Nej ...

Juka (Yucca)

Jak pěstovat pokojovou rostlinu Juku. Rady a návody na pěstování. ...

Zdraví na talíři: medvědí česnek a pažitka

Medvědí česnek se už dobrých pět let drží na čele žebříčku populárních jarních bylinek. Je o něj tak ...

Jarní práce a radosti v zahradě

První práce na zahradě patří k těm nejpříjemnějším. Příroda se probouzí, sklízíte plody své podzimní ...

Juka - péče o juku

Celoroční péče o juku. Jak pěstovat Juku, aby se jí dařilo. ...

Fíkus

Fíkusy a jejich pěstování je někdy problém, ale fíkus se dá zvládnout. Zde najdete rady pro pěstován ...

Kapková závlaha C

Kapková závlaha dodává vláhu z odkapávacích bodů přímo k rostlinám. ...Zasílání novinek
odhlásit | přihlásit

Zobrazit:  nejnovější nejčtenější
 email 

vytvořeno: 2003-10-29 22:37:49 | zobrazeno: 9737x
obr
Bolševník velkolepý a co s ním - V řadě evropských států vč. naší republiky vzrůstá zájem o problémy s rozšířením nepůvodních invazivních rostlin. Snad nejznámější takovou rostlinou je bolševník velkolepý (Heracleum mantegazzianum). Je masově rozšířen hlavně v západních Čechách, ale jeho výskyt je dnes zaznamenán téměř po celé republice. Poprvé se u nás patrně objevil v zámeckém parku v Kynžvartu roku ...

Rostliny na www.hobbyzahrada.cz

LIKVIDACE BOLŠEVNÍKU:
Bolševník velkolepý a co s ním?

V řadě evropských států vč. naší republiky vzrůstá zájem o problémy s rozšířením nepůvodních invazivních rostlin. Snad nejznámější takovou rostlinou je bolševník velkolepý (Heracleum mantegazzianum). Je masově rozšířen hlavně v západních Čechách, ale jeho výskyt je dnes zaznamenán téměř po celé republice. Poprvé se u nás patrně objevil v zámeckém parku v Kynžvartu roku 1862. V současné době se vyskytuje zejména v okolí vodních toků, podél silnic, na ladem ležící zemědělské půdě, na rumištích a na okrajích lesů od nížin až do horských oblastí.

Bolševník je miříkovitá rostlina, zpravidla dvouletá ,vyskytují se však i víceletí jedinci. V prvním roce vytváří pouze listy a shromažďuje obrovskou zásobu živin v mohutném kořeni. Ve druhém roce vytvoří listovou růžici a květní stvol s obrovským okolíkem bílých kvítků. Jedna rostlina je schopna vyprodukovat až 27 000 semen. Celá rostlina je jedovatá, při potřísnění pokožky šťávou a po ozáření sluncem se tvoří obtížně hojitelné puchýře. U velmi citlivých osob mohou pouhé výpary z poškozených tkání vyvolávat slzení, pálení v krku nebo nevolnost.

Likvidace této až 5 m vysoké rostliny nebývá jednoduchá, ale není nemožná. Zásah proti bolševníku je vždy otázkou více let. Poslední zkušenosti ukázaly, že pouhé sekání není vždy účinné a nemůže vést k úplnému odstranění rostliny z lokality. Nejoptimálnějším způsobem likvidace se zdá být šetrné použití chemických prostředků (herbicidů), případně kombinace mechanických a chemických metod. Metodiku zásahu je třeba volit podle charakteru lokality, pásem ochrany vod a podmínek ochrany přírody.

Boj s touto novodobou hydrou začíná již v dubnu. Semena i jednoleté rostliny totiž od března bujně rostou a koncem dubna je nejvyšší čas začít se zabývat se jejich likvidací. Listové růžice jsou v té době již dostatečně velké pro aplikaci potřebné dávky herbicidu. Chemický zásah je velmi závislý na počasí (potřebujeme pro něj bezvětří a po zásahu by nemělo minimálně 3 hod pršet) a proto využijte každý vhodný den k zásahu. Rostliny rychle rostou a postřik pomocí zádových postřikovačů nelze provádět, pokud dosáhnou výšky 70 - 100 cm, k čemuž podle vývoje počasí dochází zpravidla ve druhé polovině května.

Důležitý je i výběr vhodného herbicidu. Nejlepší výsledky jsou dosahovány s látkami na bázi triclopyru (Garlon) v 1% koncentraci. Je to zejména proto, že nepůsobí na trávy, které mohou uvolněné "místo na slunci" rychle obsadit a konkurenčně potlačit další klíčící semínka bolševníku. V okolí vodních toků lze doporučit totální herbicid na bázi glyfosátu - Roundup Biactiv (4% koncentrace). Při používání jakýchkoli herbicidů je třeba pozorně číst návod a dodržovat všechny potřebné předpisy a omezení.

V lokalitách s výskytem pouze jednotlivých rostlin nebo v místech, kde postřik není možné provést z důvodů ochrany vod a přírody, lze likvidovat rostliny seseknutím u báze a následným nátěrem řezné plochy koncentrovanějším herbicidem (např. Garlon 10%, Roundup 50%).

V době, kdy se vytvoří květní palice nebo dokonce rostliny začnou kvést, jsou herbicidy neúčinné a to i ve zvýšených koncentracích. Porosty je třeba posekat ručně nebo vhodnou technikou, počkat cca 6 týdnů až obrazí a pak teprve provést postřik.

Sekat rostliny v době zelené zralosti semen je smysluplné pouze při současném rozdrcení rostlin, protože semena jsou schopná po useknutí květního stvolu u báze ještě dozrát vyčerpáním vody a živin z mohutného a dužnatého stvolu. K sekání je proto v této fázi nutno použít mulčovací sekačku nebo okolíky pečlivě spálit. Pokud rostliny dosáhnou hnědé zralosti, je zbytečné je již sekat. V tomto případě bolševník vyhrál a nám nezbývá než se lépe připravit na příští jaro.

Na závěr nemůžeme opomenout i biologické metody likvidace bolševníku. Můžeme mezi ně s jistou nadsázkou zařadit spásání hovězím dobytkem, které je v některých lokalitách velmi účinné.

Nezapomeňte, že likvidace bolševníku bude úspěšná pouze tehdy, pokud budou lokality jeho bývalého výskytu pod kontrolou. Pokud necháme místo ležet ladem, může se bolševník znovu objevit. Ani chemické prostředky totiž neničí zásobu semen v půdě a ty mají přitom obdivuhodnou životaschopnost, zachovávají si dobrou klíčivost až 8 let! (ZAPA)

Doporučujeme
On-line prodej vybavení pro zahradu, hobby a bydlení. Více ... 

Související obrázky


obrázek ke článku

 


Související články

Kompostéry pro obce i pro zahradu

Kompostéry akce, kompostéry pro obce i pro každou zahradu. Český výrobek a doprava zdarma.

Skleník ke zdi

Skleník ke zdi z polykarbonátu nebo UV skla. Velkou výhodou těchto typů skleníků ke zdi je především dobrá akumulační schopnost stěny domu.

Akce měsíce, automatické otvírače zdarma

Akce automatické otvírače zdarma při objednání skleníku během září a října včetně dopravy skleníků zdarma.

Fóliovníky a jejich výhody

S fóliovníky je pěstování jednoduché. Navíc ušetříte. Fóliovníky jsou levné a vytvoříte nejlepší podmínky pro kvalitní a rychlejší růst. Výhody fóliovníků patří mobilita.

Ventilátor Ecofan 810 Black Edition ventilátory

Ventilátor Ecofan 810 black edition. Ventilátory na krbová kamna Ecofan 810 generuje svou vlastní elektřinu využíváním tepla z kamen. Ventilátor Ecofan pomáhá cirkulaci teplého vzduchu po pokoji.

Akce na náhradní díly

Náhradní díly a příslušenství pro skleníky. Akce na náhradní díl pro automatický otvírač skleníkových oken.