Nej ...

Juka (Yucca)

Jak pěstovat pokojovou rostlinu Juku. Rady a návody na pěstování. ...

Zdraví na talíři: medvědí česnek a pažitka

Medvědí česnek se už dobrých pět let drží na čele žebříčku populárních jarních bylinek. Je o něj tak ...

Jarní práce a radosti v zahradě

První práce na zahradě patří k těm nejpříjemnějším. Příroda se probouzí, sklízíte plody své podzimní ...

Juka - péče o juku

Celoroční péče o juku. Jak pěstovat Juku, aby se jí dařilo. ...

Fíkus

Fíkusy a jejich pěstování je někdy problém, ale fíkus se dá zvládnout. Zde najdete rady pro pěstován ...

Kapková závlaha C

Kapková závlaha dodává vláhu z odkapávacích bodů přímo k rostlinám. ...Zasílání novinek
odhlásit | přihlásit

Zobrazit:  nejnovější nejčtenější
 email 

vytvořeno: 2005-04-12 23:02:12 | zobrazeno: 9752x
obr
Dotaz od: Tereza Krpatova - Prosím o informace o pěstování vodní rostliny ACORUS CALAMUS v plastovém zahradním jezírku. Děkuji a zdravím. Popis: Puškvorec obecný (Acorus calamus L.) je vytrvalá rostlina, která je nezaměnitelná díky svému silnému aroma. Oddenek má až 3 cm v průměru, je plazivý a větví se. Listy mohou ...
www.tipy-rady.cz
TIPY, RADY, RECEPTY, TRIKY, NÁPADY, INSPIRACE


PORADNA ZAHRADA:
Vodní rostlina Puškvorec obecný (Acorus talamus L.)

Dotaz od: Tereza Krpatova
Prosím o informace o pěstování vodní rostliny ACORUS CALAMUS v plastovém zahradním jezírku. Děkuji a zdravím.


Popis:
Puškvorec obecný (Acorus calamus L.) je vytrvalá rostlina, která je nezaměnitelná díky svému silnému aroma. Oddenek má až 3 cm v průměru, je plazivý a větví se. Listy mohou připomínat kosatec. Nemají řapík, jsou mečovité a až 120 cm dlouhé. Okraje listů jsou často zvlněné. Květy puškvorce skládají bohaté květenství - toulec.

Rozšíření:
U nás se setkáváme s puškvorcem na březích rybníků a slepých říčních ramen (v případě potřeby na dosah všem vodníkům i vodnicím). Ve střední Evropě není puškvorec původní. Pochází pravděpodobně z Číny a Indie. U nás jsou jeho populace neplodné. Rostliny sice kvetou, ale netvoří semena. Rozmnožuje se pouze vegetativně úlomky oddenku. Soudí se, že rostliny v současnosti rozšířené ve střední Evropě pocházejí z původní výsadby darované rostliny ve vídeňské botanické zahradě v roce 1574.

Historie používání:
Puškvorec obecný patří mezi rostliny, které provázejí člověka už mnoho tisíciletí. Jeho pravlastí je pravděpodobně jižní Čína, nebo Indie. V tradiční čínské medicíně má "šuej-čchang-pchu", jak se oddenku puškvorce říká, dodnes široké použití. Je součástí léčivých směsí při výpadcích vědomí, na odstranění bloků z hlenů, při zánětech průdušek, úplavici, při poruchách trávení atd. Puškvorec, v sanskrtu nazývaný vacha, patří k ceněným léčivým drogám ajurvédské a tibetské medicíny. Používá se při vykuřování, kdy povzbuzuje a posilňuje ducha. Jako šňupací prášek se používá sušený oddenek při šoku a kómatu. Do Evropy se dostal díky Arabům. Jeho léčivé vlastnosti znali již ve starověkém Řecku a Římě. Do střední Evropy se dostal asi v 16. století. Matthioli zmiňuje puškvorec jako léčivou rostlinu s všestranným použitím. Puškvorec doporučuje jako močopudný prostředek, proti křečím a pro nápravu nervů "jakžkoli zemdlených", také na bolest zubů , proti dušnosti, na dobré zažití apod. V literatuře se setkáváme také s údaji o používání puškvorce v medicíně severoamerických domorodců. Je sporné, jakou rostlinu tito původní obyvatelé ve skutečnosti používali. Puškvorec obecný s sebou na americký kontinent přivezli totiž až evropští osadníci.

Sběr:
Od listopadu do března sbíráme oddenky (Rhizoma calami aromatici) puškvorce obecného. Sušíme je při teplotě do 35°C odděleně od jiných drog, které bychom mohli v přítomnosti puškvorce znehodnotit jeho silnou vůní.

Obsahové látky:
Hlavní obsahovou látkou je silice s beta-asaronem, dále puškvorec obsahuje hořčiny, třísloviny, slizy, cholin a fytocindy.

Vlastnosti:
Amarum, stomachikum, spazmolytikum, karminativum, tonikum, sedativum.

Účinek na organismus:
Puškvorcový oddenek povzbuzuje vylučování trávicích šťáv, užívá se při chronické dyspepsii, gastritidě, při zvýšené kyselosti žaludku a při žaludečních vředech. Podporuje metabolismus, má pozitivní vliv na krvetvorbu a činnost žláz. Proto ho můžeme zařadit mezi drogy, které celkově posilují organismus. Puškvorec je součástí koupelí posilující nervovou soustavu. Vně se používá na špatně se hojící rány. Vtírání puškvorcové silice na bolavá místa působí analgeticky.

Použití:
Na macerační odvar použijeme 5 g drogy a užíváme ho 2 x denně. Práškovanou drogu používáme v dávce 1 kávová lžička 3x denně, vždy před jídlem. Jako stomachikum používáme 1/2 kávové lžičky drogy na šálek záparu 2-3 x denně. Do koupele přidáváme 15 - 30 g drogy.
Toxicita a vedlejší účinky:
Nedoporučuje se dlouhodobé používání drogy. Čerstvý oddenek vyvolává zvracení.

Další význam:
Oddenek puškvorce se pro své blahodárné působení na zažívání nepoužívá jen v medicíně, ale i v likérnictví, kde se přidává do řady žaludečních likérů. Spolu s dalšími rostlinami (hořcem, andělikou, pelyňkem nebo zeměžlučí) tvoří též základ kořenných směsí pro hořké alkoholické nápoje. Výrazně aromatická silice se používá v potravinářství k ochucování žvýkaček, ale i kosmetických přípravků. Mezi oblíbené pochoutky v minulosti patřil kandovaný puškvorcový oddenek. Sušený puškvorec se přidával také do sladkého pečiva. Nevěříte? Obohaťte vaše recepty na vánoční cukroví o puškvorcové sušenky! Potřebujete 18 dkg másla, 25 dkg cukru, 4 vejce, 2 lžíce puškvorce, 35 dkg mouky. Nejprve utřeme máslo s cukrem a vejci a přidáme jemně nastrouhaný nebo utlučený puškvorec. Přidáme mouku a z těsta vykrajujeme sušenky, které pečeme na vymazaném plechu. Ještě horké je obalujeme v moučkovém cukru.

Zajímavosti:
Pokud se setkáte s údaji o halucinogenních účincích oddenku puškvorce obecného, jde pravděpodobně o mylný, zato hojně přejímaný údaj. Takovéto působení se nepodařilo prokázat ani při požití odvaru z vysokých dávek oddenku. Puškvorec působí spíše sedativně.

Autor: Jaroslav Klíma - Filuna s.r.o. je pobočkou Zahradního centra J. Hradec

PORADNA ZAHRADA:
Vodní rostlina Puškvorec obecný (Acorus talamus L.)
DOPORUČENÍ PŘÁTELŮM

Související obrázky


obrázek ke článku

 


Související články

Kompostéry pro obce i pro zahradu

Kompostéry akce, kompostéry pro obce i pro každou zahradu. Český výrobek a doprava zdarma.

Skleník ke zdi

Skleník ke zdi z polykarbonátu nebo UV skla. Velkou výhodou těchto typů skleníků ke zdi je především dobrá akumulační schopnost stěny domu.

Akce měsíce, automatické otvírače zdarma

Akce automatické otvírače zdarma při objednání skleníku během září a října včetně dopravy skleníků zdarma.

Fóliovníky a jejich výhody

S fóliovníky je pěstování jednoduché. Navíc ušetříte. Fóliovníky jsou levné a vytvoříte nejlepší podmínky pro kvalitní a rychlejší růst. Výhody fóliovníků patří mobilita.

Ventilátor Ecofan 810 Black Edition ventilátory

Ventilátor Ecofan 810 black edition. Ventilátory na krbová kamna Ecofan 810 generuje svou vlastní elektřinu využíváním tepla z kamen. Ventilátor Ecofan pomáhá cirkulaci teplého vzduchu po pokoji.

Akce na náhradní díly

Náhradní díly a příslušenství pro skleníky. Akce na náhradní díl pro automatický otvírač skleníkových oken.