Nej ...

Virózy a bakteriózy paprik

Pěstování paprik - Obecně jsou papriky značně náchylné na několik virových chorob. Virózy a bakterió ...

Pěstování paprik - Škůdci a jak na ně

Pěstování paprik - Papriky se často vyskytuje několik druhů živočišných škůdců. Škůdci a jak na ně. ...

Juka (Yucca)

Jak pěstovat pokojovou rostlinu Juku. Rady a návody na pěstování. ...

Zdraví na talíři: medvědí česnek a pažitka

Medvědí česnek se už dobrých pět let drží na čele žebříčku populárních jarních bylinek. Je o něj tak ...

Jarní práce a radosti v zahradě

První práce na zahradě patří k těm nejpříjemnějším. Příroda se probouzí, sklízíte plody své podzimní ...

Juka - péče o juku

Celoroční péče o juku. Jak pěstovat Juku, aby se jí dařilo. ...



Zasílání novinek
odhlásit | přihlásit

Zobrazit:  nejnovější nejčtenější
 email 

vytvořeno: 2003-10-29 11:41:52 | zobrazeno: 9719x
obr
Správná zálivka pěstovaných rostlin je pro mnohé drobné pěstitele stálým problé-mem. Bez vody není života, stejně však škodí i přílíš mnoho vláhy. Pro úspěšnou péči o vaše pokojové, ...

Bez vody není života - správná zálivka pěstováných rostlin

Správná zálivka pěstovaných rostlin je pro mnohé drobné pěstitele stálým problé-mem. Bez vody není života, stejně však škodí i přílíš mnoho vláhy. Pro úspěšnou péči o vaše pokojové, zahradní i nádobové rostliny jsme připravili několik praktických rad.

Častou otázkou je, co mohu pěstovat, když se dostanu k vysázeným rostlinám jen jednou za týden. Odpověď je snadná. Pouze mladé rostliny vyžadují denní péči. Snad velkou chybou je to, že se často zalévá pouze velmi lehce a zvlhčí se jen povrchová vrstva půdy. Pěstované rostliny však mívají rozvinutý kořenový systém, který nejen rostlinu upevňuje, ale hlavně těmito kořeny nasává vodu z půdy a v ní rozpuštěné látky, které transportuje do horních částí rostlin. Když provedeme řádnou zálivku jednou za týden tak, aby se nasytil půdní profil, nemůže se stát, že by došlo k tak zvanému vláhovému deficitu, který způsobuje vadnutí rostlin. Při takové dokonalé zálivce musíme dbát na její účelnost, která je dána druhem a stavem rostlin, stavem půdy a hlavně předpokládaným vývojem počasí.

Dalším faktorem, který ovlivňuje nutnost zálivky, je agrotechnika. Sem patří vhodná okopávka nebo jiný způsob nakypření půdy tak, aby se přerušila půdní kapilarita a tím se zabránilo zbytečnému odpařování vody z půdy. Dále jsou velmi účelné různé způsoby mulčování, například ve sklenících či fóliovnících při pěstování rajčat, okurek či paprik, kde používáme k tomuto účelu slámu nebo vyplozený žampiónový substrát. U skupin keřů a trvalkových kultur je vhodné použít vrstvy borky. Tyto materiály zabrání nejen odparu vody, ale silně potlačí i růst plevelů.

Máme-li účelně zalévat naše rostliny, musíme vzít v úvahu stavbu jejich kořenového systému. Například mělce koření salát, ale mohutně koření okurky, ovocné dřeviny nebo rododendrony. Musíme vzít v úvahu také roční dobu, kdy potřebují být rostliny dobře zavlažovány. Například ovocné dřeviny vyžadují závlahu v období kvetení, kdy při nedostatku vláhy může dojít k odpadu plůdků, ale také v červnu, kdy dochází k narůstání plůdků. 0 kvalitě plodů rozhoduje závlaha také v červenci. Peckoviny vyžadují závlahu v době tvrdnutí pecky, protože nedostatek vláhy způsobuje opad plůdků. Ovšem závlaha ovocných stromů je ovlivněna vodním zdrojem, stavem půdní vláhy a obdobím, ve kterém je zavlažovat. Například broskve zavlažujeme při tvrdnutí pecky, to je v květnu až červnu, švestky a ryngle po prvním propadu plůdků v červenci a srpnu, jádroviny vyžadují závlahu v době kvetení.

Často se uvádí doba zálivky ráno a večer. Jsou však rostliny pěstované v krytých plochách, které můžeme zalévat celý den, a to nejlépe podmokem tak, aby se nasytil půdní profil alespoň do hloubky 40 cm. Po takové zálivce můžeme zavlažování opakovat za delší dobu.

I u pokojových květin musíme zálivku zvažovat a podle druhů pěstovaných rostlin zvolit množství zálivky, její frekvenci a režim pro dané ročním období. Nikdy by neměla být půda rostlin převlhčená, ale pouze vlhká. Zvláště důležité je omezit zálivku u rostlin v době jejich vegetačního klidu. Pokojovým rostlinám svědčí zálivka vlažnou vodou v odpovídající pokojové teplotě. Často jsou květiny zalévány pouze do misky, což mnohým vyhovuje, ale rostliny nesmějí ve vodě stát dlouho, aby nezačaly hnít kořeny. Při závlaze nesmíme zapomínat ani na naše trávníky, které potřebují dosti velké množství vody po celé období růstu. Její nedostatek způsobuje zpomalení, později zastavení růstu, tráva vadne a prosychá. Chceme-li zdravý a svěže zelený trávník na naší zahradě po celé vegetační období, je nutné trávník dobře zavlažovat.

Autor: Fišer - zahradnické centrum www.fiserzahradnictvi.cz
Bez vody není života - správná zálivka pěstováných rostlin
 

Doporučujeme
On-line prodej vybavení pro zahradu, hobby a bydlení. Více ...  



Související články

Kompostéry pro obce i pro zahradu

Kompostéry akce, kompostéry pro obce i pro každou zahradu. Český výrobek a doprava zdarma.

Skleník ke zdi

Skleník ke zdi z polykarbonátu nebo UV skla. Velkou výhodou těchto typů skleníků ke zdi je především dobrá akumulační schopnost stěny domu.

Akce měsíce, automatické otvírače zdarma

Akce automatické otvírače zdarma při objednání skleníku během září a října včetně dopravy skleníků zdarma.

Fóliovníky a jejich výhody

S fóliovníky je pěstování jednoduché. Navíc ušetříte. Fóliovníky jsou levné a vytvoříte nejlepší podmínky pro kvalitní a rychlejší růst. Výhody fóliovníků patří mobilita.

Ventilátor Ecofan 810 Black Edition ventilátory

Ventilátor Ecofan 810 black edition. Ventilátory na krbová kamna Ecofan 810 generuje svou vlastní elektřinu využíváním tepla z kamen. Ventilátor Ecofan pomáhá cirkulaci teplého vzduchu po pokoji.

Akce na náhradní díly

Náhradní díly a příslušenství pro skleníky. Akce na náhradní díl pro automatický otvírač skleníkových oken.