Nej ...

Virózy a bakteriózy paprik

Pěstování paprik - Obecně jsou papriky značně náchylné na několik virových chorob. Virózy a bakterió ...

Pěstování paprik - Škůdci a jak na ně

Pěstování paprik - Papriky se často vyskytuje několik druhů živočišných škůdců. Škůdci a jak na ně. ...

Juka (Yucca)

Jak pěstovat pokojovou rostlinu Juku. Rady a návody na pěstování. ...

Zdraví na talíři: medvědí česnek a pažitka

Medvědí česnek se už dobrých pět let drží na čele žebříčku populárních jarních bylinek. Je o něj tak ...

Jarní práce a radosti v zahradě

První práce na zahradě patří k těm nejpříjemnějším. Příroda se probouzí, sklízíte plody své podzimní ...

Juka - péče o juku

Celoroční péče o juku. Jak pěstovat Juku, aby se jí dařilo. ...Zasílání novinek
odhlásit | přihlásit

Zobrazit:  nejnovější nejčtenější
 email 

vytvořeno: 2006-01-25 20:54:58 | zobrazeno: 14463x
obr
Rostliny pro byt, zimní zahradu, verandu Lokvát (japonská mišpule) Eriobotrya japonica. Plodem je 5-8 cm dl. malvice téměř kulovitého, příp. hruškovitého nebo oválného tvaru.

ROSTLINY PRO BYT, ZIMNÍ ZAHRADU, VERANDU:
Lokvát (japonská mišpule) – Eriobotrya japonica, Růžovité - Rosaceae

Plodem je 5-8 cm dl. malvice téměř kulovitého, příp. hruškovitého nebo oválného tvaru. Má žlutou až oranžovou, jemně chlupatou a tuhou, snadno sloupnutelnou slupku. V jádřinci je 1-5 hnědých semen. Vždy je třeba plody oloupat, protože třísloviny obsažené ve slupce kazí chuť ovoce. Žlutá dužnina má příjemnou sladkokyselou chuť a vůni, obsahuje mj. cukry a org. kyseliny. Plody se pojídají čerstvé, delší přepravu nesnášejí. Připravují se z nich džemy, šťávy nebo se konzervují, vyrábí se z nich také alkoholický nápoj.

Strom 5-6 m vys., s podlouhlými a na okraji ostnitě pilovitými listy. Na rubu jsou listy plstnatě chlupaté. Nažloutle bílé květy vyrůstají v počtu 60-80 v bohatých květenstvích.

Lokvát (nazývaný též bibas) pravděpodobně pochází z Číny, pěstuje se v subtropech Asie, USA, ve Středozemí i jinde. U nás jej lze pěstovat v bytě, na verandě či v zimní zahradě, mráz nesnáší. Listy se užívají při kašli, vykašlávání krve i při zvracení, mají protizánětlivé účinky. Vhodné jsou i proti průjmu a opilosti, užívá se odvar.
Autor: Doc. RNDr Jan Novák, DrSc, foto: Ing. Helena Nováková, Bonsai zahrada Kunice www.bonsai-info.cz

HOBBYZAHRADA.CZ vám radí: Typ zimní zahrada II
- v zimní zahradě, ve které si chceme občas posedět například u kávy, udržujeme teplotu kolem 12-15 °C (za mrazivých nocí může klesnout na 10 °C, za slunečných dní vystoupit až na 25 °C). Při vyšších teplotách je nutné častěji větrat, aby některé druhy nezačaly předčasně rašit. Vlivem nízké intenzity slunečního záření by mohlo dojít k deformacím rostlin. Doporučujeme různé rostliny i dřeviny, včetně dekorativních kaktusů a jiných sukulentních nebo xerofytních rostlin:

Cykas (Cycas revoluta), Abutilon, Acacía, Asparagus, bambusy; Brachychiton, Callistemon, Camellia, Cassia, Casuarina, Catharanthas, Cestrum, Cordyline australis, Cuphea, Cyperus, Dracaena draco, Erica arborea, lokvat (Eriobotrya japonica), většina eukalyptů (Eucalyptus), uchsie, Hebe-Andersonii-hybridy, Helichrysum petiolare, vanilka (Heliotropium arborescens), Heterocentron elegans, Impatiens-New Guinea-hybridy, Jasminum polyanthum a J. sambac, Lantana-Camara-hybridy, Lotus, banánovník (Musa), lenovík (Phormium), Russelia equisetiformis, Solanum rantonnetii, Tibouchina urvilleana, verbeny, ze sukulentů a xerofytů různé druhy Aeonium, Agave, Aloe, Crassula, Dasylirion, Echeveria, Euphorbia, Lampranthus, Nolina, Beaucarnea, Yucca a většinu kaktusů.

Další najdete pomocí vyhledávání na Hobbyzahrada.cz - Poradna Zobrazit dotazy | Přidat dotaz

Mohlo by vás zajímat: PěstováníSouvisející články

Kompostéry pro obce i pro zahradu

Kompostéry akce, kompostéry pro obce i pro každou zahradu. Český výrobek a doprava zdarma.

Skleník ke zdi

Skleník ke zdi z polykarbonátu nebo UV skla. Velkou výhodou těchto typů skleníků ke zdi je především dobrá akumulační schopnost stěny domu.

Akce měsíce, automatické otvírače zdarma

Akce automatické otvírače zdarma při objednání skleníku během září a října včetně dopravy skleníků zdarma.

Fóliovníky a jejich výhody

S fóliovníky je pěstování jednoduché. Navíc ušetříte. Fóliovníky jsou levné a vytvoříte nejlepší podmínky pro kvalitní a rychlejší růst. Výhody fóliovníků patří mobilita.

Ventilátor Ecofan 810 Black Edition ventilátory

Ventilátor Ecofan 810 black edition. Ventilátory na krbová kamna Ecofan 810 generuje svou vlastní elektřinu využíváním tepla z kamen. Ventilátor Ecofan pomáhá cirkulaci teplého vzduchu po pokoji.

Akce na náhradní díly

Náhradní díly a příslušenství pro skleníky. Akce na náhradní díl pro automatický otvírač skleníkových oken.