Nej ...

Virózy a bakteriózy paprik

Pěstování paprik - Obecně jsou papriky značně náchylné na několik virových chorob. Virózy a bakterió ...

Pěstování paprik - Škůdci a jak na ně

Pěstování paprik - Papriky se často vyskytuje několik druhů živočišných škůdců. Škůdci a jak na ně. ...

Juka (Yucca)

Jak pěstovat pokojovou rostlinu Juku. Rady a návody na pěstování. ...

Zdraví na talíři: medvědí česnek a pažitka

Medvědí česnek se už dobrých pět let drží na čele žebříčku populárních jarních bylinek. Je o něj tak ...

Jarní práce a radosti v zahradě

První práce na zahradě patří k těm nejpříjemnějším. Příroda se probouzí, sklízíte plody své podzimní ...

Juka - péče o juku

Celoroční péče o juku. Jak pěstovat Juku, aby se jí dařilo. ...Zasílání novinek
odhlásit | přihlásit

Zobrazit:  nejnovější nejčtenější
 email 

vytvořeno: 2005-04-04 11:31:46 | zobrazeno: 9460x
obr
Pod slovem jasmín si většina z nás představí něco nesmírně aromatického a voňavého. Součástí rodu Jasminum je řada dřevin, které nesou velmi vonné květy v dlouhé sezóně od jara do pozdního léta. Ovšem tím u nás v Čechách zdaleka s jasmíny nekončíme. Jméno „jasmín“ se vcelku hojně dosud používá pro pustoryl ...
www.tipy-rady.cz
TIPY, RADY, RECEPTY, TRIKY, NÁPADY, INSPIRACE


TIP PRO ZAHRADU:
Jasmín v předjaří

Pod slovem jasmín si většina z nás představí něco nesmírně aromatického a voňavého. Součástí rodu Jasminum je řada dřevin, které nesou velmi vonné květy v dlouhé sezóně od jara do pozdního léta. Ovšem tím u nás v Čechách zdaleka s jasmíny nekončíme. Jméno „jasmín“ se vcelku hojně dosud používá pro pustoryl (Philadelphus), keř, který je u nás neobyčejně často k vidění v parcích i zahradách. Výjimkou ze všech zmíněných jsou jasmíny, které sice nevoní, ale úžasně kvetou. Perličkou mezi nimi je jasmín nahokvětý, jemuž se někdy říká „zimní“. Ten kvete často již v průběhu zimy a v předjaří.

Jasminum nudiflorum je původní čínský druh a v Evropě není ničím neznámým. botanik Robert Fortune ho přivezl již roku 1844. U nás byl bohužel až donedávna jen drobným zpestřením nemnoha botanických zahrad či zámeckých parků. Je to velmi zvláštní keř nejen dobou svého kvetení, ale i vzhledem a typem růstu. Tvoří totiž dlouhé sytě zelené výhony, které se dokáží vzpírat po okolních dřevinách, prorůstat jimi, a tak se vlastně pnout za světlem. Žluté květy se objevují kdykoliv jen to počasí dovolí, pokud je alespoň několik dnů nad nulou a slunce. Tak se můžou první kvítky vynořit již v listopadu, nebo naopak v lednu za náhlé oblevy. To jsou jen ale takové upoutávky, hlavní doba kvetení přichází v březnu a přesahuje až do dubna. Kvítky budou mnohým připomínat zlatici, sytě žluté hvězdičky rašící z bronzově žíhaných pupenů jsou jí trošičku podobné.

Vysadit si jasmín je věc velmi snadná, ale musíme vybrat místo, kde předvede co umí. Některé situace jsou pro něj jako stvořené. Výtečně přepadá přes zídky, kryje ostré rohy, jde po svahu, kryje mezery, vzpíná se na konstrukci nebo v keřích. Dlouhé zelené výhony výborně kontrastují s barevnokorými dřevinami, nicméně je to rostlina bujná a divoká. Pro svůj ušlechtilý charakter vyžaduje řez. Řežeme ihned po odkvětu při rašení nových výhonů. Pokud kryje svah nebo zídku, stačí jednou za tři roky seříznout zhruba 30 cm nad zemí. Pokud ho vyvazujeme k opoře, je dobré ho hlídat každý rok. Jasmín výborně obráží, výhony snadno překořeňují a lze je jednoduše množit. Pokud ho necháte zcela na pospas, může překořenit i tam, kde jste ho nechtěli. Pro extenzivní pokryv svahů se ale nehodí, protože je poměrně řídký a je třeba občas vytrhnout plevel, který do něj tu a tam zalétne.

Nároky nemá nijak velké. Snese i poměrně chudou půdu a i sušší podmínky. Na plném slunci mu zejména v prvních letech může uškodit úpal. Při slunné poloze květy vykvétají dříve, ve stínu jsou však výrazně trvanlivější.

popisy k obrázkům:
detail květu (záhlaví)
květy při oblevě v lednu
na opěrné zídce v plném březnovém květu

Autor: Ondřej Fous, Zahradnictví U Fousů, Mělník www.ufousu.cz

TIP PRO ZAHRADU: Jasmín v předjaří
DOPORUČENÍ PŘÁTELŮM

Související obrázky


obrázek ke článku

 

Jasmín na opěrné zídce v plném březnovém květu

 

Jasmín v lednu - květy při oblevě

 


Související články

Kompostéry pro obce i pro zahradu

Kompostéry akce, kompostéry pro obce i pro každou zahradu. Český výrobek a doprava zdarma.

Skleník ke zdi

Skleník ke zdi z polykarbonátu nebo UV skla. Velkou výhodou těchto typů skleníků ke zdi je především dobrá akumulační schopnost stěny domu.

Akce měsíce, automatické otvírače zdarma

Akce automatické otvírače zdarma při objednání skleníku během září a října včetně dopravy skleníků zdarma.

Fóliovníky a jejich výhody

S fóliovníky je pěstování jednoduché. Navíc ušetříte. Fóliovníky jsou levné a vytvoříte nejlepší podmínky pro kvalitní a rychlejší růst. Výhody fóliovníků patří mobilita.

Ventilátor Ecofan 810 Black Edition ventilátory

Ventilátor Ecofan 810 black edition. Ventilátory na krbová kamna Ecofan 810 generuje svou vlastní elektřinu využíváním tepla z kamen. Ventilátor Ecofan pomáhá cirkulaci teplého vzduchu po pokoji.

Akce na náhradní díly

Náhradní díly a příslušenství pro skleníky. Akce na náhradní díl pro automatický otvírač skleníkových oken.