Nej ...

Juka (Yucca)

Jak pěstovat pokojovou rostlinu Juku. Rady a návody na pěstování. ...

Zdraví na talíři: medvědí česnek a pažitka

Medvědí česnek se už dobrých pět let drží na čele žebříčku populárních jarních bylinek. Je o něj tak ...

Jarní práce a radosti v zahradě

První práce na zahradě patří k těm nejpříjemnějším. Příroda se probouzí, sklízíte plody své podzimní ...

Juka - péče o juku

Celoroční péče o juku. Jak pěstovat Juku, aby se jí dařilo. ...

Fíkus

Fíkusy a jejich pěstování je někdy problém, ale fíkus se dá zvládnout. Zde najdete rady pro pěstován ...

Kapková závlaha C

Kapková závlaha dodává vláhu z odkapávacích bodů přímo k rostlinám. ...Zasílání novinek
odhlásit | přihlásit

Zobrazit:  nejnovější nejčtenější
 email 

vytvořeno: 2004-04-01 00:12:19 | zobrazeno: 8360x
obr
Pylové alergie inhalační alergie na pyl např. dýchací obtíže, podráždění horních cest dýchacích a očních spojivek atd. se do značné míry projevují pravidelně.

Inhalační alergie na pyl (dýchací obtíže, podráždění horních cest dýchacích a očních spojivek atd.) se do značné míry projevují pravidelně, a to sezónností v závislosti na době kvetení četných rostlin. Jde o zvýšenou citlivost na – (1) jarní časné pyly, (2) letní pyly trav, (3) podzimní pyly bylin. Obvykle se tento typ alergií poměrně snadno identifikuje např. kýcháním, dušením, slzením apod. třeba pod rozkvetlým stromem či keřem, v rozkvetlé aleji nebo v trávě (i posekané) atd. Časně zjara, s vrcholem v březnu a dubnu, je nejvýraznějším alergenem pyl některých dřevin.

Bříza (Betula) – kvete současně s rašením listů. Jednopohlavné květy vyrůstají odděleně na téže rostlině. Drobné samčí (pylové, prašníkové) květy tvoří převislé, za zralosti žluté, až 6 cm dlouhé jehnědy, které se zakládají už na podzim předchozího roku. Samičí jehnědy se objevují až na jaře, jsou vzpřímené a načervenalé.

Líska (Corylus) – brzy zjara vyrůstají na loňských větévkách žluté, převislé, až 7 cm dlouhé jehnědy samčích květů tvořících spoustu pylu. Na konci letošních větévek jsou velmi malé, načervenalé květy samičí podobné pupenům s 2 kvítky.

Olše (Alnus) – kvete ještě před rašením listů různopohlavnými květy na téže rostlině. Samčí (prašníkové) žlutavé jehnědy jsou až 12 cm dlouhé, převislé. Samičí (pestíkové) květy jsou šišticovité, červenavé a vzpřímené, jen asi 1 cm dlouhé. Do podzimu se z nich vyvinou dřevnaté šištice.

Osika, topol osika (Populus tremula) - strom dvoudomý, samčí květy s 5-12 tyčinkami tvoří asi 8 cm dlouhé červenošedé jehnědy. Jehnědy samičích květů jsou šedozelené.

Vrba jíva (Salix caprea) – květy jsou uspořádány v oválné jehnědy (2-3 cm dl.), které mají naspodu několik šupinovitých huňatých listenů (tzv. „kočičky“). Vonné a pylem bohaté samčí jehnědy jsou žluté, samičí nazelenalé.

Dalšími dřevinami produkujícími tzv. jarní časné pyly (kromě bříz, olší, lísky, topolů, vrb) jsou druhové taxony dubu (Quercus), jasanu (Fraxinus), habru (Carpinus), buku (Fagus), jilmu (Ulmus), javoru (Acer) i některých ovocných a okrasných dřevin aj. Bonsai zahrada Kunice, autor Jan Novák www.bonsai-info.cz

Další najdete pomocí vyhledávání na Hobbyzahrada.cz - Poradna Zobrazit dotazy | Přidat dotaz

Mohlo by vás zajímat: Pěstování rostlinSouvisející články

Kompostéry pro obce i pro zahradu

Kompostéry akce, kompostéry pro obce i pro každou zahradu. Český výrobek a doprava zdarma.

Skleník ke zdi

Skleník ke zdi z polykarbonátu nebo UV skla. Velkou výhodou těchto typů skleníků ke zdi je především dobrá akumulační schopnost stěny domu.

Akce měsíce, automatické otvírače zdarma

Akce automatické otvírače zdarma při objednání skleníku během září a října včetně dopravy skleníků zdarma.

Fóliovníky a jejich výhody

S fóliovníky je pěstování jednoduché. Navíc ušetříte. Fóliovníky jsou levné a vytvoříte nejlepší podmínky pro kvalitní a rychlejší růst. Výhody fóliovníků patří mobilita.

Ventilátor Ecofan 810 Black Edition ventilátory

Ventilátor Ecofan 810 black edition. Ventilátory na krbová kamna Ecofan 810 generuje svou vlastní elektřinu využíváním tepla z kamen. Ventilátor Ecofan pomáhá cirkulaci teplého vzduchu po pokoji.

Akce na náhradní díly

Náhradní díly a příslušenství pro skleníky. Akce na náhradní díl pro automatický otvírač skleníkových oken.