Nej ...

Virózy a bakteriózy paprik

Pěstování paprik - Obecně jsou papriky značně náchylné na několik virových chorob. Virózy a bakterió ...

Pěstování paprik - Škůdci a jak na ně

Pěstování paprik - Papriky se často vyskytuje několik druhů živočišných škůdců. Škůdci a jak na ně. ...

Juka (Yucca)

Jak pěstovat pokojovou rostlinu Juku. Rady a návody na pěstování. ...

Zdraví na talíři: medvědí česnek a pažitka

Medvědí česnek se už dobrých pět let drží na čele žebříčku populárních jarních bylinek. Je o něj tak ...

Jarní práce a radosti v zahradě

První práce na zahradě patří k těm nejpříjemnějším. Příroda se probouzí, sklízíte plody své podzimní ...

Juka - péče o juku

Celoroční péče o juku. Jak pěstovat Juku, aby se jí dařilo. ...Zasílání novinek
odhlásit | přihlásit

Zobrazit:  nejnovější nejčtenější
 email 

vytvořeno: 2004-05-31 12:59:02 | zobrazeno: 22078x
obr
Balkónové květiny - Cinerárie, popelivka (Senecio cruentus - hybrid), Hledík (Antirrhinum), Petúnie (petunia hybrida)

BALKÓNOVÉ ROSTLINY:
Balkónové květiny III - Petúnie, Cinerárie, Hledík

Cinerárie, popelivka (Senecio cruentus - hybrid)
Cinerárie je lidově nazývána popelivkou pro šedý povlak spodní strany listů. Je to vděčná rostlina, používaná do truhlíků pro velké množství produkovaných květů a nepřeberné množství kultivarů nejrůznějších barev. Vyšlěchtěné rostliny vynikají kvalitní kompaktní stavbou keříků a velikostí květních úborů. Nejvíce kvetou na podzim a na jaře. V truhlících mohou být od května do podzimu. Nesnášejí ani sebemenší mráz.

Stanoviště:
vyžaduje světlé slunečné stanoviště.

Pěstování:
pokud vysejeme na podzim vlastní semena, získáme kvalitní květiny, které při přezimování v chladnu (při 10°C) nasadí příští sezonu na poupata. Na jaře začneme postupně přihnojovat hnojivem na květiny a dáme do truhlíků. Kupované květiny se hodí spíše jako krátkodobá dekorace do bytu bez dalšího využití. Při nákupu dbejte na to, aby rostliny měly co nejvíce nerozvitých poupat..

Ochrana před škůdci a chorobami:
rostlina je atraktivní pro mšice, proto používáme Pirimor. V teplých podmínkách přezimování v místnosti nebo skleníku se může objevit molice skleníková, kterou likvidujeme Mospilanem v opakovaných postřicích podle návodu výrobce. Na svilušky, vyskytující se v příliš suchém a teplém vzduchu nasadíme přípravek Omite.

Hledík (Antirrhinum)
Původem hledíku je Středozemí, kde roste jako trvalka. U nás se pěstuje jako jednoletka. Květy se vyskytující snad ve všech barvách připomínají lví hlavu a proto se jim lidově říká lví tlamičky. Naše babičky a prababičky jej dobře znaly a pěstovaly. U nás je zdomácnělý od 16.století. Krásná pyramidální stavba květů, pestré barvy a poměrně pevná stavba jej přeurčují, aby kromě záhonové květiny byl používán jako okrasná kytice ve váze. Pokud se
rozhodnete pro pěstování, podívejte se na odrůdu a příslušnost ke skupině Maximum, Nanum a Pumilum. Liší se velikostí a vše je uvedeno na sáčku se semeny. Jeden z nejhezčích kultivarů je serie "Butterfly".

Stanoviště:
vždy umístíme na plném slunci, na půdu nemá žádné zvláštní nároky. Ochrana před škůdci a chorobami: je to velmi odolná jednoletka, která není napadána škůdci a netrpí žádnými chorobami.

Pěstování:
Vyséváme do pařeniště obvykle v březnu. Výsev zasypeme vrstvou písčité země a přitiskneme prkénkem. Drobná černá semena vzejdou během dvou týdnů. Už koncem dubna můžeme sazenice vysazovat na venkovní záhon. Kvete od začátku června do poloviny srpna.

Petúnie (petunia hybrida)
Petúnie jsou obdivuhodné, nenáročné a dekorativní květiny, prahnoucí po slunci a suchém teplém počasí. Odkvetlé květy zavadnou a pokud je neuštípnete i se stopkou, ale pouze tahem zbavíte uschlého zbytku květu, je semeník na světě a rostlina dostane signál, že úkol zachování rodu je zčásti splněn. Začíná fáze tvoření semen a květina přestane mít zájem o květy. Proto vždy odkvetlé květy odštipujte i se stopkou, nebo se vám na rostlině vytvoří typické žebříčky se spoustou semeníků a máte po květech.

Stanoviště:
v truhlících na slunci, pokud je chráníte proti dešti, předejdete zničení květů.

Pěstování:
V době vegetace potřebují petúnie hojnou zálivku a každodenní zálivku hnojivem na květiny. Truhlíky musí být naplněné dobrým, kyprým a výživným substrátem, který je základem úspěchu pěstování. Nezaléváme na list a květ. Pravidelně odstraňujeme odkvetlá povadlá květenství uštípnutím stonku. Převislé petúnie druhu pendula vytváří bohaté převisy kaskádovitě nakvétajících rostlin. Velkokvěté kultivaty grandiflora jsou sice atraktivnější, než malokvěté, ale nekvetou v takovém množství.

Ochrana před škůdci a chorobami:
živočišnými škůdci rostlina netrpí, na podzim jsou rostliny napadány padlím, ale podle pěstitelských zkušeností je lepší rostliny koncem září vyhodit. Již nejsou tak pěkné, jako v létě. Pelargonie.cz, autor Josef Hejduk www.pelargonie.cz

BALKÓNOVÉ ROSTLINY: Balkónové květiny III - Petúnie, Cinerárie, Hledík
 

Doporučujeme
On-line prodej vybavení pro zahradu, hobby, dům, byt a bydlení. Více ...   Související články

Pěstování jahod, výběr jahody

Návody pro úspěšné pěstování jahod. Výběr, sadba a výsadba jahody. Rubrika pěstování.

Muškáty převislé a jejich pěstování

Muškáty převislé a jejich pěstování. Rady a návody, jak pěstovat muškáty.

Hortenzie Hydrangea anomala ssp. petiolatis

Popínavá hortenzie řapíkatá Hydrangea anomala ssp. petiolatis jedná o rostlinu s krásnými květy. Cca za tři až pět let vyroste samopnoucí popínavá hortenzie.

Klívie pěstování

Klívie, Řemenatka, Clivia miniata pěstování. Rady a návody pro úspěsné pěstování klivie a to požadavky na světlo, teplotu, vlhkost a zalévání.

Lopatkovec, Spathiphyllum pěstování

Lopatkovec, Spathiphyllum a jeho pěstování. Rady a návody pro úspěsné pěstování a to požadavky na světlo, teplotu, vlhkost a zalévání.

Dracéna, Dračinec, Dracaena pěstování, rady a návody

Pokojová dracéna, Dračinec, Dracaena kapání bývá způsobeno nízkou vzdušnou vlhkostí bytu. Rady a návody, jak na dracénu.