
Také vás zajímá, jaké lidové zvyky jsou spojeny s Velikonocemi? A víte, že oslavy těchto svátků začínají už ve středu? A jestlipak tušíte, proč se velikonoční středě říká Škaredá? Jak je to s otevíráním pokladů na Velký pátek a co byste měli jíst o Zeleném čtvrtku? Tak na tyhle otázky vám můžeme dát odpověď.
Oslavy Velikonoc mají velmi starou tradici, původem ještě z doby předkřesťanské, a asi všichni víme, že jsou pohyblivými svátky, to znamená, že nepřipadají v kalendáři na stejný datum. Kdy je ale vlastně slavíme a čím se řídí výpočet jejich data? Vychází ze zásady slavit Velikonoce po jarní rovnodennosti (stanovené na 21. března) v neděli po prvním úplňku. Pojďme se nyní podívat na lidové zvyky, které k nim patří.
PAŠIJOVÝ TÝDEN
SAZOMETNÁ STŘEDA
Středa před Božím hodem velikonočním patří ještě k postní době. Říkávalo se jí i Škaredá, Sazometní či Smetná, protože se toho dne vymetaly komíny.
Škaredá prý pochází z toho, že se Jidáš na Ježíše škaredil, proto se dle lidové tradice: nesmí nikdo mračit, jinak by se škaredil po všechny středy v roce.
ZELENÝ ČTVRTEK
Kostelní zvony zní toho dne při večerní bohoslužbě naposledy, a pak umlknou až do Bílé soboty – odlétají totiž do Říma. Hlas zvonů nahrazovaly v tu dobu nejrůznější klapačky a řehtačky. Hluk se rozléhal po celé vesnici a někde se říkalo, že děti honí Jidáše.
A co byste dle tradice mohli udělat pro své zdraví: Určitě sníst něco zeleného – špenát, kopřivy, popenec, řeřichu, zelené saláty…
Zvláštní místo má ve velikonočních pověrách také med. Když posnídáte pečivo nebo chléb namazaný medem, budete po celý rok chráněni před hadím uštknutím a žihadly vos a sršňů – ovšem musíte tak učinit před východem slunce.
A jestli potřebujete, aby se vám udržela ve studni voda, vhoďte do ní chléb namazaný medem.
VELKÝ PÁTEK
Je v katolické liturgii dnem hlubokého smutku, na památku ukřižování Ježíše Krista. Dodržoval se přísný půst (tedy žádné maso, vyjma ryb).
A co říká lidová víra: Toho dne se země otevírá, aby odhalila večer o Velkém pátku na krátkou dobu své poklady.
Ráno lidé vstávali před východem slunce, aby se omyli vodou z potoka, to je chránilo před nemocemi.
Na Velký pátek se také nemělo nic půjčovat z domácnosti, protože by se dalo s těmito věcmi čarovat. Nesmělo se hýbat se zemí, proto se nepracovalo na poli ani v sadu.
Nesmělo se také prát prádlo, pradleny říkaly, že by ho místo do vody namáčely do Kristovy krve.
BÍLÁ SOBOTA neboli Vzkříšení
V českém prostředí se před kostelem světil oheň. V mnoha vsích byl zvyk, že se doma uhasila všechna ohniště, před kostelem vložila hospodyně na hraničku vlastní polínko, a když kněz oheň posvětil, vzala žhavý oharek domů a žehnala jím oheň nový.
HOD BOŽÍ VELIKONOČNÍ
K této neděli patří tradiční velikonoční pokrmy – beránek, mazanec, ale také vejce, chleba a víno, které se světily ráno při mši.
Kromě symbolického významu má tento zvyk i praktický podtext: po období dlouhého předvelikonočního půstu by mohl náhlý přechod k tučné stravě přivodit obtíže. Proto se světily pokrmy, které měly tělo na návrat k běžné stravě pozvolna připravovat.
PONDĚLÍ VELIKONOČNÍ nebo také mrskaný pondělek
Dům od domu chodili mládenci za děvčaty, později hlavně děti, s pomlázkami (dynovačkami, mrskačkami, šlehačkami, binovačkami, na Moravě též tatary) spletenými z vrbového proutí, zdobenými stuhami. Jimi šlehali dívky i ženy – aby byly po celý rok zdravé, veselé a pilné - vinšovali a dostávali malovaná vajíčka.
Vejce bylo od pohanských dob symbolem života, snad proto se spojovala s jarními oslavami.
Mnohde bylo zvykem, že v úterý chodila na oplátku s pomlázkou děvčata, někde místo ní polévala chlapce vodou, aby byli svěží.
VELIKONOČNÍ TRADICE: Lidové tradice Velikonoc
Související články
Kompostéry pro obce i pro zahradu
Kompostéry akce, kompostéry pro obce i pro každou zahradu. Český výrobek a doprava zdarma.
Skleník ke zdi
Skleník ke zdi z polykarbonátu nebo UV skla. Velkou výhodou těchto typů skleníků ke zdi je především dobrá akumulační schopnost stěny domu.
Akce měsíce, automatické otvírače zdarma
Akce automatické otvírače zdarma při objednání skleníku během září a října včetně dopravy skleníků zdarma.
Fóliovníky a jejich výhody
S fóliovníky je pěstování jednoduché. Navíc ušetříte. Fóliovníky jsou levné a vytvoříte nejlepší podmínky pro kvalitní a rychlejší růst. Výhody fóliovníků patří mobilita.
Ventilátor Ecofan 810 Black Edition ventilátory
Ventilátor Ecofan 810 black edition. Ventilátory na krbová kamna Ecofan 810 generuje svou vlastní elektřinu využíváním tepla z kamen. Ventilátor Ecofan pomáhá cirkulaci teplého vzduchu po pokoji.
Akce na náhradní díly
Náhradní díly a příslušenství pro skleníky. Akce na náhradní díl pro automatický otvírač skleníkových oken.