Nej ...

Zdraví na talíři: medvědí česnek a pažitka

Medvědí česnek se už dobrých pět let drží na čele žebříčku populárních jarních bylinek. Je o něj tak ...

Jarní práce a radosti v zahradě

První práce na zahradě patří k těm nejpříjemnějším. Příroda se probouzí, sklízíte plody své podzimní ...

Juka - péče o juku

Celoroční péče o juku. Jak pěstovat Juku, aby se jí dařilo. ...

Fíkus

Fíkusy a jejich pěstování je někdy problém, ale fíkus se dá zvládnout. Zde najdete rady pro pěstován ...

Kapková závlaha C

Kapková závlaha dodává vláhu z odkapávacích bodů přímo k rostlinám. ...

Skleníky s polykarbonátem

Skleníky polykarbonátové, skleníky s polykarbonátem, které díky polykarbonátu chrání vaše rostliny. ...Zasílání novinek
odhlásit | přihlásit

Zobrazit:  nejnovější nejčtenější
 email 

vytvořeno: 2005-09-22 09:03:01 | zobrazeno: 10140x
obr
Japonské sasanky nesou povětří - Podzimní sasanky (Anemone) - S úderem babího léta začíná foukat ze strnišť a záplavu podzimních barev předcházejí podzimní sasanky – Anemone. Své jméno dostaly dle řeckého anemos – vítr. Sasanky mají řadu druhů, kvetoucích na různých místech světa v průběhu celého roku, nicméně skupina A. japonica, hupehensis, matsudae, ...
ROSTLINY BABÍHO LÉTA:
Japonské sasanky nesou povětří

S úderem babího léta začíná foukat ze strnišť a záplavu podzimních barev předcházejí podzimní sasanky – Anemone. Své jméno dostaly dle řeckého anemos – vítr. Sasanky mají řadu druhů, kvetoucích na různých místech světa v průběhu celého roku, nicméně skupina A. japonica, hupehensis, matsudae, tomentosa a vitifolia dala za vznik řadě zajímavých selekcí a kříženců, které zpestřují svými pozdními květy naše zahrady již pár desítek let.

Popsány byly již roku 1695 v Japonsku, ale první dovezl Robert Fortune do Anglie až v roce 1843. Jednotlivé druhy mají řadu synonym a jsou popisovány jako sobě vzájemné variety, nicméně rostou od Afghánistánu přes Tibet a Čínu až po Japonsko. Nejstarší kulturní variety se objevují již na přelomu 19. a 20. století a jsou v kultuře velmi úspěšné dodnes - ´Honorine Jobert´1858, ´Whirlwind´ 1887, ´Prinze Heinrich´ 1902, ´Königin Charlotte´ 1906, ´Loreley´ 1906. Do druhé světové války byly vyselektovány všechny základní kombinace barev a stavby květů, přičemž následující léta přinesla víceméně zdokonalení sytosti a plnosti květů či délky kvetení. Květy jsou od čistě bílé po sytě růžové tóny až s nafialovělým líčkem vně plátků, jednoduché nebo více či méně poloplné. Výška rostlin je od 60 do 120cm v květu a kvetou od srpna do října, obé v závislosti na sortě a podmínkách.

Japonské sasanky jsou rostlinami podrostu až okraje lesa. Snáší velice dobře stín či polostín i kořenovou konkurenci stromů, při dostatku vody obstojí i na bloudivém až občasném přistínění, zejména A. hupehensis. Některé její typy také bohatě odnožují a je třeba jim vybrat adekvátní místo. Lépe ustojí sušší stanoviště než hybridy A. japonica. Pro dobrý vzrůst a dlouhé kvetení vyžadují humózní, propustnou a živnou zem, čerstvě vlhkou a spíše mírně kyselou. Na zimu uvítají vydatnou přikrývku listím či chvojí, hybridy od A. vitifolia mohou mít problémy s mrazuvzdorností.

Mezi podzimní květenou v zahradě nemá tato ztepilá pereny konkurenci. Výrazné květy připomínající jiřiny či listopadky není možné přehlédnout a výtečně je lze kombinovat s omějí – Aconitum, zlatobýlem – Solidago, řeťezovkou – Physostegia, rdesnem – Polygonum amplexicaule cvs., bohyškami – Hosta plantaguinea hybridy, pozdními plamenkami – Phlox paniculata cvs., rannějšími hvězdnicemi – Aster dumosus cvs. nebo pochopitelně s celou škálou barevných plodů rozličných keřů, potažmo zapadané v podzimním listu jsou nepřekonatelné.

Letitá popularita přinesla do názvosloví poněkud chaos a kromě botaniků (A. hupehensis var. japonica versus A. japonica var. hupehensis) svou troškou přispěli i zahradníci: ´Prince Henry´ a ´Prinze Heinrich´ se dá ještě prokouknout, ale totožné jsou například ´Mont Rose´a ´Margarete´, ´Tourbillon´ nebo ´Wirbelwind´ jsou obchodní jména pro ´Whirlwind´, ´Crispa´ je shodná s ´Lady Gilmour´ apod. Hledejte je ovšem pod těmito platnými latinskými názvy:

Anemone x hybrida ´September Charm´ - světle růžový jednoduchý květ, lila fialové líčko
Anemone x hybrida ´Honorine Jobert´ - čistě bílý jednoduchý květ
Anemone hupehensis var.japonica ´Pamina´ - poloplný sytě růžový květ
Anemone hupehensis var.japonica ´Rotkäppchen´ - poloplný sytě růžově červený květ
Anemone x hybrida ´Serenade´ - růžový nepravidelně poloplný květ
Anemone x hybrida ´Whirlwind´ - čistě bílý poloplný květ
Anemone hupehensis ´Praecox´ - jednoduchý růžově purpurový květ , ranný
Anemone hupehensis ´Hadspen Abundance´ - jednoduchý, sytě růžově purpurový květ
Anemone x hybrida ´Lady Gilmour´ - jednoduchý růžový květ, krabatý list
Anemone x hybrida ´Margarete´ - světle růžový poloplný květ

Úvodní obrázek k článku: pamina - Anemone hupehensis var.japonica ´Pamina´

Autor: Ondřej Fous
ROSTLINY BABÍHO LÉTA: Japonské sasanky nesou povětří

Související obrázky


obrázek ke článku

 

ROSTLINY BABÍHO LÉTA: Japonské sasanky nesou povětří - serenade - Anemone x hybrida ´Serenade´

 


Související články

Hortenzie Hydrangea anomala ssp. petiolatis

Popínavá hortenzie řapíkatá Hydrangea anomala ssp. petiolatis jedná o rostlinu s krásnými květy. Cca za tři až pět let vyroste samopnoucí popínavá hortenzie.

Klívie pěstování

Klívie, Řemenatka, Clivia miniata pěstování. Rady a návody pro úspěsné pěstování klivie a to požadavky na světlo, teplotu, vlhkost a zalévání.

Lopatkovec, Spathiphyllum pěstování

Lopatkovec, Spathiphyllum a jeho pěstování. Rady a návody pro úspěsné pěstování a to požadavky na světlo, teplotu, vlhkost a zalévání.

Dracéna, Dračinec, Dracaena pěstování, rady a návody

Pokojová dracéna, Dračinec, Dracaena kapání bývá způsobeno nízkou vzdušnou vlhkostí bytu. Rady a návody, jak na dracénu.

Sloní noha pěstování

Sloní noha, Beaucarnea recurvata návod k pěstování. Dejte pozor na přelévání sloní nohy.

Vajgélie na kmínku

Pěstování vajgélie na kmínku. Rada a návody pro vhodnou podnož na roubování vajgélie.