
RADY PRO TRÁVNÍK:
Ozdravná kúra trávníku prospěje
I když je možné vytvořit zahradu třeba jen pomocí kamenů či dlažby, většinou se okolí domu neobejde bez nepostradatelného prvku - trávníku. Jeho svěží jarní zeleň a temnější odstín v létě je sjednocujícím prvkem všech úprav zahrady a působí navíc jako vhodné pozadí i popředí keřů, trvalek i letniček. Aby trávník dobře prospíval, musíme s péčí o něj začít už nyní.
S jarními pracemi na trávníku nemusíme čekat až na kalendářní jaro. Podle vývoje počasí je možné již z počátku března dosévat travní směsi, urovnávat povrch válcem nebo dosypávat zeminu do prohlubní vzniklých během zimy. Pokud se přes zimu pod sněhem vyskytla na trávníku sněžná plíseň nebo jiná houbová choroba, je nutné provést co nejdříve (pokud jsou vhodné povětrnostní podmínky, pak už v únoru) postřik vhodným fungicidem. Postřik je možno provést i preventivně. Je-li potřeba trávník povápnit a neudělali jsme to v průběhu zimy, můžeme to provést i na konci února nebo začátkem března.
V dubnu, kdy v našich zeměpisných šířkách většinou začíná jaro naplno, je pro rychlý a kvalitní vývoj trávníků nutné provést hned několik operací.
Na začátku dubna přihnojíme trávník dusíkatým hnojivem, například ledkem. Podle vývoje vegetace je vhodné provést vertikální prořezání (vertikutaci) travního drnu pomocí speciálních hrábí (pokud není travní plocha příliš rozlehlá) nebo motorovým vertikutátorem. Tím dojde k odstranění zplstnatělých zbytků posekané trávy, případně i mechu a k nakypření povrchu půdy. Ke kořenům se lépe dostává voda, vzduch i živiny. Trávník sice po této operaci vypadá velmi nevábně, ale již během několika dnů se znovu zapojí a zazelená.
Po vertikutaci je vhodné provést i další hnojení, pokud od předchozího uplynuly více než tři týdny. Velmi prospěšné je provedení potažení povrchu trávníku tenkou vrstvou prosetého kompostu nebo lépe speciálním trávníkovým substrátem. Ačkoli by se to stát nemělo, můžeme s novým substrátem zavléci do trávníku i semena plevelů. Pokud tomu tak je, provedeme postřik některým ze selektivních herbicidů, jakmile se plevel objeví.
Po prořezání trávníku je také nejvhodnější okamžik pro dosetí holých míst nebo přesetí řídkého trávníku.
Je-li povrch půdy příliš utužený a ani zimní mrazy jeho strukturu nerozrušily, je potřeba provést hlubší zásah pomocí provzdušňovacích vidlí - opět v případě, že máme menší plochu strávníku, vystačíme s rycími vidlemi, které kolmo zabodáváme a vytahujeme z půdy.
Profesionálové provádějí provzdušnění (aerifikaci) pomocí speciální techniky - mechanických aerifikátorů. Prodloužení a zlepšení účinku aerifikace dosáhneme zaplněním vzniklých otvorů pískem, jemným štěrkem nebo prosetou kotelní škvárou. ( www.szc.cz )
Poradna zahrada na www.hobbyzahrada.cz
Zobrazit dotazy | Přidat dotaz
Doporučujeme: Prodej potřeb a vybavení pro dům, hobby a zahradu
V nabídce zahradní technika, nářadí, grily, krby, jezírka, filtrace, čerpadla, pařeniště, miniskleníky i skleníky včetně příslušenství. Prodej skleníků včetně montáže. Poradenský servis i s doporučením. Dodávky až do domů.
Náš tip: sdílej s přáteli na Facebooku nebo pošli přátelům na Facebooku (přes tlačítko na pěstování
Související články
Rdesno hadí kořen popínavá rostlina
Rdesno hadí kořen popínavá rostlina je vytrvalá rostlina se stočeným oddenkem. Pozor na rdesno o tloušťce 60 cm dokáže zbourat zeď.
Rdesno a smrk ztepilý
Smrk ztepilý (Picea abies) je statný stálezelený jehličnatý strom. Rdesno hadí kořen (Bistorta major), je asi 1 metr vysoká bylina rostoucí na vlhké půdě ve volné přírodě.
Plevel v trávníku
Mezi nejčastější plevele v trávníku patří hlavně Ježatka kuří noha. Metod odstranění plevele je hned několik.
Třešně a jejich pěstování
Rady a návody, jak úspěšně pěstovat třešně. Stanoviště třešní, roubování a postupný řez třešně.
Zahrada v červnu: choroby a škůdci
Rady a návody pro červen na zahradě. Jak na choroby a skůdce v červnu. Boj na zahradě proti slimákům.
Přísavník na zahradním domku
Přísavník a jeho pěstování na zahradním domku. Přísavník trojcípý boj proti škůdcům přísavníku.