepší podmínky pro kvalitní a rychlejší růst. Výhody fóliovníků patří mobilita.

Ventilátor Ecofan 810 Black Edition ventilátory

Ventilátor Ecofan 810 black edition. Ventilátory na krbová kamna Ecofan 810 generuje svou vlastní elektřinu využíváním tepla z kamen. Ventilátor Ecofan pomáhá cirkulaci teplého vzduchu po pokoji.

Akce na náhradní díly

Náhradní díly a příslušenství pro skleníky. Akce na náhradní díl pro automatický otvírač skleníkových oken.