Nej ...

Zdraví na talíři: medvědí česnek a pažitka

Medvědí česnek se už dobrých pět let drží na čele žebříčku populárních jarních bylinek. Je o něj tak ...

Jarní práce a radosti v zahradě

První práce na zahradě patří k těm nejpříjemnějším. Příroda se probouzí, sklízíte plody své podzimní ...

Juka - péče o juku

Celoroční péče o juku. Jak pěstovat Juku, aby se jí dařilo. ...

Fíkus

Fíkusy a jejich pěstování je někdy problém, ale fíkus se dá zvládnout. Zde najdete rady pro pěstován ...

Kapková závlaha C

Kapková závlaha dodává vláhu z odkapávacích bodů přímo k rostlinám. ...

Skleníky s polykarbonátem

Skleníky polykarbonátové, skleníky s polykarbonátem, které díky polykarbonátu chrání vaše rostliny. ...Zasílání novinek
odhlásit | přihlásit

Zobrazit:  nejnovější nejčtenější
 email 

vytvořeno: 2003-10-29 17:46:12 | zobrazeno: 18025x
obr
Africká fialka Saintpaulia ionantha je pokojová květina, která najde své místo v každém interiéru. Okouzlí romantiky, modernisty i vášnivé sběratele, vyhoví každému vkusu a stylu.

Africké fialky, Saintpaulia ionantha - Krásná pokojová květina

Pokojová rostlina, která má místo v každém interiéru

Africká fialka (Saintpaulia ionantha) je pokojová květina, která najde své místo v každém interiéru. Okouzlí romantiky, modernisty i vášnivé sběratele, vyhoví každému vkusu a stylu. Od malých až po ty největší, v široké škále od pastelových tónů až po výrazné barvy překvapují tyto pokojovky vždy novým a zcela jiným vzhledem svých květů. S nepatrnou přestávkou v květnu kvetou po celý rok (vrchol kvetení od října do dubna).

Jejich křehká krása dokonale souzní jak s moderním aranžmá v jednoduchých kovových nádobách, tak i třeba s prolamovaným porcelánem po prababičce. Kdo rád experimentuje, zkusí umístit květináč s africkou fialkou do štíhlé, vysoké pozinkované nádoby naplněné keramzitem nebo seskupí několik těchto divů přírody do velké skleněné mísy či akvária. Takovéto velkolepé aranžmá pak bude patřit k těm nejhezčím ozdobám jakéhokoli interiéru. A pokud vám chuť a inspirace vydrží, zkuste namnožit minifialky, kterými pak můžete osadit třeba válcovitý petrželák.

Rostliny přesazujte každým druhým až třetím rokem do zeminy s příměsí rašeliny. Nerady mění místo, kde se jednou dobře usadily. Letnění fialkám moc neprospívá, nemají rády teplotní výkyvy, vytrvale kvetou při celoročních teplotách +18 až +20 °C.

Africké fialky mohou být velmi staré. Často zůstávají po desetiletí na stejném místě, postavené do široké mísy nebo proutěného koše.


Snadné množení z jednotlivých listů s řapíkem:

1. Do malé množárny s průhledným krytem nasypete přepařenou zeminu pro rozmnožování. Nejprve pevně vytrhněte list od fialky. Na rostlině nesmí zůstat zbytek řapíku (zahnívá). Řapík rovně seřízneme.

2. Do jamky vložte řapík listu. Píchejte jen do propařené zeminy pro rozmnožování. Do menšího květináče zapíchněte 3 – 4 listy. Okraje listů se nesmějí dotýkat zeminy, řapík musí být celý zanořený do země.

3. Napíchané listy zalijte a přikryjte průhledným krytem. Kořeny se vytvářejí při teplotě +21 °C. Denně větrejte, kryt vždy zvedněte na 5 minut. Každý den mírně mlžte povrch zeminy. V množárničce řízky zakoření za 2 – 3 dny.

4. Rostlinky odtrhněte (pozor na jemné kořínky) a vysaďte do květináčku. Vysazené fialky zalijte a ponechte 2 dny v hlubokém stínu. Potom je postavte na polostinné okno. Do roka rozkvetou.

Poradna zahrada na www.hobbyzahrada.cz

Zobrazit dotazy | Přidat dotaz

Doporučujeme: Prodej potřeb a vybavení pro dům, hobby a zahradu
V nabídce zahradní technika, nářadí, grily, krby, jezírka, filtrace, čerpadla, pařeniště, miniskleníky i skleníky včetně příslušenství. Prodej skleníků včetně montáže. Poradenský servis i s doporučením. Dodávky až do domů.

Náš tip: sdílej s přáteli na Facebooku nebo pošli přátelům na Facebooku (přes tlačítko na web
Pečujeme o pokojové rostliny - Africké fialky, Saintpaulia ionantha do bytu
pěstování , pokojové rostliny, péče o rostliny, africké fialky, Saintpaulia ionanthaSouvisející články

Hortenzie Hydrangea anomala ssp. petiolatis

Popínavá hortenzie řapíkatá Hydrangea anomala ssp. petiolatis jedná o rostlinu s krásnými květy. Cca za tři až pět let vyroste samopnoucí popínavá hortenzie.

Klívie pěstování

Klívie, Řemenatka, Clivia miniata pěstování. Rady a návody pro úspěsné pěstování klivie a to požadavky na světlo, teplotu, vlhkost a zalévání.

Lopatkovec, Spathiphyllum pěstování

Lopatkovec, Spathiphyllum a jeho pěstování. Rady a návody pro úspěsné pěstování a to požadavky na světlo, teplotu, vlhkost a zalévání.

Dracéna, Dračinec, Dracaena pěstování, rady a návody

Pokojová dracéna, Dračinec, Dracaena kapání bývá způsobeno nízkou vzdušnou vlhkostí bytu. Rady a návody, jak na dracénu.

Sloní noha pěstování

Sloní noha, Beaucarnea recurvata návod k pěstování. Dejte pozor na přelévání sloní nohy.

Vajgélie na kmínku

Pěstování vajgélie na kmínku. Rada a návody pro vhodnou podnož na roubování vajgélie.