
Ovocné dřeviny, ovocné stromy - výsadba ještě letos
Pokud uvažujeme o nákupu ovocných dřevin a jejich výsadbě letos, je nejvyšší čas rozhlédnout se v zahradnických centrech. Prostokořenné rostliny jsou cenově výhodné a právě v předjaří a na jaře se dobře ujímají.
Představujeme některé z ovocných dřevin, s nimiž se můžete setkat nejčasteji:
Meruňka - Velkopavlovická
Byla objevena jako nahodilý semenáč na jižní Moravě asi před 200 lety. Stromy rostou bujně a vytvářejí velké, v plné plodnosti široce rozložené koruny, které velmi dobře obrůstají plodonosným obrostem i při hůře provedeném řezu.
Plody jsou velké, pravidelné a kulovitě oválné. Slupka je hladká, pevná, základní barva je sytě oranžová. Dužnina je sytě oranžová, rozplývavá, velmi šťavnatá. Chuť je sladce navinulá, typicky meruňková, velmi dobrá. Pecka je odlučitelná od dužniny. Je to velmi stará, roky prověřená odrůda s kvalitními plody vhodnými pro přímý konzum i průmyslové zpracování.
Odolnost ve dřevě a pupenech pro nízkým teplotám je dobrá. Zraje kolem 25. července. Velkopavlovická je v České republice nejpěstovanější odrůda, která je vhodná i do chladnějších oblastí.
Rybíz - Losan
Odrůda českého původu vyšlechtěná ve Šle-chtitelské stanicí Velké Losiny. Roste středně bujně až bujně. Lze ji pěstovat ve formě keře i stromku roubované na meruzalku. Hrozen je delší, bobule jsou velké, červené barvy. Chuť spíše sladčí, aromatická.
Řadíme ji mezi středně rané odrůdy, zraje kolem poloviny července. Je vhodná jak pro přímý konzum, tak pro kuchyňské zpracování na šťávy a marmelády. Netrpí spálou listů ani předčasným opadem.
Jabloň - Průsvitné letní
Pochází z Pobaltí, kde byla tato odrůda pěstována již v 18. Století. Nemá zvláštní nároky na půdní a klimatické podmínky. Roste středně bujně, v plné plodnosti slaběji. Do plodnosti nastupuje velmi brzy, plodí hojně, v některých letech může vynechat.
Odrůda je vhodná pro zákrsky i čtvrtkmeny. Plody jsou středně velké, při větší násadě je vhodné provést probírku plodů a tím se vyvarujeme jejich menší velikosti. Barva je světle zelená, později voskově žlutá. Dužina je bílá, slabě nazelenalá, křehká, šťavnatá, navinulá, dobrá. Při sklizni zacházíme s plody opatrně, jsou náchylnější k otlaku.
Sklízí se koncem července až začátkem srpna postupným protrháváním. Konzumně dozrávají ihned po sklizni a nelze je příliš dlouho skladovat. Jde o odrůdu velmi odolnou proti mrazu a rakovině. Proti strupovi-tosti je vhodné provést postřik vhodným příprav-kem, například Rubigan, Zdravé jablko, Discus, Clarinet, Topas nebo Baycor.
Hrušeň - Clappova
Jde o semenáč odrůdy Hájenka z USA vypě-stovaný panem Clappem. Roste bujně, později středně silně. Bujnost růstu můžeme zmírnit očkováním na slaběji rostoucí podnož, například kdouli.
Plody jsou středně velké až velké, baňatě kuželovité, žlutozelené, později žluté, na osluněné straně s červeným líčkem. V posledních letech je spíše pěstována červená forma, která se liší výrazně jen barvou plodu. Dužnina je žlutobílá, jemně zrnitá, máslovitá, šťavnatá, sladce navinulá, aromatická a velmi dobrá. Slupka je tenká a hladká. Plodnost je hojná a pravidelná.
Sklízí se v druhé polovině srpna. Skladovat lze tuto odrůdu jen krátce, vydrží asi tak do poloviny září. Jako i ostatní druhy hrušní je dobré ošetřit i tuto odrůdu proti rzi hrušňové vhodným přípravkem, například Baycor.
Švestka - Čačanská lepotica
Původem je z Jugoslávie. Vyšlechtěna byla ve výzkumném ústavu v Čačaku. V české republice je povolena od roku 1991. Stromy rostou bujně, později středně bujně. Koruny vytvářejí vzpříme-né, a proto již první roky po výsadbě věnujeme zvýšenou pozornost tvarování koruny. Je samo-sprašná, nevyžaduje žádnou jinou odrůdu ve své blízkosti kvůli opylování.
Plody jsou velké, ovál-né. Slupka je pevná, zelenavě bílá až nažloutlá, velmi šťavnatá. Je navinule sladká, příjemně aro-matická, velmi dobrá. Je to pološvestka. Zraje kolem 25. srpna. Je velmi odolná proti mrazu jak ve dřevě, tak i v květu. Velká výhoda této odrůdy spočívá v odolnosti proti napadení šarkou. Velmi podobnou odrůdou je Čačanská najbolja, která se liší o týden ranější sklizní a trochu menšími plody. Čačanská najbolja potřebuje k opylování nejlépe Cačanskou lepotici.(zdroj: www.szc.cz)
Poradna zahrada na www.hobbyzahrada.cz
Zobrazit dotazy | Přidat dotaz
Doporučujeme: Prodej potřeb a vybavení pro dům, hobby a zahradu
V nabídce zahradní technika, nářadí, grily, krby, jezírka, filtrace, čerpadla, pařeniště, miniskleníky i skleníky včetně příslušenství. Prodej skleníků včetně montáže. Poradenský servis i s doporučením. Dodávky až do domů.
Náš tip: sdílej s přáteli na Facebooku nebo pošli přátelům na Facebooku (přes tlačítko na
Ovocné dřeviny, stromy - Výsadba ještě letos
pěstování , ovocné dřeviny, výsadba dřevin, dřeviny pro výsadbu, ovocné, ovocné stromy, odrůdy stromů, výsadba
Související články
Rdesno hadí kořen popínavá rostlina
Rdesno hadí kořen popínavá rostlina je vytrvalá rostlina se stočeným oddenkem. Pozor na rdesno o tloušťce 60 cm dokáže zbourat zeď.
Rdesno a smrk ztepilý
Smrk ztepilý (Picea abies) je statný stálezelený jehličnatý strom. Rdesno hadí kořen (Bistorta major), je asi 1 metr vysoká bylina rostoucí na vlhké půdě ve volné přírodě.
Plevel v trávníku
Mezi nejčastější plevele v trávníku patří hlavně Ježatka kuří noha. Metod odstranění plevele je hned několik.
Třešně a jejich pěstování
Rady a návody, jak úspěšně pěstovat třešně. Stanoviště třešní, roubování a postupný řez třešně.
Zahrada v červnu: choroby a škůdci
Rady a návody pro červen na zahradě. Jak na choroby a skůdce v červnu. Boj na zahradě proti slimákům.
Přísavník na zahradním domku
Přísavník a jeho pěstování na zahradním domku. Přísavník trojcípý boj proti škůdcům přísavníku.