Nej ...

Virózy a bakteriózy paprik

Pěstování paprik - Obecně jsou papriky značně náchylné na několik virových chorob. Virózy a bakterió ...

Pěstování paprik - Škůdci a jak na ně

Pěstování paprik - Papriky se často vyskytuje několik druhů živočišných škůdců. Škůdci a jak na ně. ...

Juka (Yucca)

Jak pěstovat pokojovou rostlinu Juku. Rady a návody na pěstování. ...

Zdraví na talíři: medvědí česnek a pažitka

Medvědí česnek se už dobrých pět let drží na čele žebříčku populárních jarních bylinek. Je o něj tak ...

Jarní práce a radosti v zahradě

První práce na zahradě patří k těm nejpříjemnějším. Příroda se probouzí, sklízíte plody své podzimní ...

Juka - péče o juku

Celoroční péče o juku. Jak pěstovat Juku, aby se jí dařilo. ...



Zasílání novinek
odhlásit | přihlásit

Zobrazit:  nejnovější nejčtenější
 email 

vytvořeno: 2003-10-29 14:07:11 | zobrazeno: 10979x
obr
Okrasná zahrada - Zimní práce v okrasné zahradě. Zalijeme okrasné stálezelené keře, jehličnany i listnáče. Prořezáváme okrasné dřeviny a keře ...

Zimní práce v okrasné zahradě

Je nejvyšší čas připravit k jehličnanům s široce rozložitým vzrůstem podpěry např. velkých exemplářů jalovců, aby těžký sníh nepolámal větve. Jalovce úzce sloupovité, včetně úzkých cypříšků a zeravů, stáhneme provazem z důvodu fixace tvaru, protože sněhem rozkleslé se na jaře do původních tvaru nevrátí a museli bychom je pak trvale stáhnout drátem.


Za předpokladu, že není sníh, můžeme zvláště zmechovatělý trávník důkladně vyhrabat železnými hráběmi, mech Zkompostovat a trávník povápnit, pokud se poblíž nenachází např. rododendrony vyžadující kyselou půdu. Stejně tak musíme z trávníku vyhrabat listí. Můžeme je kompostovat nebo pro případ holomrazů nastýlat (mulčovat) ke stálezeleleným dřevinám. Nejprve ke kořenům přihrneme vrstvu listí a přes něj ještě chvojí, aby vítr listí neodvál. Práce je to velmi důležitá, neboť stálezelené dřeviny transpirují (vypařují) vodu i v zimě. Pokud by zem kolem kořenů promrzla, znamenalo by to, že výpar bude pokračovat dál, ale příjem ze zmrzlé půdy bude blokován, a dřevina vlastně uschne tj. nikoliv zmrzne. Proto je důležitá i pořádná zálivka vodou.

Po odpadu listů můžeme provést opravný, výchovný nebo zmlazovací řez, zvláště u odolnějších druhů dřevin. Choulostivější budeme řezat raději až v předjaří. Tvarované živé ploty z běžných odolných druhů můžeme ve dnech bez mrazu řezat také. Neřežeme ale druhy kvetoucí brzy na jaře např. Forsythia, Hamamelis, Chaenomeles, Cornus mas, protože bychom odřezali květní násadu ještě před květem.

V trvalkových záhonech doplníme zem, odstřihneme poslední odkvetlá květenství a choulostivější stálezelené rostliny přikryjeme lehce chvojím jako ochranu proti zimnímu slunci. Okrasné trávy jako Miscanthus, Elymus, Panicum neodstříháváme, ponecháme je v tomto stavu celou zimu. Ojíněné nebo zasněžené trávy mají v zahradě své kouzlo. Také z praktického pěstitelského hlediska je lépe stébla trav odstřihnout až v předjaří, před rašením nových, neboť dříve odstřižené trávy, zvláště druhy se silnými, dužnatými stébly, rády vlivem sněhu a mrazu vyhnívají.

Máte-li na zahradě vysázeny některé keře náchylné k omrzání např. třezalku, ořechoplodec ibišek, je nutné především v chladnějších polohách nastlat kolem kořenů listí a překrýt ještě chvojím. Je-li sníh, naopak jej k těmto dřevinám přihrnujeme, neboť sníh je nejlepší ochranou proti omrzání. Totéž platí i o moderních bambusech, jejichž výhony na zimu stáhneme provazem k sobě, a nemáme-li je vysázeny v závětří, chráníme je alespoň černou fólií.

Na skalce jsme snad nezapomněli zakrýt suchomilné druhy proti zatékání vody, pokud ano a ještě není sníh, máme čas to napravit. V nižších polohách, kde je sněhu málo nebo není vůbec, je vhodné skalničky zakrýt lehce chvojím jako ochranu proti zimnímu slunci, stejně tak i kultivary vřesů a vřesovců s různě zbarvenými listy. Za lehký kryt chvojím budou vděčné i nízké stálezelené dřeviny.

Zimovzdorné a mrazuvzdorné kaktusy je účelné zvláště na vlhčích stanovištích chránit krytem z fólie nebo plexiskla proti nadměrným zimním srážkám. Kryt nad nimi ponecháme až do jara.

Z pnoucích a ovíjivých dřevin můžeme nyní seřezat nebo jinak upravovat bujněji rostoucí exempláře např. Celastrus, Fallopia, Vitis, Campsis. Ostatní, jemnější, budeme zakracovat až v předjaří.

Prohlédneme ochranné nakopčení u růží a stálezelených dřevin. Není-li dost vláhy, vyplatí se ještě jednou tyto dřeviny důkladně zalít tj. hlavně rododendrony. Můžeme si také přirychlit pro vánoční a novoroční slavnosti stůl drobné cibulové květiny.

Některé z uvedených prací můžeme realizovat, pokud je malá sněhová vrstva. Je-li však sněhová nadílka bohatá, nezbývá než vzít hrábě nebo nějaké dlouhé bidlo a setřásat z jehličnanů a jemných listnáčů sníh dříve, než je váha sněhu poláme. (zdroj: Fišer - zahradnické centrum www.fiserzahradnictvi.czSZC - Sdružení Zahradnických Center )

Náš tip: sdílej s přáteli na Facebooku (přes tlačítko f Sdílet)
Okrasná zahrada - Zimní práce v okrasné zahradě
pěstování , zahrada, okrasná zahrada, okrasné zahrady, zahrada v lednu

Poradna zahrada na www.hobbyzahrada.cz

Zobrazit dotazy | Přidat dotaz

Doporučujeme
On-line prodej vybavení pro zahradu, hobby a bydlení. Více ...  



Související články

Rdesno hadí kořen popínavá rostlina

Rdesno hadí kořen popínavá rostlina je vytrvalá rostlina se stočeným oddenkem. Pozor na rdesno o tloušťce 60 cm dokáže zbourat zeď.

Rdesno a smrk ztepilý

Smrk ztepilý (Picea abies) je statný stálezelený jehličnatý strom. Rdesno hadí kořen (Bistorta major), je asi 1 metr vysoká bylina rostoucí na vlhké půdě ve volné přírodě.

Plevel v trávníku

Mezi nejčastější plevele v trávníku patří hlavně Ježatka kuří noha. Metod odstranění plevele je hned několik.

Třešně a jejich pěstování

Rady a návody, jak úspěšně pěstovat třešně. Stanoviště třešní, roubování a postupný řez třešně.

Zahrada v červnu: choroby a škůdci

Rady a návody pro červen na zahradě. Jak na choroby a skůdce v červnu. Boj na zahradě proti slimákům.

Přísavník na zahradním domku

Přísavník a jeho pěstování na zahradním domku. Přísavník trojcípý boj proti škůdcům přísavníku.