Nej ...

Virózy a bakteriózy paprik

Pěstování paprik - Obecně jsou papriky značně náchylné na několik virových chorob. Virózy a bakterió ...

Pěstování paprik - Škůdci a jak na ně

Pěstování paprik - Papriky se často vyskytuje několik druhů živočišných škůdců. Škůdci a jak na ně. ...

Juka (Yucca)

Jak pěstovat pokojovou rostlinu Juku. Rady a návody na pěstování. ...

Zdraví na talíři: medvědí česnek a pažitka

Medvědí česnek se už dobrých pět let drží na čele žebříčku populárních jarních bylinek. Je o něj tak ...

Jarní práce a radosti v zahradě

První práce na zahradě patří k těm nejpříjemnějším. Příroda se probouzí, sklízíte plody své podzimní ...

Juka - péče o juku

Celoroční péče o juku. Jak pěstovat Juku, aby se jí dařilo. ...Zasílání novinek
odhlásit | přihlásit

Zobrazit:  nejnovější nejčtenější
 email 

vytvořeno: 2003-10-29 14:37:48 | zobrazeno: 16028x
obr
Balkónové květiny od jara až do podzimu. Balkón bývá místem odpočinku od jara až do pozdního podzimu, rozšiřuje nám obytný prostor.

Balkónové květiny od jara až do pozdního podzimu

Balkón bývá místem odpočinku od jara až do pozdního podzimu, rozšiřuje nám obytný prostor a je jakýmsi "zeleným pokojem", ve kterém můžeme z bezprostřední blízkosti pozorovat život rostlin.

Méně známé balkónové květiny:

Portulaca grandiflora

Pod pojmem nádherné rozkvetlý balkón si většina z nás představí záplavu pelargónií, petúnií, železníků apod., ale při troše fantazie to může vypadat úplně jinak. Ozdobit balkón mohou i jiné, méně tradiční, ale zajímavé květiny, jejichž pěstování není nijak není nijak náročné.

Dorotheanthus bellidiformis

Jednou z takových rostlin je kosmatec, letnička pocházející z jihu Afriky. Její řecký název Mesembryanthemum je odvozen z řeckých slov mesembrya = poledne a anthemon = květ. Je to sukulentní rostlina, což znamená, že si v pletivech vytvoří zásoby vody a v období nedostatku s nimi hospodaří.

Dorotheanthus bellidiformis

Nepotřebuje častou zálivku a lze ji pěstovat na balkónech, kam většinu dne svítí slunce a jeho paprsky nadměrně vysušují půdu. Má poléhavé stonky a polštářovitý vzrůst. Rychle pokrývá půdu. Listy jsou tlusté, zdužnatělé, zelenkavé nebo šedomodré barvy, mají kopinatý nebo lžičkovitý tvar a na spodní straně malé třpytivé útvary podobné krystalkům. V létë je na rostlině velké množství květů. Zvláštností je, ze se otvírají jen za plného slunce. Pěstují se v různých pastelových barvách, střed květu je tmavý kolem něj je světlejší kroužek. Kvete od června do září odstříháváním nebo vyštipováním odkvetlých květů období kvetení prodloužíme.

Lampranthus spectabilis

Je rostlinou příbuznou kosmatci, má vzpřímené dřevnatějící stonky a úzké, válcovité, šedozelené listy. Květy jsou růžové se žlutým středem přitahujícím hmyz. Rostlina vyžaduje dobře propustnou půdu a stanoviště s přímým slunečním světlem. Při nedostatečném osvětlení se květy zavírají. Množit ji můžeme stonkovými řízky.

Portulaca grandiflora

Do skupiny rostlin, které dávají přednost slabší zálivce, můžeme zařadit i šruchu velkokvětou pocházejí z Jižní Ameriky. Má plazivý charakter růstu, dužnaté kopinaté až válcovité listy a jemné květy v různých barvách od bílé přes žlutou, oranžovou a růžovou až po karmínově červenou. Také pro šruchu platí, ze její květy se otevrou jen za slunečného počasí a tehdy vyniknou jejich početné tyčinky.

Šrucha kvete od června do srpna, je citlivá na nízké teploty. Protože tyto rostliny patří mezi sukulenty, výborně se uplatní na místech, kde by jiné rostliny přežily jen velmi těžko, respektive vůbec ne. Jsou nenáročné na ošetřování, i za malou péči se odmění množstvím květů. Protože jim vyhovují slunečné polohy a nejsou náročné na půdu, hodí se výborně na balkóny orientované na jih, jihovýchod nebo jihozápad. Ocení je zejména lidé, kteří nemají času nazbyt a květinám se mohou věnovat jen zřídkakdy.

Bacopa, Scaevola a Felicia

Tyto neméně zajímavé letničky vyžadují větší péči, hlavně co se týká zálivky.


Scaevola aemula (moral) je rostlina pocházející z jihu Austrálie a k nám byla dovezena v roce 1988. Název je odvozen z latinského scaevus = nalevo, což naznačuje, že květy mají lístky uspořádané k jedné straně (vějířovitý tvar). Moral se hodí do závěsných nádob a květníků. Má typický převislý růst, vytváří dlouhé stonky. Mírně zdužnatělé listy mají oválný nebo klínovitý tvar, někdy jsou zoubkované. Moral má rád plné slunce, ale snese i slabší zastínění. Kvete od jara do podzimu, nepotřebuje odtrhávání odkvetlých květů, odpadávají samy. Zaléváme opatrně, přemokření mu škodí.

Na trhu se začala objevovat Sutera cordata, která se prodává pod obchodním názvem Bacopa. Díky svému charakteristickému poléhavému růstu se hodí pro pěstování v nádobách a závěsných koších. Stačí několik rostlin a vytvoří kvetoucí vodopád, který vydrží až do prvních mrazů. Na rozdíl od předcházejících letniček sejí daří lépe ve stínu než na slunci a bude růst i při úplném zastínění. Nesnáší letní vedra, potřebuje častou zálivku. Má jemné bílé, málo nápadné květy, ale na rostlinë jich bývá několik set. Kvete celé léto, je dobré ji kombinovat s jinými rostlinami.

V nádobách i na balkónech vynikne Felicia amelloides, lidově zvaná kapská astra, pocházející z jihu Afriky. Dorůstá do padesáti až šedesáti centimetrů, vytváří četné modrofialové úbory se žlutými terci. Vzhledem připomíná kopretiny. Listy jsou malé, oválné až podlouhlé, drsně chlupaté. Zaštipováním prostředních a bočních výhonů dosáhneme košatého vzrůstu a bohatého kvetení. Stonky s odkvetlými květy musíme odstraňovat a vyčnívající výhonky pravidelně zastřihovat. Felicia vyžaduje přímé slunce a dobře propustnou půdu. Rostliny v nádobách zaléváme středně, hlavně při nižších teplotách.

Všechny tyto letničky je vhodné vysazovat do větších nádob nebo truhlíků s jinými rostlinami, nesmíme ale zapomínat na to, ze všechny rostliny v jedné nádobě musejí mít stejné nebo podobné nároky na pěstování.

Poradna zahrada na www.hobbyzahrada.cz

Zobrazit dotazy | Přidat dotaz

Doporučujeme: Prodej potřeb a vybavení pro dům, hobby a zahradu
V nabídce zahradní technika, nářadí, grily, krby, jezírka, filtrace, čerpadla, pařeniště, miniskleníky i skleníky včetně příslušenství. Prodej skleníků včetně montáže. Poradenský servis i s doporučením. Dodávky až do domů.

Náš tip: sdílej s přáteli na Facebooku nebo pošli přátelům na Facebooku (přes tlačítko na web
Balkónové květiny od jara až do pozdního podzimu
pěstování , rostliny, balkóné květiny, balónové rostlinySouvisející články

Kompostéry pro obce i pro zahradu

Kompostéry akce, kompostéry pro obce i pro každou zahradu. Český výrobek a doprava zdarma.

Skleník ke zdi

Skleník ke zdi z polykarbonátu nebo UV skla. Velkou výhodou těchto typů skleníků ke zdi je především dobrá akumulační schopnost stěny domu.

Akce měsíce, automatické otvírače zdarma

Akce automatické otvírače zdarma při objednání skleníku během září a října včetně dopravy skleníků zdarma.

Fóliovníky a jejich výhody

S fóliovníky je pěstování jednoduché. Navíc ušetříte. Fóliovníky jsou levné a vytvoříte nejlepší podmínky pro kvalitní a rychlejší růst. Výhody fóliovníků patří mobilita.

Ventilátor Ecofan 810 Black Edition ventilátory

Ventilátor Ecofan 810 black edition. Ventilátory na krbová kamna Ecofan 810 generuje svou vlastní elektřinu využíváním tepla z kamen. Ventilátor Ecofan pomáhá cirkulaci teplého vzduchu po pokoji.

Akce na náhradní díly

Náhradní díly a příslušenství pro skleníky. Akce na náhradní díl pro automatický otvírač skleníkových oken.