Nej ...

Virózy a bakteriózy paprik

Pěstování paprik - Obecně jsou papriky značně náchylné na několik virových chorob. Virózy a bakterió ...

Pěstování paprik - Škůdci a jak na ně

Pěstování paprik - Papriky se často vyskytuje několik druhů živočišných škůdců. Škůdci a jak na ně. ...

Juka (Yucca)

Jak pěstovat pokojovou rostlinu Juku. Rady a návody na pěstování. ...

Zdraví na talíři: medvědí česnek a pažitka

Medvědí česnek se už dobrých pět let drží na čele žebříčku populárních jarních bylinek. Je o něj tak ...

Jarní práce a radosti v zahradě

První práce na zahradě patří k těm nejpříjemnějším. Příroda se probouzí, sklízíte plody své podzimní ...

Juka - péče o juku

Celoroční péče o juku. Jak pěstovat Juku, aby se jí dařilo. ...Zasílání novinek
odhlásit | přihlásit

Zobrazit:  nejnovější nejčtenější
 email 

vytvořeno: 2005-04-21 23:34:40 | zobrazeno: 12847x
obr
Balkónové rostliny - Jestliže milujete gazánie a vadí Vám, že se na noc a v pošmourném počasí zavírají, zakupte si Asteriscus maritimus původem z řeckého pobřeží. Mohli jste jej vidět možná i na Kanárských ostrovech. Českých názvů má několik, ale nejsem si jist, který je správným, tak jej neuvádím. Květina je stejně zářivá jako ...
ROSTLINY:
Balkónové květiny - Gazánie /Asteriscus maritimus /

Jestliže milujete gazánie a vadí Vám, že se na noc a v pošmourném počasí zavírají, zakupte si Asteriscus maritimus původem z řeckého pobřeží. Mohli jste jej vidět možná i na Kanárských ostrovech. Českých názvů má několik, ale nejsem si jist, který je správným, tak jej neuvádím. Květina je stejně zářivá jako gazánie, ale jak bylo řečeno, květy jsou otevřeny bez ohledu na počasí. Jednou z nejvýraznějších a nejkrásnějších odrůd je " Gold coin " s velkými zlatožlutými úbory a rozložitým až převislým růstem.

Stanoviště:
vyžaduje světlé, slunné, při nedostatku světla méně kvete , je odolný proti větru

Pěstování:
sazenice vysazujeme do výživného, kyprého ale hodně jílu obsahujícího hlinitého substrátu. Rostlina je velmi robusní a potřebuje opravdu hodně živin. Proto ji hned po vysazení týdně, někdy i dvakrát týdně přihnojujeme plným hnojivem na květiny v koncentraci 0,3%. Zeminu udržujeme stále vlhkou, abychom předešli vyschnutí kořenového balu, což by mělo za následek žloutnutí listů a zpomalení jak růstu listů, tak omezení květní násady. Protože rostlina začne vytvářet velké semeníky a vysilovala by se tvorbou semen na úkor kvetení, musíme pravidelně odkvetlá květenství odstraňovat a zabránit tvorbě semeníků.Rostlina tak bude stále vytvářet nová a nová poupata a jestliže zakrátíme převislé výhony a přinutíme ji k rozvětvení, odmění se nám záplavou zářivě žlutých, jak slunce jasných květů. Doporučuji odrůdu " Gols Coin" nebo s menšími listy ale kompaktnější stavbou odrůdu " Gnom ".

Množení:
je možné ze sklizených semen výsevem v březnu, vzešlé semenáčky přepícháváme do 9cm květináčků a umístíme na okenním parapetu, nebo vysejeme v dubnu přímo do záhonu a vyjednotíme je na 20cm..Sazenice doma vypěstované vysazujeme v polovině května.
Řízkování v létě je velmi snadné, viz množení rostlin.

Ochrana před škůdci a chorobami:
Pokud se vyskytnou na jaře mšice, používáme osvědčený Pirimor, na svilušky, vyskytující se v příliš suchém a teplém vzduchu nasadíme přípravek Omite.

Autor: Josef Hejduk www.pelargonie.cz

ROSTLINY:
Balkónové květiny - Gazánie /Asteriscus maritimus /
DOPORUČENÍ PŘÁTELŮM

Související obrázky


obrázek ke článku

 


Související články

Pěstování jahod, výběr jahody

Návody pro úspěšné pěstování jahod. Výběr, sadba a výsadba jahody. Rubrika pěstování.

Muškáty převislé a jejich pěstování

Muškáty převislé a jejich pěstování. Rady a návody, jak pěstovat muškáty.

Hortenzie Hydrangea anomala ssp. petiolatis

Popínavá hortenzie řapíkatá Hydrangea anomala ssp. petiolatis jedná o rostlinu s krásnými květy. Cca za tři až pět let vyroste samopnoucí popínavá hortenzie.

Klívie pěstování

Klívie, Řemenatka, Clivia miniata pěstování. Rady a návody pro úspěsné pěstování klivie a to požadavky na světlo, teplotu, vlhkost a zalévání.

Lopatkovec, Spathiphyllum pěstování

Lopatkovec, Spathiphyllum a jeho pěstování. Rady a návody pro úspěsné pěstování a to požadavky na světlo, teplotu, vlhkost a zalévání.

Dracéna, Dračinec, Dracaena pěstování, rady a návody

Pokojová dracéna, Dračinec, Dracaena kapání bývá způsobeno nízkou vzdušnou vlhkostí bytu. Rady a návody, jak na dracénu.