Nej ...

Virózy a bakteriózy paprik

Pěstování paprik - Obecně jsou papriky značně náchylné na několik virových chorob. Virózy a bakterió ...

Pěstování paprik - Škůdci a jak na ně

Pěstování paprik - Papriky se často vyskytuje několik druhů živočišných škůdců. Škůdci a jak na ně. ...

Juka (Yucca)

Jak pěstovat pokojovou rostlinu Juku. Rady a návody na pěstování. ...

Zdraví na talíři: medvědí česnek a pažitka

Medvědí česnek se už dobrých pět let drží na čele žebříčku populárních jarních bylinek. Je o něj tak ...

Jarní práce a radosti v zahradě

První práce na zahradě patří k těm nejpříjemnějším. Příroda se probouzí, sklízíte plody své podzimní ...

Juka - péče o juku

Celoroční péče o juku. Jak pěstovat Juku, aby se jí dařilo. ...Zasílání novinek
odhlásit | přihlásit

Zobrazit:  nejnovější nejčtenější
 email 

vytvořeno: 2003-10-21 11:30:17 | zobrazeno: 13620x
obr
Ovocné dřeviny - ideální období pro výsadbu. Po horkých letních dnech nastává opět trochu mírnější období ideální pro výsadbu ovocných dřevin. Představujeme, některé vhodné ovocné dřeviny.

Ovocné dřeviny - ideální období pro výsadbu

Po horkých letních dnech nastává opět trochu mírnější období ideální pro výsadbu ovocných dřevin. Představujeme, některé vhodné ovocné dřeviny.

MELODIE - jabloň
Původem česká odrůda, kterou vyšlechtil pan Louda ze Střižovic. Stromy rostou zpočátku silně, v plodnosti růst slábne. Tvoří kuželovitou korunu, která velmi dobře obrůstá krátkým plodonosným dřevem. Správným řezem je třeba zajistit tvorbu nového obrostu, abychom se vyhnuli střídání v plodnosti. Plody jsou střední až větší, mírně kuželovité s jemnou hladkou slupkou. Základní barva je zelenožlutá, podle pěstitelských podmínek překryta červeným líčkem nebo žíháním. Dužnina je navinulá, velmi jemná a šťavnatá. Sklízí se přibližně v druhé dekádě září, konzumně dozrává od prosince do března až dubna. Zdravotní stav je velmi dobrý, odrůda je rezistentní proti strupovitosti a padlím trpí jen velmi málo. Vzhledem k nízkému obsahu cukru v plodech je odrůdou vhodnou pro diabetiky.

RUBINOLA - jabloň
Česká odrůda vyšlechtěná ve Střížovicích. Roste silně, později středně silně. Stromy vytvářejí velké, široce kulovité koruny. Hůře obrůstá plodonosným obrostem, po silném řezu a na silně rostoucích podnožích. Je velmi dobrým opylovačem. Plody jsou střední až velké, kulovité až zploštělé. Slupka je zářivě červená. Více než jednu polovinu plodu pokrývá mramorování nebo slabé žíhání. Dužnina je krémová, rozplývavá, šťavnatá, navinule sladká, aromatická, velmi dobrá. Do plodnosti nastupuje brzy, plodí hojně a pravidelně. Dozrává koncem září až počátkem října. Při skladování ve sklepě začíná konzumní zralost v listopadu a vydrží do března až dubna. Patří mezi rezistentní odrůdy, které nevyžadují chemické ošetření pro strupovitosti a padlí.

ŠAMPION - jabloň
Česká odrůda, kříženec Golden Delicious x Coxova reneta. Růst je středně bujný, s nástupem do plodnosti slábne. Stromy tvoří pravidelně kulovité, později mírně rozložité koruny. Kvete středně raně a dlouho, a proto je vhodným opylovačem pro většinu odrůd. Plody jsou velké až větší, kulovité. Základní barva plodu je zelenožlutá, pokryta žíháním až červeným líčkem. Intenzita vybarvení je závislá na pěstitelských podmínkách. Dužnina je krémová až žlutavě bílá, jemná, šťavnatá, sladce navinulá. Do plodnosti nastupuje velmi brzy, plodí hojně a pravidelně. Sklízí se od druhé poloviny září do poloviny října. Konzumně dozrává od konce října a vydrží do ledna. Patří mezi velmi odolné odrůdy, které lze pěstovat v různých klimatických oblastech včetně vyšších a chladnějších poloh.

RADANA - hrušeň
Odrůda vyšlechtěna v České republice ve šlechtitelské stanici Těchobuzice. Strom roste silně a velmi dobře obrůstá plodonosným obrostem. Plod je středně velký až větší, široce kuželovitý s delší stopkou. Slupka je zelenožlutá, hladká, překrytá na polovině až dvou třetinách plodu rumělkově červeným líčkem. Dužnina je nažloutlá, křehká, nasládlá, mírně aromatické chuti. Do plodnosti nastupuje velmi brzy, plodí hojně a pravidelně. Patří mezi letní odrůdy. Sklizeň nastává kolem poloviny srpna. Konzumně dozrává ihned po sklizni. V příznivých skladovacích podmínkách lze plody uchovat jeden až dva měsíce. Patří mezi pěstitelsky méně náročné odrůdy. Zdravotní stav je velmi dobrý, netrpí strupovitostí a je odolná proti mrazu.

DECORA - hrušeň
Vznikla křížením odrůd Konference x Clappova. Roste středně silně a tvoří řidší otevřené koruny s dlouhými šlahounovitými větvemi, které obrůstají hustým a krátkým plodonosným obrostem. Plody jsou středně velké, krátce kuželovité. Slupka je nažloutlá, mírně rzivá, při dozrávání tvoří načervenalé líčko. Dužnina je smetanově bílá, máslovité konzistence. Sklízí se začátkem října, konzumně dozrává od poloviny prosince a vydrží do února i déle. Vzhledem ke svému charakteristickému růstu větví je tato odrůda vhodná ke tvarování do stěn.(www.szc.cz)

Závěrem
Příště vám představíme další ovocné dřeviny: VAN - třešeň, ALTHANIVA - renklóda, HARBINGER - broskvoň, SEIFERSDORFSKÝ - ořešák, J.V.TETS - rybíz a ŠOLCOVA NADÉJE - angrešt

Poradna zahrada na www.hobbyzahrada.cz

Zobrazit dotazy | Přidat dotaz

Doporučujeme: Prodej potřeb a vybavení pro dům, hobby a zahradu
V nabídce zahradní technika, nářadí, grily, krby, jezírka, filtrace, čerpadla, pařeniště, miniskleníky i skleníky včetně příslušenství. Prodej skleníků včetně montáže. Poradenský servis i s doporučením. Dodávky až do domů.

Náš tip: sdílej s přáteli na Facebooku nebo pošli přátelům na Facebooku (přes tlačítko na webu)
Ovocné dřeviny - Ideální období pro výsadbu
pěstování , ovocné dřeviny, výsadba dřevin, dřeviny pro výsadbuSouvisející články

Rdesno hadí kořen popínavá rostlina

Rdesno hadí kořen popínavá rostlina je vytrvalá rostlina se stočeným oddenkem. Pozor na rdesno o tloušťce 60 cm dokáže zbourat zeď.

Rdesno a smrk ztepilý

Smrk ztepilý (Picea abies) je statný stálezelený jehličnatý strom. Rdesno hadí kořen (Bistorta major), je asi 1 metr vysoká bylina rostoucí na vlhké půdě ve volné přírodě.

Plevel v trávníku

Mezi nejčastější plevele v trávníku patří hlavně Ježatka kuří noha. Metod odstranění plevele je hned několik.

Třešně a jejich pěstování

Rady a návody, jak úspěšně pěstovat třešně. Stanoviště třešní, roubování a postupný řez třešně.

Zahrada v červnu: choroby a škůdci

Rady a návody pro červen na zahradě. Jak na choroby a skůdce v červnu. Boj na zahradě proti slimákům.

Přísavník na zahradním domku

Přísavník a jeho pěstování na zahradním domku. Přísavník trojcípý boj proti škůdcům přísavníku.