Nej ...

Virózy a bakteriózy paprik

Pěstování paprik - Obecně jsou papriky značně náchylné na několik virových chorob. Virózy a bakterió ...

Pěstování paprik - Škůdci a jak na ně

Pěstování paprik - Papriky se často vyskytuje několik druhů živočišných škůdců. Škůdci a jak na ně. ...

Juka (Yucca)

Jak pěstovat pokojovou rostlinu Juku. Rady a návody na pěstování. ...

Zdraví na talíři: medvědí česnek a pažitka

Medvědí česnek se už dobrých pět let drží na čele žebříčku populárních jarních bylinek. Je o něj tak ...

Jarní práce a radosti v zahradě

První práce na zahradě patří k těm nejpříjemnějším. Příroda se probouzí, sklízíte plody své podzimní ...

Juka - péče o juku

Celoroční péče o juku. Jak pěstovat Juku, aby se jí dařilo. ...



Zasílání novinek
odhlásit | přihlásit

Zobrazit:  nejnovější nejčtenější
 email 

vytvořeno: 2003-10-29 13:23:20 | zobrazeno: 14289x
obr
Dekorativní hlohyně. Není mnoho okrasných keřů, které by měly tak univerzální využití jako hlohyně (Pyracantha).

Rostliny podzimu III - hlohyně, chryzantémy, vřesy

Dekorativní hlohyně
Není mnoho okrasných keřů, které by měly tak univerzální využití jako hlohyně (Pyracantha). Keř dorůstající dvou až tří metrů výšky je vhodný jak pro samostatnou solitérní výsadbu, tak pro tvarované i volné živé ploty, lze ji rozvádět po trelážích a loubích jako pnoucí rostlinu, hodí se i do větších skalek a vřesovišť, díky trnům může vytvořit nepropustné houštiny. Hlohyně upoutá jednak na jaře drobnými bílými květy, ale zejména na podzim malými plodenstvími malvic různých odstínů červené barvy: od šarlatové až po téměř žlutou. Keř je v podstatě nenáročný, nesnáší pouze zamokřenou a nepropustnou půdu. U nás nenamrzá a snáší i sucho.

Pestrobarevné chryzantémy
Jednou z hlavních rostlin, které najdete zahradnických centrech v podzimních měsících, jsou chryzantémy. Nové odrůdy ze skupiny "multiflor" si nyní můžete koupit v různých barvách a velikostech. Po zaštípnutí pravidelně obrážejí a při včasném vysazení mohou dosáhnout úctyhodných rozměrů. Pokud je chceme přezimovat, seřízneme je po odkvětu velmi silně na 5 - 10 cm a uložíme na mírně vlhké, vzdušné místo s teplotou kolem 10 °C. V průběhu zimy rostliny nezaléváme. V předjaří je přesadíme, přemístíme na co možná nejsvětlejší stanoviště a seřízneme případné světlezelené výhony. Přiměřeně zaléváme a přihnojujeme, podle potřeby alespoň jednou zaštípneme, nejlépe koncem června. Rostliny tak nasadí postranní výhony a bohatěji vykvetou.

Podzimní květy vřesů
Na kyselých půdách vřesoviště nebo v květináčích se nám ( snadno bude dařit pěstovat vřes (Calluna). Na rozdíl od svého blízkého příbuzného, vřesovce (Erica), s nímž bývá často zaměňován, vykvétá vřes na podzim, koncem srpna a v září. Nechybí proto nyní v nabídce žádného zahradnického centra, a to v různých barvách - od bílé přes růžovou až po červenou. Pro úspěšný růst je třeba volit slunné stanoviště a propustnou, živinami chudou a kyselou půdu, kterou čas od času můžeme vylepšit přidáním rašeliny, písku nebo lesní hrabanky. Kromě včasného jarního seříznutí, které zaručí kompaktní růst, vřes jinou péči nevyžaduje. (www.szc.cz)



Související články

Pěstování jahod, výběr jahody

Návody pro úspěšné pěstování jahod. Výběr, sadba a výsadba jahody. Rubrika pěstování.

Muškáty převislé a jejich pěstování

Muškáty převislé a jejich pěstování. Rady a návody, jak pěstovat muškáty.

Hortenzie Hydrangea anomala ssp. petiolatis

Popínavá hortenzie řapíkatá Hydrangea anomala ssp. petiolatis jedná o rostlinu s krásnými květy. Cca za tři až pět let vyroste samopnoucí popínavá hortenzie.

Klívie pěstování

Klívie, Řemenatka, Clivia miniata pěstování. Rady a návody pro úspěsné pěstování klivie a to požadavky na světlo, teplotu, vlhkost a zalévání.

Lopatkovec, Spathiphyllum pěstování

Lopatkovec, Spathiphyllum a jeho pěstování. Rady a návody pro úspěsné pěstování a to požadavky na světlo, teplotu, vlhkost a zalévání.

Dracéna, Dračinec, Dracaena pěstování, rady a návody

Pokojová dracéna, Dračinec, Dracaena kapání bývá způsobeno nízkou vzdušnou vlhkostí bytu. Rady a návody, jak na dracénu.