Nej ...

Zdraví na talíři: medvědí česnek a pažitka

Medvědí česnek se už dobrých pět let drží na čele žebříčku populárních jarních bylinek. Je o něj tak ...

Jarní práce a radosti v zahradě

První práce na zahradě patří k těm nejpříjemnějším. Příroda se probouzí, sklízíte plody své podzimní ...

Juka - péče o juku

Celoroční péče o juku. Jak pěstovat Juku, aby se jí dařilo. ...

Fíkus

Fíkusy a jejich pěstování je někdy problém, ale fíkus se dá zvládnout. Zde najdete rady pro pěstován ...

Kapková závlaha C

Kapková závlaha dodává vláhu z odkapávacích bodů přímo k rostlinám. ...

Skleníky s polykarbonátem

Skleníky polykarbonátové, skleníky s polykarbonátem, které díky polykarbonátu chrání vaše rostliny. ...Zasílání novinek
odhlásit | přihlásit

Zobrazit:  nejnovější nejčtenější
 email 

vytvořeno: 2003-10-29 17:34:57 | zobrazeno: 9964x
obr
Sukulenty a kaktusy rostliny s růžičkovitým růstem. Sukulenty jsou rostliny s dužnatými výhony nebo listy, v nichž se hromadí voda. Tvary a velikosti jsou rozmanité jako u kaktusů.

SUKULENTY A KAKTUSY: Třetí část - Rostliny s růžičkovitým růstem

Sukulenty jsou rostliny s dužnatými výhony nebo listy, v nichž se hromadí voda. Tvary a velikosti jsou rozmanité jako u kaktusů.

Sukulenty mohou růst vzpřímeně nebo stromkovitě, mohou mít plazivé výhony, ale také tvar koule nebo sloupu. Tvar listů je od tlustých, sukulentních listů tlustice "Crassula" až po úzké listy pryšce; barva listů od zelené u aloe "Aloe aristata" přes stříbřitě světle fialovou u srdčitých listů svícníku až po listy zelenobílé "agave".

Kaktusy mají neobvyklé tvary těl a nemají listy - většina kaktusů. Tato stavba rostliny umožňuje minimální ztrátu vody. Některé kaktusy jsou žebrované, jiné dělené, mnohé mají dekorativ-ní ostny nebo chloupky. Stařeček (Cephalocereus) má například velké množství bílých chlupů, připomíná klubko vlny. Nejvíc trnité pouštní kaktusy, jako mamilárie, rebucie vytvářejí kromě toho fantastické květy.

Kaktusy z tropic-kých pralesů - většinou bez trnů "listové kaktusy", mají členěné výhony a kvetou v zimě a na začátku jara v zářivých barvách. Mnohé kaktusy jsou vysoké jen několik centimetrů nebo mohou dorůst výšky 3 m jako Cephalocereus.


Členění sukulentů a kaktusů:
Růst vzpřímený - I. část
Kulovité - II. část
Ostrolisté - II. část
Růst růžičkový - III. část
Růžičkovitý růst


Echeveria derenbergii
Rostlina je charakteristická pěkným zbarvením. Sukulenty mají modravě šedé, stříbřité listy s červenými okraji. Překrásné jsou v zimě a na začátku jara, kdy se objevují oranžově zbarvené, zvonkovité květy. Echeveria derenbergii jsou během celého roku pěkným solitérní rostliny vhodné u oken v kuchyni.

Vyžadují mikroklima chladné avšak slunečné. Od jara do podzimu zaléváme jednou měsíčně. V zimním období zalévejte méně.

Doporučujeme přesazovat každé druhé jaro. Používejte směs z 4/5 zemního substrátu a 1/5 hrubého písku. Rostliny dosahují velikosti 10 - 15 cm.


Agave victoriae-reginae
Její velkou zajímavostí a zvláštností jsou trojdimenzní šupinovité tmavozelené listy s bílými okraji, které mají na koncích ostré černé trny. Rostlina patří mezi velmi dekorativní. Doporučujeme umístnit tak, aby se na ně dalo dívat shora.

Vyžaduje stejné mikroklima a zalévání jako Echeveria derenbergii.

Doporučujeme přesazovat každé druhé jaro. Vhodná směs pro rostlinu je 2/3 zemního substrátu a 1/3 hrubého písku. U starších rostlin ve větších květináčích obnovujeme jen vrchní vrstvu zeminu. Tuto činnost provádějte i u Echevieria derenbergii. Rostliny rostou velice pomalu a dosahují maximální výšky 20 cm.

Převislé rostliny:

Schlumbergera truncata (Vánoční kaktus)
Vánoční kaktus (Schlumbergera truncata) pocházející z džungle má výhony složené z plochých, vroubkovaných článků. V době vánoc se vyvíjejí oranžově červené květy. Výhony rostou nejprve vzpřímeně, později, když se vytvoří více článků, jsou převislé. Vánoční kaktus je vhodnou solitérní rostlinou do závěsných nádob a na poličky.

Vyžaduje teplo a nepřímé slunce. Velikost tj. výhony jsou až 0,30 m dlouhé, celá rostlina je též tak široká. V obchodech najdete exempláře různých velikostí.

Od začátku prosince do konce kvetení zalijeme jednou měsíčně tekutým hnojivem. Přesazujeme každé druhé jaro. Používáme směs z 4/5 zemního substrátu a 1/5 hrubého písku. Od průměru květináče 0,15 m rostliny přesazujeme každý rok.

Doporučujeme během období klidu, které následuje po odkvětu, méně zaléváme.

Poradna zahrada na www.hobbyzahrada.cz

Zobrazit dotazy | Přidat dotaz

Doporučujeme: Prodej potřeb a vybavení pro dům, hobby a zahradu
V nabídce zahradní technika, nářadí, grily, krby, jezírka, filtrace, čerpadla, pařeniště, miniskleníky i skleníky včetně příslušenství. Prodej skleníků včetně montáže. Poradenský servis i s doporučením. Dodávky až do domů.

Náš tip: sdílej s přáteli na Facebooku nebo pošli přátelům na Facebooku (přes tlačítkoSouvisející články

Hortenzie Hydrangea anomala ssp. petiolatis

Popínavá hortenzie řapíkatá Hydrangea anomala ssp. petiolatis jedná o rostlinu s krásnými květy. Cca za tři až pět let vyroste samopnoucí popínavá hortenzie.

Klívie pěstování

Klívie, Řemenatka, Clivia miniata pěstování. Rady a návody pro úspěsné pěstování klivie a to požadavky na světlo, teplotu, vlhkost a zalévání.

Lopatkovec, Spathiphyllum pěstování

Lopatkovec, Spathiphyllum a jeho pěstování. Rady a návody pro úspěsné pěstování a to požadavky na světlo, teplotu, vlhkost a zalévání.

Dracéna, Dračinec, Dracaena pěstování, rady a návody

Pokojová dracéna, Dračinec, Dracaena kapání bývá způsobeno nízkou vzdušnou vlhkostí bytu. Rady a návody, jak na dracénu.

Sloní noha pěstování

Sloní noha, Beaucarnea recurvata návod k pěstování. Dejte pozor na přelévání sloní nohy.

Vajgélie na kmínku

Pěstování vajgélie na kmínku. Rada a návody pro vhodnou podnož na roubování vajgélie.