Nej ...

Virózy a bakteriózy paprik

Pěstování paprik - Obecně jsou papriky značně náchylné na několik virových chorob. Virózy a bakterió ...

Pěstování paprik - Škůdci a jak na ně

Pěstování paprik - Papriky se často vyskytuje několik druhů živočišných škůdců. Škůdci a jak na ně. ...

Juka (Yucca)

Jak pěstovat pokojovou rostlinu Juku. Rady a návody na pěstování. ...

Zdraví na talíři: medvědí česnek a pažitka

Medvědí česnek se už dobrých pět let drží na čele žebříčku populárních jarních bylinek. Je o něj tak ...

Jarní práce a radosti v zahradě

První práce na zahradě patří k těm nejpříjemnějším. Příroda se probouzí, sklízíte plody své podzimní ...

Juka - péče o juku

Celoroční péče o juku. Jak pěstovat Juku, aby se jí dařilo. ...Zasílání novinek
odhlásit | přihlásit

Zobrazit:  nejnovější nejčtenější
 email 

vytvořeno: 2005-12-02 08:27:57 | zobrazeno: 10376x
obr
Vánoční inspirace - Vánoční hvězdy, azalky a spol. Sváteční inspirace pro vás - Květiny pro ten nejkrásnější večer. Tradice a předvánoční dojetí nám sáhnout v supermarketu aspoň po jedné vánoční hvězdě čili poinsettii. Jako začátek to není špatné. Jenže není to trochu málo? Tak ji aspoň trochu přizdobíme, rázem z ní bude ...
www.ROSTLINY-ZDE.cz
VŠE O ROSTLINÁCH - DRUHY, PĚSTOVÁNÍ, OŠETŘENÍ, TIPY, RADY, INSPIRACE, NOVINKY


VÁNOCE A KVĚTINY:
Vánoční hvězdy, azalky a spol.

Sváteční inspirace pro vás
Květiny pro ten nejkrásnější večer

Tradice a předvánoční dojetí nám sáhnout v supermarketu aspoň po jedné vánoční hvězdě čili poinsettii. Jako začátek to není špatné. Jenže není to trochu málo? Tak ji aspoň trochu přizdobíme, rázem z ní bude krasavice takřka exkluzivní. Stejně tak si můžeme pohrát s bramboříky nebo řezanými květinami.


Zimní královna.
Chladná a dokonalá, co říkáte? A přitom celý trik tví jen v tom, že jsme poinsettii oblékli do “šálu” z kousku bílého tylu, stříbřitých lamet, stužek, sem jsme pověsili stříbrnou ozdobičku, abychom podtrhli dojem ledově jiskřivě krásy. Druhou podmínkou zdařilého výsledku je výběr správné odrůdy se studeným barevným odstínem, jako je tato Lemon Snow.

Mísa posetá hvězdami.
Kupte odrůdy dvou velikostí, větší postave do středu podnosu, malé podél okraje. Volná místa vyplňte šiškami a ořechy. Druhou možností, jak si pořídit mísu posetou vánočními hvězdami, je kvetoucí špice rostlin odstřihnout a konečky rychle ponořit na tři vteřiny do vroucí vody, aby se vytékající mléko zatavilo. Hvězdy tak vydrží déle čerstvé, a tak jimi můžete přizdobit mísu s ořechy.

Krabice místo květináče.
Velice efektní úprava. Krabic se před Vánoci doma nahromadí víc než dost, tak jednu vhodnou vyberte a polepte ji tapetou s pěkným vzorem. Černobílý proužek, jaký vidíte na obrázku, není podmínkou, jen inspirací. Vnitřek krabice vyložte plastovou folií, aby lepenka nezvlhla.

V závěsu.
Neokoukaně bude vánoční hvězda působit v závěsném květináči. Pro plnost ji můžeme doplnit břečťanem, který ovinete kolem nádoby. Tu ještě přizdobíme lesklými lametami, zlatými šňůrkami, miniaturními skleněnými kouličkami nebo červenými jablíčky.

Elegantní stromek.
Poinsettie jsou k dostání v rozličných typech a velikostech. S kmínkovými si můžeme vyhrát, protože získáme jako extraplochu ke zdobení vršek květináče. Na obrázku vidíte, co dokáže polštářek mechu zkombinovaný se sytě červenými papričkami.

Vánoční zátiší.
Pastva pro oči pro každého milovníka přírody, že, milé dámy? Důvod, proč to tak skvěle vypadá, je prostý: kombinace syté zeleně s plnokrevnou červení se nám prostě líbí. A tak vezměte pár větviček chvojí, něco snítek břečťanu a do jejich měkké náruče usaďte červené vánoční hvězdy, jablka, skleněné ozdoby, pro vůni svazek narudlých svitků skořice a plátky sušených pomerančů.

Tip Paní domu:
Pokud chceme, aby nám vánoční hvězda co nejdéle vydržela, musíme se při nákupu podívat, kolik má otevřených květů. Jsou drobné a sedí uprostřed nápadně zbarvených listenů, takže se díváme zblízka. Jestliže je otevřeno už deset či více poupat, pak je hvězda už plně nakvetlá. Sáhneme tedy raději po jiné. Doma ji nestavíme k topení ani na přímé slunce. Zaléváme vlažnou vodou do misky.

Bramboříky v kožíšku.
I květina na první pohled tak obyčejná se nepatrnou úpravou změní na atraktivní dekoraci. Jak na to? Potřebujete pruh bílé umělé kožešiny (klidně stačí odpáraný kus ze staré dětské bundy). Květináč oviňte nepropustnou folií, přes ni dejte kožešinu a převažte zlatou ozdobnou nití.

Věnec s růžemi.
Forma věnce k předvánoční době patří, a tak proč se jí vzdávat na Štědrý večer? Naaranžovaný do savé hmoty bude vypadat náramně dobře. Kromě červených růží použijeme karafiáty podobného odstínu a červené svíčky. A jako lákadlo pro oči pak pozoruhodné květy toulitky. Ty jsou do věnce rádoby ledabyle vetknuty, a tak jejich stonky opatříme baňkami s vodou, aby neuvadaly.

Něha a luxus.
Orchidej Cymbidium dýchá atmosférou výjimečnosti, a tak se pro nejkrásnější svátky roku skvěle hodí. Sama o sobě je tak nádherná, že ji nemusíme nijak zvlášť upravovat. Jen oproti běžným vazbám nepoužijeme celý stvol, ale kvítky s krátkými stonky odřežeme a spojíme do pevné kulovité kytice. Přizdobíme perličkou a stříbřitou tylovou stuhou.

(skupinka, jak květinami ozdobit dárek – může to být jako pás na podval)

Kaly mají květy nejen velice pěkné, ale i velmi trvanlivé bez vody. Proto je můžeme použít k originální výzdobě zabaleného dárku. Stonky necháme jen několik centimetrů dlouhé a zasuneme je pod šňůrky, jimiž jsme balíček ovinuli. Překryjeme lístky galaxu. Obdarovaný může kaly vyjmout a naaranžovat si je třeba na misku.

Ornitogalum vypadá v květinářství nenápadně, ale podívejte se, co jeho drobné kvítky dokážou, když je v řadě připevníme podél stuhy na dárek! Použít k tomu můžete speciální lepidlo na květiny, které vám prodají v květinářství, nebo špendlíky. S běžným lepidlem to nezkoušejte, zničilo by květy.

Anturium čili obal jako dárek. Spojení vlnitého papíru a anturie (toulitky) s obdobným motivem žebrování na květu mění obal v malé umělecké dílko. Anturii opět připevníme lepidlem, stejně jako červené okvětní plátky růží.

Kvetoucí taška je rozhodně originální náhradou klasického obalu. Květinovou stuhu vytvoříme tak, že na nit navlékáme srolované lístky galaxu (pro větší efekt nastříkané leskem na listy), vyplněné plátky růží, a střídáme je s kvítky pryšce, rovněž vypodloženými růžovými plátky. No řekněte, není to nádhera?

Paní domu 12/2005 Text: Lenka Korandová, foto: Stars for Europe, Holandská květinářská kancelář, Stanislav Koranda
© RF-HOBBY s.r.o. Časopisy jsou naše hobby

VÁNOCE A KVĚTINY: Vánoční hvězdy, azalky a spol.
Sváteční inspirace pro vás
Květiny pro ten nejkrásnější večer
DOPORUČENÍ PŘÁTELŮM

Související obrázky


obrázek ke článku

 

VÁNOCE A KVĚTINY: Vánoční hvězdy, azalky a spol.

 


Související články

Pěstování jahod, výběr jahody

Návody pro úspěšné pěstování jahod. Výběr, sadba a výsadba jahody. Rubrika pěstování.

Muškáty převislé a jejich pěstování

Muškáty převislé a jejich pěstování. Rady a návody, jak pěstovat muškáty.

Hortenzie Hydrangea anomala ssp. petiolatis

Popínavá hortenzie řapíkatá Hydrangea anomala ssp. petiolatis jedná o rostlinu s krásnými květy. Cca za tři až pět let vyroste samopnoucí popínavá hortenzie.

Klívie pěstování

Klívie, Řemenatka, Clivia miniata pěstování. Rady a návody pro úspěsné pěstování klivie a to požadavky na světlo, teplotu, vlhkost a zalévání.

Lopatkovec, Spathiphyllum pěstování

Lopatkovec, Spathiphyllum a jeho pěstování. Rady a návody pro úspěsné pěstování a to požadavky na světlo, teplotu, vlhkost a zalévání.

Dracéna, Dračinec, Dracaena pěstování, rady a návody

Pokojová dracéna, Dračinec, Dracaena kapání bývá způsobeno nízkou vzdušnou vlhkostí bytu. Rady a návody, jak na dracénu.