KRÁLOVSKÉ KOŘENÍ: Bazalka - koření vpravdě královské
Jedna z nejoblíbenějších bylinek, bazalka, má přezdívku královské koření. Nejen proto, že řecky basileus znamená král, ale zejména proto, že kouzlo, chuť a vůni této bylinky bychom bez ostychu mohli označit za královské.
Ve starém Římě byla bazalka považována za koření lásky. V rumunských tradicích zase hrála symbolickou roli při námluvách -pokud dívka nabídla mládenci s nit ku bazalky a ten ji přijal, byli oficiálně zasnoubeni. Za posvátnou bylinu se symbolickým významem je bazalka považována v Indii. Keřík bazalky má ochránit dům i rodinu před zlými silami. Snítka bazalky položená na prsou mrtvého mu slouží jako vstupenka do ráje. U nás je bazalka znovuobjeveným kořením. Naše babičky měly často za oknem květináč s bazalkou - rostlinka jim sloužila jako aromatické koření do jídla a současně odpuzovala hmyz.
Bazalka obsahuje silici, která povzbuzuje činnost trávicích orgánů, zlepšuje chuť k jídlu, omezuje nadýmání a působí mírně dezinfekčně. Pro lahodnou vůni se přidává do čajovin, je složkou aromatických osvěžujících koupelí. Její hlavní místo je ovšem v kuchyni, při přípravě salátů, omáček na těstoviny a polévek.
Paleta bazalek ze Smržic je skutečně široká. Nejoblíbenější je drobnolistá odrůda COMPACT. Tvoří kulaté keříky s drobnými zelenými lístky. Její výhodou je pozdější kvetení a rychlé obrůstání po seříznutí. Keříky této odrůdy jsou zvlášť vhodné i pro pěstování na balkónech, v truhlících nebo jiných nádobách. Podobné uplatnění má i odrůda SIAM QUEEN. Své pojmenování "Siamská královna" si určitě zaslouží - má kompaktní růst, lesklé hrubší listy, nahloučená květenství tmavě fialových květů. Někdy se jí říká balkónová bazalka. Zkuste ji, máte-li skutečně omezené prostory k pěstování. V truhlíku splní stoprocentně i estetickou funkci.
Komu učarovaly při návštěvě Středomoří boloňské těstoviny nebo řecké saláty, určitě dá přednost salátové bazalce. Má bujný růst a široké, bublinaté, ale křehké listy. K dispozici jsou odrůdy DARK GREEN a LETTUCE LEAF.Jíte i očima? Hledáte něco, co vaše saláty oživí barevností? Pro vás je tu odrůda PURPLE OPAAL s tmavě červenými listy, ale opět typickou bazalkovou vůní. A pro milovníky barvy je tu jako novinka i vzácná bazalka PURPLE RUFFLES se silně zkadeřenými červenými listy.
Tím však výčet odrůd, které jsou u nás k dispozici, zdaleka nekončí. Skořicová bazalka CINAMONETTE zaujme zelenými listy, fialovými stonky a tmavě fialovým květenstvím. Bazalková vůně má lehký nádech skořice. Citrónová bazalka? Ano, citrónová vůně již není pouze doménou meduňky. Odrůda LIME se úplatní při přípravě ryb, zeleninových salátů, je však výtečná i do čajových směsí. Citrónové aroma je u této odrůdy velice výrazné. A pro skutečné znalce je tu kultivar BLUE SPÍCE. "Modrá vůně", doslovný překlad anglického názvu odrůdy, nejlépe vystihuje výraznou vůni s nádechem skořice, hřebíčku, vanilky a citrónu. Modrá je najednou vůně pardubického perníku, modrá je vzpomínka na teplo svařeného vína. Lístky této odrůdy jsou výtečné do čajů.
Všechny bazalky vhodné pro naše klimatické podmínky jsou letničky pěstované ze semene. Vyséváme je v polovině dubna do skleníku nebo za okno a předpěstovanou sadbu vysazujeme v druhé polovině května. Bazalka je citlivá na mráz a vyžaduje teplou záhřevnou lokalitu. Zaštípnutím mladých rostlin podpoříte jejich větvení. Sklízejte mladé výhony nebo samostatné listy až do začátku kvetení. Převzato ze zpravodaje Sdružení zahradnických center CZ www.szc.cz
Další najdete pomocí vyhledávání na Hobbyzahrada.cz - Poradna Zobrazit dotazy | Přidat dotaz
Mohlo by vás zajímat: Pěstování rostlin
Související články
Pěstování jahod, výběr jahody
Návody pro úspěšné pěstování jahod. Výběr, sadba a výsadba jahody. Rubrika pěstování.
Muškáty převislé a jejich pěstování
Muškáty převislé a jejich pěstování. Rady a návody, jak pěstovat muškáty.
Hortenzie Hydrangea anomala ssp. petiolatis
Popínavá hortenzie řapíkatá Hydrangea anomala ssp. petiolatis jedná o rostlinu s krásnými květy. Cca za tři až pět let vyroste samopnoucí popínavá hortenzie.
Klívie pěstování
Klívie, Řemenatka, Clivia miniata pěstování. Rady a návody pro úspěsné pěstování klivie a to požadavky na světlo, teplotu, vlhkost a zalévání.
Lopatkovec, Spathiphyllum pěstování
Lopatkovec, Spathiphyllum a jeho pěstování. Rady a návody pro úspěsné pěstování a to požadavky na světlo, teplotu, vlhkost a zalévání.
Dracéna, Dračinec, Dracaena pěstování, rady a návody
Pokojová dracéna, Dračinec, Dracaena kapání bývá způsobeno nízkou vzdušnou vlhkostí bytu. Rady a návody, jak na dracénu.