Nej ...

Virózy a bakteriózy paprik

Pěstování paprik - Obecně jsou papriky značně náchylné na několik virových chorob. Virózy a bakterió ...

Pěstování paprik - Škůdci a jak na ně

Pěstování paprik - Papriky se často vyskytuje několik druhů živočišných škůdců. Škůdci a jak na ně. ...

Juka (Yucca)

Jak pěstovat pokojovou rostlinu Juku. Rady a návody na pěstování. ...

Zdraví na talíři: medvědí česnek a pažitka

Medvědí česnek se už dobrých pět let drží na čele žebříčku populárních jarních bylinek. Je o něj tak ...

Jarní práce a radosti v zahradě

První práce na zahradě patří k těm nejpříjemnějším. Příroda se probouzí, sklízíte plody své podzimní ...

Juka - péče o juku

Celoroční péče o juku. Jak pěstovat Juku, aby se jí dařilo. ...



Zasílání novinek
odhlásit | přihlásit

Zobrazit:  nejnovější nejčtenější
 email 

vytvořeno: 2003-10-29 14:15:01 | zobrazeno: 14200x
obr
Se zimou zahradní jezírko neusíná. Foliová zahradní jezírka není třeba na zimu vypouštět. Pokud by se tak stalo, je vhodné je překrýt deskami, zaplnit slámou, listím či jiným izolačním materiálem.

Doporučujeme: Prodej potřeb a vybavení pro dům, hobby a zahradu
V nabídce zahradní technika, nářadí, grily, krby, jezírka, filtrace, čerpadla, pařeniště, miniskleníky i skleníky včetně příslušenství. Prodej skleníků včetně montáže. Poradenský servis i s doporučením. Dodávky až do domů.


Zahradní jezírka - Se zimou zahradní jezírko neusíná


Možností, jak upravit sebemenší zahradu, je celá řada. V posledních letech se však téměř žádná zahrada neobejde bez vodní plochy. Nejčastějším případem bývají menší a středně velká okrasná jezírka s vodní flórou i faunou. Abychom se z jezírka mohli těšit i příští rok, musíme mu nyní věnovat patřičnou péči. Jak na to?

Naprostá většina zahradních jezírek je nyní budována pomocí fólie. Pracnost vybudování takové vodní plochy je poměrně malá a cenově rovněž nepříliš nákladná. Proto se v tomto článku zaměříme pouze na rady k těmto jezírkům.

Foliová jezírka není třeba na zimu vypouštět. Pokud by se tak stalo, je vhodné je překrýt deskami, zaplnit slámou, listím či jiným izolačním materiálem.

Částečnou ochranou proti promrzání je osázení břehů pobřežní vegetací. Na podzim je vhodné ochránit jezírko vůči spadu listí, nejlépe překrytím jezírka speciální prodyšnou folií nebo stínovkou, která zachytí největší množství spadaného listí a zabrání pak jeho následnému tlení ve vodě. Právě tlení a následná tvorba plynu je škodlivá. Úbytek kyslíku už signalizuje chování ryb - normálně se drží u dna, ale při nedostatku kyslíku plavou při hladině a lapají po vzduchu. Po opadu listí je možné ochrannou sít odstranit. Pokud přesto na dně jezírka zjistíme větší množství usazených odpadů, doporučuji jej za pomoci sítek vylovit.

Vodní rostliny v nádobách posuneme do větších hloubek. V době vegetačního klidu větší hloubku snesou i trpasličí lekníny, které normálně vyžadují hloubku kolem 30 cm. Pokud však máme v jezírku přes léto některé teplomilnější rostliny, přeneseme je do mrazuprosté místnosti. Některé lekníny například do sklepa, vodní hyacinty do nádoby na světlé a teplé místo. Ostatní mělkovodní rostliny jsou u nás mrazuvzdorné a dobře přezimují.

Proti mrazu je třeba ochránit i zařízení, které v jezírku zajišťuje umělý koloběh vody a potrubí, které přivádí vodu. Čerpadla vyčistíme a uskladníme. Pokud je ponecháme na místě, pečlivě vypustíme vodu z ventilů a potrubí.

Většina ryb snese dobře přezimování. Na podzim při poklesu teplot cca pod 7 °C se ryby přestanou pohybovat, přijímat potravu a přes zimu jsou ve spícím stavu. Důležité je však udržovat otvor v ledu - buď častým prosekáváním pomocí větrníku nebo vložením prodyšného plovoucího předmětu do vody. Osvědčila se dřevěná polena, polystyren, duté trubice.

Koncem zimy je vhodné seříznout odumřelé rostliny v jezírku a na břehu. Stonky doporučuji spálit, které bývají mnohdy skrýší pro škodlivý hmyz. Kromě podzimní přípravy jezírka k zazimování je třeba věnovat péči zejména v období měsíců ledna a února. Vynaložená péče se nám vrátí v každoroční letní kráse. (HEI)

Doporučujeme: Prodej potřeb a vybavení pro dům, hobby a zahradu
V nabídce zahradní technika, nářadí, grily, krby, jezírka, filtrace, čerpadla, pařeniště, miniskleníky i skleníky včetně příslušenství. Prodej skleníků včetně montáže. Poradenský servis i s doporučením. Dodávky až do domů.

Náš tip: sdílej s přáteli na Facebooku nebo pošli přátelům na Facebooku (přes tlačítko na webu)
Se zimou zahradní jezírko neusíná
pěstování , zahradní, zahradní jezírko, zima na zahradě



Související články

Rdesno hadí kořen popínavá rostlina

Rdesno hadí kořen popínavá rostlina je vytrvalá rostlina se stočeným oddenkem. Pozor na rdesno o tloušťce 60 cm dokáže zbourat zeď.

Rdesno a smrk ztepilý

Smrk ztepilý (Picea abies) je statný stálezelený jehličnatý strom. Rdesno hadí kořen (Bistorta major), je asi 1 metr vysoká bylina rostoucí na vlhké půdě ve volné přírodě.

Plevel v trávníku

Mezi nejčastější plevele v trávníku patří hlavně Ježatka kuří noha. Metod odstranění plevele je hned několik.

Třešně a jejich pěstování

Rady a návody, jak úspěšně pěstovat třešně. Stanoviště třešní, roubování a postupný řez třešně.

Zahrada v červnu: choroby a škůdci

Rady a návody pro červen na zahradě. Jak na choroby a skůdce v červnu. Boj na zahradě proti slimákům.

Přísavník na zahradním domku

Přísavník a jeho pěstování na zahradním domku. Přísavník trojcípý boj proti škůdcům přísavníku.