Nej ...

Virózy a bakteriózy paprik

Pěstování paprik - Obecně jsou papriky značně náchylné na několik virových chorob. Virózy a bakterió ...

Pěstování paprik - Škůdci a jak na ně

Pěstování paprik - Papriky se často vyskytuje několik druhů živočišných škůdců. Škůdci a jak na ně. ...

Juka (Yucca)

Jak pěstovat pokojovou rostlinu Juku. Rady a návody na pěstování. ...

Zdraví na talíři: medvědí česnek a pažitka

Medvědí česnek se už dobrých pět let drží na čele žebříčku populárních jarních bylinek. Je o něj tak ...

Jarní práce a radosti v zahradě

První práce na zahradě patří k těm nejpříjemnějším. Příroda se probouzí, sklízíte plody své podzimní ...

Juka - péče o juku

Celoroční péče o juku. Jak pěstovat Juku, aby se jí dařilo. ...



Zasílání novinek
odhlásit | přihlásit

Zobrazit:  nejnovější nejčtenější
 email 

vytvořeno: 2003-10-29 14:50:13 | zobrazeno: 15716x
obr
Sukulenty a kaktusy pěstování. Sukulenty jsou rostliny s dužnatými výhony nebo listy, v nichž se hromadí voda.

Sukulenty a kaktusy - Druhy kulovité a ostrolisté

Zajímavé spektrum tvarů a struktur do rostlinné sbírky přinášení sukulenty a kaktusy.

Sukulenty jsou rostliny s dužnatými výhony nebo listy, v nichž se hromadí voda. Tvary a velikosti jsou rozmanité jako u kaktusů. Sukulenty mohou růst vzpřímeně nebo stromkovitě, mohou mít plazivé výhony, ale také tvar koule nebo sloupu. Tvar listů je od tlustých, sukulentních listů tlustice "Crassula" až po úzké listy pryšce; barva listů od zelené u aloe "Aloe aristata" přes stříbřitě světle fialovou u srdčitých listů svícníku až po listy zelenobílé "agave".

Kaktusy mají neobvyklé tvary těl a nemají listy - většina kaktusů. Tato stavba rostliny umožňuje minimální ztrátu vody. Některé kaktusy jsou žebrované, jiné dělené, mnohé mají dekorativ-ní ostny nebo chloupky. Stařeček (Cephalocereus) má například velké množství bílých chlupů, připomíná klubko vlny. Nejvíc trnité pouštní kaktusy, jako mamilárie, rebucie vytvářejí kromě toho fantastické květy. Kaktusy z tropic-kých pralesů - většinou bez trnů "listové kaktusy", mají členěné výhony a kvetou v zimě a na začátku jara v zářivých barvách. Mnohé kaktusy jsou vysoké jen několik centimetrů nebo mohou dorůst výšky 3 m jako Cephalocereus.

Členění sukulentů a kaktusů:
Růst vzpřímený - I. část
Kulovité - II. část
Ostrolisté - II. část
Růst růžičkový - III. část
Druhy kulovité


Mammillaria rhodantha (Mamilárie)
Kaktus je zvláštní svými bradavicemi ze kterých vyrůstají žluté ostny. Charakteristické je rozmístnění bradavic věncovitě po celém těle. V letním období se na kaktusu objevují růžově zbarvené paprskovité květy.

Mamilárie vyžadují chladno a slunečno. Velikost kaktusů bývá převážně cca 10 cm vysoké. Pro kaktusy platí obecně stejné pravidlo: od jara do podzimu zalévat jednou měsíčně a přesazujeme na jaře.


Mammillaria zeilmanniana (Mamilárie)
Kaktus je poset žlutými a hnědými ostny. V letním období vytváří na horním okraji purpurově červený věnec květu.

Vytvořte pro tento kaktus dostatek místa pro vytvoření větší skupiny.
Mikroklimatické podmínky: chladno a slunečno. Dorůstají do velikosti cca 50 mm a zvláštností tohoto kaktusu je jeho schopnost asi po pěti letech vytvářet skupiny. Hnojení a přesazování obdobné jako u Mammillaria rhodantha.


Rebutia minuscula (Rebucie)
Celý kaktus je obklopen bílými ostny. Od jara do léta kvete, charakteristické červenými květy. Doporučujeme vytvořit skupinu z těchto kaktusů - působí velice efektně a dekorativně.

Klimatické podmínky: chladno a slunečno. Tento kaktus patří též mezi kaktusy, které nedorůstají velké velikosti cca 10 cm. Přesazujeme na jaře a to za podmínky, že rostlina vyplnila starý květináč. Zaléváme od jara do podzimu a to jednou do měsíce.


Echinocactus grusonni
Působí velice zajímavým dojmem, díky celoplošnému porostu svými silnými zlatožlutými ostny. Pro tento svůj jedinečný vzhled je vhodné ho umístnit do skupinky s jinými kaktusy nebo listnatými rostlinami.

Mikroklimatické podmínky jsou obdobné jako u předešlých kaktusů. To samé platí pro zalévání a přesazování. Upozorňujeme na důležitou skutečnost tohoto kaktusu: během zimního klidu nezaléváme, protože by začaly hnít.

Další zajímavé kulovité druhy: Astrophytum myriostigma, Ferocactus latispinus, Mammillaria hahniana a další

Druhy ostrolisté:

Aloe aristata (Aloe)
Jedná se o sukulenty bez kmene. Charakteristické jsou pro tyto sukulenty dužinaté listy uspořádané do pevných růžic. Listy mají tvar trojúhelníkový, barvy tmavozelené s bílými skvrnami a v létě se ve středu růžice vytvářejí malé oranžově červené květy na dlouhých stoncích. Květy vydrží maximálně jen několik dnů.

Pro tyto rostliny je velice důležité teplé a slunečné mikroklima. Dorůstají výšky cca 15 cm a na bázi starých rostlin vznikají četné odnože. Hnojíme a zaléváme od jara do podzimu jednou měsíčně. Přesazujeme každé jaro a používáme zemní substrát. V zimním období méně zaléváme.

Poradna zahrada na www.hobbyzahrada.cz

Zobrazit dotazy | Přidat dotaz

Doporučujeme: Prodej potřeb a vybavení pro dům, hobby a zahradu
V nabídce zahradní technika, nářadí, grily, krby, jezírka, filtrace, čerpadla, pařeniště, miniskleníky i skleníky včetně příslušenství. Prodej skleníků včetně montáže. Poradenský servis i s doporučením. Dodávky až do domů.

Náš tip: sdílej s přáteli na Facebooku nebo pošli přátelům na Facebooku (přes tlačítko na webu)
Sukulenty a kaktusy - Druhy kulovité a ostrolisté
pěstování , sukulenty, kaktusy, sukulenty pěstování, kaktusy pěstování 



Související články

Pěstování jahod, výběr jahody

Návody pro úspěšné pěstování jahod. Výběr, sadba a výsadba jahody. Rubrika pěstování.

Muškáty převislé a jejich pěstování

Muškáty převislé a jejich pěstování. Rady a návody, jak pěstovat muškáty.

Hortenzie Hydrangea anomala ssp. petiolatis

Popínavá hortenzie řapíkatá Hydrangea anomala ssp. petiolatis jedná o rostlinu s krásnými květy. Cca za tři až pět let vyroste samopnoucí popínavá hortenzie.

Klívie pěstování

Klívie, Řemenatka, Clivia miniata pěstování. Rady a návody pro úspěsné pěstování klivie a to požadavky na světlo, teplotu, vlhkost a zalévání.

Lopatkovec, Spathiphyllum pěstování

Lopatkovec, Spathiphyllum a jeho pěstování. Rady a návody pro úspěsné pěstování a to požadavky na světlo, teplotu, vlhkost a zalévání.

Dracéna, Dračinec, Dracaena pěstování, rady a návody

Pokojová dracéna, Dračinec, Dracaena kapání bývá způsobeno nízkou vzdušnou vlhkostí bytu. Rady a návody, jak na dracénu.