
Rostliny zimy - Saintpaulia, vánoční hvězda, cesmína
Africká fialka
Velmi proměnlivé v barvě a tvaru květů i listů mohou být květiny známé u nás nejčastěji jako africké fialky nebo jonátky (Saintpaulia). Květy různých barev od bílé až po tmavě modrou mohou být jednoduché i plnokvěté, s listy hladkými nebo zvlněnými, vzrůstné či zakrslé. Podle stáří rostliny kvetou prakticky po celý rok, vyžadují však světlé nebo polostinné místo a přímo nesnášejí přímý sluneční svit.
Africké fialky pěstujeme po celý rok při pokojové teplotě, která by neměla klesnout pod 18 °C. Podobně náročné jsou tyto rostliny i na zálivku: vyžadují odraženou, měkkou vodu a zálivku výhradně do misky, nikdy svrchu. Rostlinu po zalití necháme nasáknout a přebytečnou vodu vždy odlijeme. Odkvetlé květy vyštípneme a na jaře přesadíme. Hnojíme jen slabě na jaře a v létě.
Vánoční hvězda
O pěstování vánočních hvězd - poinsetií se podrobně zmiňujeme v článku "Bez poinsetie Vánoce jakoby nebyly". Vaší pozornosti bychom však chtěli doporučit různě barevné kultivary. Je sice nezvratitelným faktem, že tím pravým symbolem Vánoc jsou rudě červené vánoční hvězdy, nicméně je tomu tak zejména proto, že dříve na našem trhu nebyly jiné barvy této rostliny dostupné. Dnes se můžete zahradnických centrech setkat i s jinými barvami dekorativních listenů: lososově růžovou, meruňkovou, krémově bílou, růžovofialovou nebo různě skvrnitou či žíhanou.
Než si vybranou rostlinu odnesete k vám domů, máme pro vás ještě jeden tip: zkuste si vybrat také vhodný keramický či plastový květináč. Zejména u méně křiklavě zbarvených poinsetií se totiž může stát, že více než vlastní "květ" upoutá příliš výrazná barva květináče.
Pozoruhodná cesmína
Cesmíny (Ilex) jsou zejména v západním světě považovány za jeden ze symbolů Vánoc. Ačkoli u nás preferujeme jiné druhy rostlin, i cesmína má něco do sebe. Upoutají na ní nejen trnité dekorativní listy, podle kultivaru různě zelené, panašované nebo nažloutlé, ale především červené nebo načervenalé bobulovité plody nahloučené těsně u výhonu.
Abychom plodů docílili, je třeba vysadit samčí a samičí exemplář, rostliny jsou totiž dvoudomé. Cesmíny nejsou na pěstování příliš náročné, vyhovuje jim běžná zahradní půda a nejlépe polostinné stanoviště.
Péči je třeba věnovat přípravě na zimu: i vzrostlejší exempláře je vhodné důkladně na podzim zalít a především chránit před zimními slunečními paprsky. Při větších mrazech rostliny namrzají, mají však dobrou regenerační schopnost. Pro tyto vlastnosti je také vhodné vysazovat cesmíny na jaře nebo v první polovině vegetace, aby do zimy dobře zakořenily. ( www.szc.cz )
Související články
Pěstování jahod, výběr jahody
Návody pro úspěšné pěstování jahod. Výběr, sadba a výsadba jahody. Rubrika pěstování.
Muškáty převislé a jejich pěstování
Muškáty převislé a jejich pěstování. Rady a návody, jak pěstovat muškáty.
Hortenzie Hydrangea anomala ssp. petiolatis
Popínavá hortenzie řapíkatá Hydrangea anomala ssp. petiolatis jedná o rostlinu s krásnými květy. Cca za tři až pět let vyroste samopnoucí popínavá hortenzie.
Klívie pěstování
Klívie, Řemenatka, Clivia miniata pěstování. Rady a návody pro úspěsné pěstování klivie a to požadavky na světlo, teplotu, vlhkost a zalévání.
Lopatkovec, Spathiphyllum pěstování
Lopatkovec, Spathiphyllum a jeho pěstování. Rady a návody pro úspěsné pěstování a to požadavky na světlo, teplotu, vlhkost a zalévání.
Dracéna, Dračinec, Dracaena pěstování, rady a návody
Pokojová dracéna, Dračinec, Dracaena kapání bývá způsobeno nízkou vzdušnou vlhkostí bytu. Rady a návody, jak na dracénu.